Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Termen prescriptie declaratii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Termen prescriptie declaratii


17 replies to this topic

#1 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 13 April 2013 - 01:42 PM

(Otilia, daca am postat aiurea, muta-l te rog, eu am cautat prin tot forumul si n-am gasit ceva clar in legatura cu problema.)

Am si eu o problema de interpretare, referitor la declaratii.
Care este termenul de prescriptie pentru declaratii ? Nu ma refer la taxe neplatite sau calculate gresit ci la depunerea declaratiilor.

Exista 2 termene vehiculate: 6 luni si 5 ani.

1.termen 6luni
Cod proc.fiscala:
Titlul X - Sanctiuni
....
Art. 223 Dispoziții aplicabile

Dispozițiile prezentului titlu se completează cu dispozițiile legale referitoare la regimul juridic al contravențiilor.


In OG2/2001 (regimul contraventiilor) scrie asa:
ART. 13
(1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei.
(2) In cazul contravențiilor continue termenul prevăzut la alin. (1) curge de la data constatării faptei. Contravenția este continua în situația în care încălcarea obligației legale durează în timp.
(3) Când fapta a fost urmărită ca infracțiune și ulterior s-a stabilit ca ea constituie contravenție, prescripția aplicării sancțiunii nu curge pe tot timpul în care cauza s-a aflat în fata organelor de cercetare sau de urmărire penală ori în fata instanței de judecata, dacă sesizarea s-a făcut înăuntrul termenului prevăzut la alin. (1) sau (2). Prescripția operează totuși dacă sancțiunea nu a fost aplicată în termen de un an de la data săvârșirii, respectiv constatării faptei, dacă prin lege nu se dispune altfel.
(4) Prin legi speciale pot fi prevăzute și alte termene de prescripție pentru aplicarea sancțiunilor contravenționale.


2.termen 5 ani
CFP: TITLUL VI - Stabilirea impozitelor, taxelor, contribuțiilor și a altor sume datorate bugetului general consolidat
Art. 91 Obiectul, termenul și momentul de la care începe să curgă termenul de prescripție a dreptului de stabilire a obligațiilor fiscale
(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligații fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepția cazului în care legea dispune altfel.
(2) Termenul de prescripție a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanța fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.


Are cineva o interpretare clara?
Din punctul meu de vedere se confunda temenul pentru dreptul de a sanctiona contraventional o fapta, cu termenul pentru dreptul de a cere plata amenzii rezultate in urma constatarii.

Toate af-urile dau amenzi pt. nedepunere in termenul de 5 ani indiferent de tipul hartiei nedepuse, dar dau amenda pentru lipsa cod fiscal sau adresa pe actele firmei in termenul de 6 luni.
Care-i logica?
Si obigativitatea mentionarii codului fiscal este prevazuta tot in legile fiscale.



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,152 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 14 April 2013 - 08:38 AM

O situatie din anul 2012 : a venit control de la Oficiul pentru spalarea banilor , a gasit ca nu depusesem o declaratie pentru o plata care depasise 15.000 euro ( trecuse aproape un an de cand trebuia depusa ) , ne-a dat amenda 10.000 lei pentru nedepunerea acestei declaratii, i-am dat in judecata pentru ca depasise termenul de 6 luni si am castigat procesul ( verdict : anularea amenzii) , au facut recurs si nici macar nu s-au prezentat, hotararea judecatorului fiind definitiva.

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 posts
  • Gender:Male

Posted 14 April 2013 - 08:52 AM

cred ca e lamuritor aici... se cam bazeaza fiscu', de data asta, pe ceva...

...Asadar, oricat de mare ar fi intervalul de timp scurs de la data la care societatea avea obligatia de a depune o declaratie, atat timp cat obligatia declarativa nu a fost indeplinita, exista posibilitatea angajarii raspunderii contraventionale. Numai din momentul incetarii caracterului continuu (de la data depunerii declaratiei sau efectuarea procedurii) va incepe sa curga termenul de prescriptie a dreptului organelor de control de a constata contraventia...


Termene multiple de prescriptie in materie contraventionala

http://e-juridic.man...onala-5463.html



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 14 April 2013 - 02:50 PM

Este cam tras de par sa consideri "fapta continua" aceasta situatie. Situatia apare o singura data, la ora 0 a zilei de 26.

Asta ar insemna ca si neinregistrarea unui act in contabilate (sau lipsa unor informatii din facturi de ex.) este o fapta continua, pentru ca nici dupa 25 de ani n-o sa fie altfel decat neinregistrat!
Adica dupa 25 de ani poate sa vina anaf-ul sa-mi dea amenda si sa-mi calculeze penalizari pentru ca termenul de prescriptie incepe sa curga de la incetarea starii de fapt ????

Pai atunci de ce nu se mai depun declaratii pentru perioadele din afara termenului de prescriptie?

Mai exista oameni normali in tara asta?



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,080 posts
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Posted 15 April 2013 - 01:13 PM

Vezi postareamgabi, la 13 April 2013 - 01:42 PM, a spus:

Care este termenul de prescriptie pentru declaratii ? Nu ma refer la taxe neplatite sau calculate gresit ci la depunerea declaratiilor.

Nu exista termen de prescriptie pentru nedepunerea declaratiilor.
Cf. alin. (2) prescriptia intervine dupa ce incalcarea legii inceteaza – dupa depunerea declaratiei.
Cf. art. 13 alin. (2) contraventia este continua in situatia in care incalcarea obligatiei legale dureaza in timp.

Rezulta ca atat timp cat obligatia declarativa nu a fost indeplinita - dureaza in timp, exista posibilitatea organelor de control de a constata contraventia; de la data depunerii declaratiei inceteaza caracterul continuu si va incepe sa curga termenul de prescriptie a dreptului organelor de control de a constata contraventia – 5 ani cf. art. 91 alin. (1) si art. 22 din CFP -.



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 15 April 2013 - 05:55 PM

Repet, daca eu nu am completat un jurnal sau o hartie de orice alta natura, sa inteleg ca ma incadrez la "continua" si pana cand nu completez acel jurnal/hartie/informatie poate sa ma amendeze oricine si dupa 50 de ani?

Pai si neplata este tot "continua" dupa acest rationament. Noroc ca nu se dau amenzi pentru neplata, ci doar dobanzi!

In concluzie, tot ceea ce "am facut" este prescriptibil in 6 luni, tot ceea ce "nu am facut" este neprescriptibil!
Deci, ca am scris informatii false intr-un jurnal/hartie , este prescriptibil, daca n-am cris informatiile deloc nu este prescriptibil.

Oare am luat-o razna?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 16 April 2013 - 12:47 PM

eu cred ca este corect ce spune @mgabi si ca a punctat f. bine absurdul situatiei !!

de asemenea, cred ca fapta continua se refera la nedepunerea succesiva SI a altor decl. - chiar de acelasi tip - si nu vizeaza un singur fapt, adica o singura decl. nedepusa;
ce vreau sa spun este caaa ... doar daca n-am depus mai multe decl. intr-un anume interval de timp atunci mi se poate considera continuitate in abaterea respectiva.

dupa logica mea din clipa asta :biggrin2: , eu asa ma gandesc ca e mai firesc ...



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,080 posts
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Posted 16 April 2013 - 06:26 PM

In cazul in care contraventia nu este continua, data savarsirii faptei este data la care s-au incalcat reglementarile legale, prescriptia intervine de la la data savarsirii faptei, constatata de catre un organ de control, iar prescriptia sanctiunii cu amenda contraventionala este de 6 luni de la savarsirea faptei.-art. 13 alin.(1).
In domeniul fiscal pentru aplicarea sanctiunii este aplicabil termenul de 5 ani prevazut de CFP, care este termenul general pentru stabilirea tuturor obligatiilor fiscale.



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 16 April 2013 - 07:13 PM

Da, Lexi ai sesizat la fix, tocmai formularea asta ma deranjeaza si pe mine.

Nu prea pricep ce inseamna "obligatii fiscale". Sau altfel spus ceea ce pricep eu din text nu pare normal intr-o societate normala.
Pentru ca in CPF spune ca obligatiile fiscale sunt cele "stabilite prin legile fiscale". Ca la nebuni! Pentru ca nu se refera la sume si plati, ci la modul general. Care-s legile fiscale ? Cine le defineste/incadreaza?

Astfel toatele actele emise, primite, ne-emise , ne-primite ... etc., devin prin extensie obligatii fiscale? Adica o adresa gresita sau incompleta se poate amenda si dupa 4 ani? Inseamna ca cei de la garda habar n-au ca pot da amenzi si dupa x ani, maine-poimaine o sa inceapa sa controleze virgulele din facturile pe 5 ani in urma!

Pana acum cereau doar ultimele 6 luni cand veneau la "cules".

Eu tare imi doresc sa am niste legi corecte si SIMPLE, nu niste aberatii prin care cel care n-a depus un 394 (informativ) cu 10 lei plateste 12.000 amenda iar cel care n-a depus/platit o declaratie (fiscala) cu 10.000 de lei primeste o amenda de 1000.

Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca amenda se da potrrivit legii in functie de "gravitatea faptei" , si toate amenzile contraventionale se pot inlocui cu avertisment. Iar la noi, avertismentul nu se practica decat pe "pile" sau (pentru cine are rabdare si bani) dupa un proces.

Exact cum spunea si Otilia, eu absurdul din legile noastre il scoteam in evidenta.
... si sper sa nu ma lovesc de aceste situatii in viata asta. Las pe cea viitoare :laugh:



#10 ykyb27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 26 January 2016 - 12:38 PM

Buna ziua, ANAF mi=a poprit contul pentru o declaratie 300 nedepusa in iulie 2007. Deci, pana la urma , se prescrie ceva sau nu ? A mai fost cineva in aceasta situatie ? Multumesc.



#11 ykyb27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 26 January 2016 - 01:39 PM

am uitat sa mentionez ca suma aferenta acelui decont de tva nedepus, a fost achitata la termen; conteaza in vreun fel ??



#12 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 26 January 2016 - 02:42 PM

Depinde cand te-a notificat ca n-ai depus-o si cand ti-a dat amenda.
Uite ca se re-aprinde subiectul ... si cu ocazia asta vad ca s-au mai schimbat unele lucruri in 2016:

CPF:
ART. 1 Definiții
27. obligație fiscală - obligația de plată a oricărei sume care se cuvine bugetului general
consolidat, reprezentând obligația fiscală principală și obligația fiscală accesorie;
28. obligație fiscală principală - obligația de plată a impozitelor, taxelor și contribuțiilor sociale,
precum și obligația organului fiscal de a restitui sumele încasate fără a fi datorate și de a rambursa
sumele cuvenite, în situațiile și condițiile prevăzute de lege;
29. obligație fiscală accesorie - obligația de plată sau de restituire a dobânzilor, penalităților sau a
majorărilor, aferente unor obligații fiscale principale;


Deci depunerea declaratiilor nu este obligatie fiscala conform noului CPF.

10. creanță fiscală - dreptul la încasarea oricărei sume care se cuvine bugetului general
consolidat, reprezentând creanța fiscală principală și creanța fiscală accesorie;
11. creanță fiscală principală - dreptul la perceperea impozitelor, taxelor și contribuțiilor sociale,
precum și dreptul contribuabilului la restituirea sumelor plătite fără a fi datorate și la rambursarea
sumelor cuvenite, în situațiile și condițiile prevăzute de lege;
12. creanță fiscală accesorie - dreptul la perceperea dobânzilor, penalităților sau majorărilor
aferente unor creanțe fiscale principale, precum și dreptul contribuabilului de a primi dobânzi, în
condițiile legii;


In principiu, creanta fiscala este dreptul de incasa obilgatiile fiscale calculate/declarate.

Prescriptia de 5 ani apare doar la creante (taxe,impozite,dobanzi ...etc.):
ART. 110 Obiectul, termenul și momentul de la care începe să curgă termenul de prescripție a dreptului
de stabilire a creanțelor fiscale
(1) Dreptul organului fiscal de a stabili creanțe fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepția
cazului în care legea dispune altfel.
(2) Termenul de prescripție a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 iulie a
anului
următor celui pentru care se datorează obligația fiscală, dacă legea nu dispune altfel.


... si la executarea silita a amenzilor comunicate:
ART. 215 Începerea termenului de prescripție
(1) Dreptul organului de executare silită de a cere executarea silită a creanțelor fiscale se prescrie
în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naștere acest drept.
(2) Termenul de prescripție prevăzut la alin. (1) se aplică și creanțelor provenind din amenzi
contravenționale.


Ramane problema cu interpretarile referitoare la "fapta continua" :mad: ... foarte greu de lamurit fara o hatarare judecatoreasca clara pe speta.

Mai este o "portita" interesanta:
Declaratiile nu se pot depune decat in termenul de prescriptie. La expirarea termenului de prescriptie, nu se mai pot depune si in consecinta (dupa parerea mea) dispare si caracterul continuu al faptei.

ART. 105 Corectarea declarației fiscale
(5) Declarația de impunere nu poate fi depusă și nu poate fi corectată după anularea rezervei verificării ulterioare.
...
ART. 94 Stabilirea creanțelor fiscale sub rezerva verificării ulterioare
(3) Rezerva verificării ulterioare se anulează numai la împlinirea termenului de prescripție a dreptului de a stabili creanțe fiscale sau ca urmare a inspecției fiscale ori a verificării situației fiscale personale

PS: Aceasta prevedere exista si in codul vechi, nu stiu cum de n-am luat-o in calcul.

Voi ce parare aveti?
fapta continua



#13 ykyb27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 26 January 2016 - 03:56 PM

Nu mi-a dat niicio amenda (inca) si nici nu am primit vreo notificare. Pur si simplu , au poprit contul bancar si mi-au spus ca e o decl 300 din iulie 2007 nedepusa, ceea ce e adevarat. Acum nu stiu daca sa ma duc cu declaratia sau fara.



#14 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 26 January 2016 - 08:21 PM

Poprirea se face pentru o datorie, nu pentru depune/nedepunere.

Daca ai poprire inseamna ca figureaza o datorie undeva la ei si (probabil) si o amenda inregistrata.
Ca sa faca poprirea trebuie sa aiba dovada ca te-au instiintat.

Mergi mai intai si vezi despre ce este vorba, ca sa avem o baza de discutii.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 28 January 2016 - 01:23 PM

2007 e prescris de mult, oameni buni !! :blink2:
despre ce declaratii si popriri mai vorbim ?



#16 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2016 - 09:01 AM

Pai asta ii zic si eu, pentru declaratie lipsa (chiar din perioade prescrise pentru care ei inca mai dai amenzi!) nu se popreste contul.

Eu banuiesc ca are in fisa niste sume restante. Doar ca noi vorbim degeaba daca nu ne spune si ce datorii are, din ce perioade si cand a fost notificat.

Daca a fost notificat in 2012 de exemplu, atunci s-a intrerupt la data notificarii curgerea termenului de prescriptie si mai au la dispozitie aproape 6 ani ca sa puna in executare.
Daca n-a fost notificat pentru datorii din 2007 , atunci sunt prescrise.
Daca are datorii din 2013 ... nu sunt prescrise.
Daca ....

Tot ce ne-a spus este ca ii lipseste o declaratie si ca i-a fost poprit contul.
Cele doua informatii n-au legatura una cu alta, contul se popreste pentru DATORII (taxe sau amenzi neplatite), nu pentru declaratii (hartia lipsa).



#17 Puxi27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 29 December 2017 - 10:46 AM

Vezi postareaLexiroxi, la 15 April 2013 - 01:13 PM, a spus:

Vezi postareamgabi, la 13 April 2013 - 01:42 PM, a spus:

Care este termenul de prescriptie pentru declaratii ? Nu ma refer la taxe neplatite sau calculate gresit ci la depunerea declaratiilor.

Nu exista termen de prescriptie pentru nedepunerea declaratiilor.
Cf. alin. (2) prescriptia intervine dupa ce incalcarea legii inceteaza – dupa depunerea declaratiei.
Cf. art. 13 alin. (2) contraventia este continua in situatia in care incalcarea obligatiei legale dureaza in timp.

Rezulta ca atat timp cat obligatia declarativa nu a fost indeplinita - dureaza in timp, exista posibilitatea organelor de control de a constata contraventia; de la data depunerii declaratiei inceteaza caracterul continuu si va incepe sa curga termenul de prescriptie a dreptului organelor de control de a constata contraventia – 5 ani cf. art. 91 alin. (1) si art. 22 din CFP -.


Exact asa e. Am aflat si eu dupa vizita la ANAF. Nu aveam nicio datorie



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 30 December 2017 - 03:31 PM

Vezi si aici : http://www.conta.ro/...a-sau-continua/

CONSIDERAŢII REFERITOARE LA ÎNCADRAREA FAPTEI DE NEDEPUNERE A DECLARAŢIILOR FISCALE LA TERMEN ÎN CONTRAVENŢIE SIMPLĂ SAU CONTRAVENŢIE CONTINUĂ

Extras :

Având în vedere cele prezentate anterior, concluzionăm prin a susţine că fapta de nedepunere în termen a declaraţiilor fiscale, întrucât presupune cerinţa esenţială a depăşirii unui termen, reprezintă contravenţii ce se consumă şi se epuizează instantaneu, acţiunea sau inacţiunea ce reprezintă elementul material al contravenţiei, nefiind de natură să dureze în timp, având astfel caracteristica unei contravenţii simple.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL