Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA platitor de TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA platitor de TVA

pfa tva
3 replies to this topic

#1 Tzontonel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Vibrational Spectroscopy

Postat 02 May 2013 - 07:38 PM

Buna ziua,

Sunt PFA (traducator) si am optat pentru plata TVA-ului (16%), pentru ca atunci cand mi-am facut PFA-ul nu am stiut ca am si optiunea sa nu fiu platitor (If{venituri mai mici de 38.000 euro}).

1) Se poate modifica acest lucru (sa nu fiu platitor de TVA)? In cat timp si cand se poate face modificarea? (luna/trimestru/an?)

2) Acum trebuie sa emit o factura si vreau sa stiu daca imi trebuie neaparat factura cu TVA. Va intreb, pentru ca am mai vazut la unii ca au emis factura (fara coloana de TVA) desi ei au spus ca au optat ca platitor de TVA (chiar daca nu au venituri anuale foarte mari).

Va rog frumos sa ma sfatuiasca cineva, am folosit functia search a forumului, insa nu am gasit raspunsuri la intrebarile mele.

Multumesc anticipat,
Andrei
Geology, the secret of women.



#2 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 03 May 2013 - 08:25 AM

Zilele astea nu prea mai puteti face nimic. Administratia Financiara nu lucreaza. Va sfatuiesc insa ca incepand de marti - miercuri incolo sa dati un telefon la Administratia Financiara din zona de care apartineti si sa intrebati ce acte va sunt necesare pentru ca un PFA sa devina neplatitor de TVA.
La un SRL de obicei se merge cu ultima balanta, vectorul fiscal si certificatul de TVA. La PFA in mod sigur e o mica diferenta.

Inca ceva: pana ce cei de la Finante nu va declara neplatitor de TVA, nu aveti voie sa facturati fara TVA.

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#3 Tzontonel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Vibrational Spectroscopy

Postat 03 May 2013 - 10:48 AM

Multumesc pentru ajutor, problema e putin mai complicata.

Trebuie sa emit factura zilele astea (deci sa ma schimb ca neplatitor de TVA nu am timp). Contractul in baza caruia emit factura, speciifica ca per pagina primesc 10 RON, daca am un total de (sa zicem) 100 pagini:

Cantitate .................Pret unitar (fara TVA) ....................... Valoare ...................Valoare TVA (24%)
100 ........................... 10,00 ............................................ 1000,00 ..................... 240 RON

Total de plata: 1240 RON


Problema este ca nu poate sa-mi dea mai mult de 1000 RON (sa-mi plateasca TVA-ul), iar daca trec mai putin la pret unitar (pt a acoperi TVA-ul) ar insemna sa nu respect contractul (10 RON per pagina). Ma gandesc ca trebuie sa astept pana ma schimb ca neplatitor de TVA, nu?

Va multumesc anticipat pentru sfaturi!

Aceasta postare a fost editata de Tzontonel: 03 May 2013 - 10:48 AM

Geology, the secret of women.



#4 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 03 May 2013 - 11:06 AM

Din cate vad eu, ai 2 variante:
- fie facturezi 10 lei cu tot cu tva, ca sa respecti contractul, si atunci vei avea 806.45 (valoare fara tva) + 193.55 (tva) = 1.000 lei pe factura;
- fie astepti pe mai incolo.. dar sa fii atent la ce scrie in contract, perioada executarii serviciilor, perioada de facturare, etc...
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL