Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Schimbarea functiei - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Schimbarea functiei

5 replies to this topic

#1 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 16 May 2013 - 11:32 AM

Buna ziua!
Am CIM cu 2 ore/zi la o firma in functia de economist, am studii superioare economice. Intrebarea este daca pot schimba din economist in contabil sef in cazul in care angajati mai sunt vanzatoarele si un functionar economic, deci ei ar fi in subordine.
Am nevoie de schimbarea functiei pentru semnarea bilantului.
Multumesc



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 May 2013 - 11:40 AM

1.Poti sa schimbi in ce functie vrei (daca ai acordul celor 2 parti), nu exista restrictii la incadrarile pe post. Nu vad care este problema ta de fapt.

2.N-ai nevoie de schimbarea functiei pentru asa ceva, poti semna ca si contabil sef (nu cred ca se supara cineva) sau mai corect ca "alte persoane imputernicite" (ai studii sup.economice, iti face o imputernicire pentru intocmirea bilantului administratorul si asa esti in regula!).

La schimbarea de functie se refac toate actele de la angajare (prot.muncii pe alt post, medicina muncii aferenta altui post, fisa de post, organigrama, etc,etc,etc).




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2013 - 12:19 PM

mgabi are dreptate ! :biggrin:

personal, prefer (ca si tine) sa fiu pe fct. de contabil sef ca sa nu mai am si grija imputernicirii la fiecare bilant. in plus, mai sunt ocazii in care e necesara semnatura unei pers. cu fct de conducere pe diverse acte mai uzuale (adeverinte, samd...), atunci cand directorul nu este in firma sau nu il putem deranja sa semneze o adeverinta sau un act de mai mica importanta.

chiar daca as ramane pe fct de economist, oricum port toata raspunderea legata de conta - ca un contabil sef - asa ca linistita pot sa-mi iau si titulatura fiindca munca aferenta o am deja ! :smile:



#4 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 16 May 2013 - 12:37 PM

Multumesc pentru lamurire.
Atunci o sa-mi fac o imputernicire si aleg ,, o alta persoana impternicita '' sau ,,contabil-sef''.



#5 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 16 May 2013 - 02:42 PM

Nu m-am atins niciodata de functia de "contabil-sef". Dupa parerea mea, mot-a-mot daca iau, contabil sef inseamna un sef peste contabilii angajati in firma respectiva. Dar daca eu sunt singura contabila din firma, peste cine sunt eu sefa?
Are cineva alta logica?
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2013 - 02:53 PM

Vezi postareanico1979, la 16 May 2013 - 12:37 PM, a spus:

Multumesc pentru lamurire.
Atunci o sa-mi fac o imputernicire si aleg ,, o alta persoana impternicita '' sau ,,contabil-sef''.
nu poti alege "contabil-sef" decat daca ai aceasta fct. in CIM !! poti semna bilantul cu imputernicire daca ramai economist, asa cum ti-a spus si mgabi !

@brenda_sv : si eu pot spune ca nu e chiar logic sa fii sef fara sa ai subalterni :biggrin: , insa din toata firma se poate gasi cineva care sa fie subordonat si contabilului sef (pe langa alt sef, eventual), daca chiar vrem sa existe un subordonat.
din experienta proprie iti pot spune ca asta nu este o pbl. pt ITM - au fost 3 controale ITM pana acum si niciodata nu s-au legat de faptul ca sunt contabil-sef fara subalterni :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL