Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributii sociale PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributii sociale PFA

13 replies to this topic

#1 simlascu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 June 2012 - 02:46 PM

Nu am mai intrat de mult pe aici, am si eu o intrebare. Mama mea are un mic PFA, cu o activitate sezoniera si nu a stiut ca trebuie sa plateasca CASS (impozitul este platit la timp deci nu cred ca se poate vorbi despre rea vointa). Acum o saptamana i-a venit de la sanatate o decizie in care se arata ca are de plata 3900 lei cass si 2000 accesorii pentru anii 2007, 2008, 2009, 2011, 2012 (anul 2010 nu apare)
Ciudat este ca acum doi ani cand PFA-ul a fost inchis automat de catre ORC, ca urmare a nu stiu carei legi, a luat o hartie de la finante in care se arata ca nu are datorii.
Imi puteti raspunde la cateva intrebari, va rog:
1. daca certificatul de atestare fiscala de la finante din 2010 - in care nu sunt datorii - poate fi luat in considerare
2. daca se pot plati doar datoriile la cass ,fara a plati accesoriile
3. ce sansa este de a contesta decizia, daca a mai facut-o cineva si a reusit
4. in cazul in care trebuie platite toate acestea, cum poate ANAF-ul (ca am inteles ca sunt preluate de ei din iulie 2012) sa isi recupereze banii, mama mea fiind pensionara - care ar fi cota maxima de poprire pe pensie.

Va multumesc mult !



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2012 - 11:51 AM

.http://www.conta.ro/forum/topic/45806-contributiile-sociale-datorate-de-persoane-fizice-autorizate-intreprinderi-individuale-intreprinderi-familiale-profesii-libere/




#3 C.next

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:invatati, invatati, invatati..

Postat 29 January 2013 - 05:05 PM

Buna ziua

Conform art postate, CAS pt PFA si CMI "s-a majorat" ?
Pina acum aveam declaratia la Casa de pensii pt un venit asigurat si la acela plateam CAS . Acum voi plati la venitul realizat .
Este corect sau nu stiu eu sa citesc ?



#4 cristiantel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 February 2013 - 02:29 PM

Se plătește tot la venitul asigurat, dar s-a mărit salariul mediu brut utilizat la calcule la suma de 2.223 lei, conform Legii bugetului asigurărilor sociale pe 2013.
Rezultă o contribuție minimă de (2.223 x 35%) x 31,3% = 244 lei.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2013 - 06:09 PM

http://bv.finantepub...%20de%20PFA.pdf

PE SCURT :


DACA NU MAI ESTI SALARIATA :
- vei plati CAS (pensii) la val. DECLARATA DE TINE = cea la care VREI sa te asiguri, DAAAAR care nu poate fi < de 35% din sal. mediu brut pe economie in vigoare la data resp.si nici > de 5 ori acel sal. mediu
- vei plati CASS (sanatate) la una din cele 2 de mai jos:
*venitul NET REALIZAT = total venituri INCASATE - chelt. efect. pt realiz acestor venituri (exclusiv ctb. sociale)
* val. ANUALA a normei de venit, raportata la cele 12 ale anului ... (citeste acolo)

DACA RAMAI SALARIATA (nu conteaza cu cate ore/zi/luna/saptamana...., doar sa fii salariata !)
- NU platesti CAS deloc
- platesti CASS oricum, ca mai sus.

:smile:

ATENTIONARE !!
oameni buni, am mai zis-o si o repet : NU mai dati link-uri spre alte site-uri private, ca ne suparam !! :sad:

@Dan I. : ti-am sters postul ce incalca regula de mai sus (pe care o stii f bine, de altfel !!)



#6 pfaperfectly

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 June 2013 - 09:18 AM

Buna ziua,

As dori sa obtin un pfa pe norma de venit in domenil it. Daca nu voi mai fi angajat va trebui sa platesc contributia la pensie? Si daca da cat este aceasta. Din ce am citit pana acum este 31.3%.

Va multumesc



#7 CAEN 7311 sistem real

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 June 2013 - 07:43 AM

Eu: pfa, fara nici o inregistrare ca inca nu m-am lamurit cum sa fac sa fie bine :(((( caen 7311 ...mi-a vent decizia de impunere acum aprox 3 sapt. si azi am primu' termen de plata impozit &cas. Nu mai sunt angajata in alt loc, deci as vrea sa stiu ce alte asigurari trebuie sa mai platesc. Intentionez sa fiu mamica deci as vrea sa fiu la zi cu toate asigurarile, pentru a nu avea probleme.

& as vrea sa ami cunosc alte persoane PFA similare. Eu sunt din Timisoara.

Multumesc!



#8 CATIMONICA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 February 2014 - 09:54 PM

Buna ziua,

Azi am depus actele pentru a obtine inregistraea fiscala ptr profesie liberala. In prezent sunt angajata cu contract de munca, dar din data de 01 martie 2014 acesta inceteaza. De atunci va trebui sa platesc pe langa cass si cas. Intrebarea este ptr CAS depun doar declaratia 600 sau mai depun si la casa depensii o declaratie ?



#9 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2014 - 10:41 PM

Doar D600 cu venitul minim lunar asigurat. In acest an este minim 804 lei si rezulta minim 252 lei lunar contributie la pensie.



#10 mirelasara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 October 2014 - 08:00 AM

Buna ziua! Sunt angajata de 6 ani la stat, pe perioada nedeterminata, dar am si pfa de 4 ani. initial era pfa dependent (lucrez la un call center, fac sondaje de opinie, iar firma a adoptat aceasta formula deoarece plateste dari mai mici decat pt CM), insa de la 1 iulie 2014 ne-au obligat sa semnam noile contracte si am devenit pfa independenti. ei sustin ca nu mai au obligatia de a-mi plati concediile medicale, pensia deoarece eu am contract de munca in alta parte. Mie nu mi se pare logic acest lucru, insa nu reusesc sa gasesc legislatia care sa ma faca sa-i oblig sa-mi platesca concediile si pensia. Va multumesc anticipat pentru raspuns!



#11 laureti30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 29 November 2016 - 12:40 AM

Sunt PFA in sistem real si neplatitor de tva ,platesc pensi si cas trimestrial pe PFA
Cineva mi-a spus ca trebuie sa platesc si pentru pensie si cas si ca pf ca sa-mi mearga vechimea si sa fiu asigurat...
Va multumesc



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2016 - 05:38 PM

Pt contributia la pensii pe care o platesti ca PFA, primesti vechime in cota in care platesti, adica daca platesti doar 10,5 % atunci vei avea vechime 10.5 / 26.3 = 40%. - ca si cum ai avea ctr. de munca pt 3,19 ore/zi (40% din 8 ore/zi cat e norma intreaga).
Daca vrei sa ai vechime completa, atunci plateste cota intreaga de 26,3 %, echivalenta a 8 ore/zi - program cu norma intreaga.
La sanatate esti asigurat integral pt cota de 5,5% pe care o platesti ca PFA.

Ca principiu, daca ai mai multe tipuri de venit la care se datoreaza CAS (inclusiv din salarii = ca PF cum spui tu), atunci aceste cote platite separat se cumuleaza pe CNP-ul tau pana la incidenta celor 8 ore echivalent CA TIMP, chiar daca insumarea ar duce la echivalentul a 10 ore/zi, de ex. (sa zicem ca ai avea 1 PFA cu echivalent 3,19 ore/zi + inca 2 ctr de munca cu timp partial de cate 3 ore/zi, in total ar fi 9,16 ore/zi, dar statul iti ia in considerare doar 8 ore/zi CA TIMP, insa ca bani iti ia in calcul tot ce ai platit la CAS).
Tot CA BANI se aplica si un plafon brut impozabil lunar si cumulat, in val. de 5 salarii medii brute pe economie, adica veniturile tale brute cumulate intr-o luna sunt impozitate numai pana la suma de 5 x 2.861 (parca atat e sal. mediu brut in 2016), deci chiar daca obtii venituri lunare brute > de acest plafon nu vei fi impozitat pt suma care depaseste plafonul. Recalc. asta o face fiscul in anul urmator, pe baza decl. angajatorilor tai (daca lucrezi cu ctr de munca sau alte forme) si a decl. tale de venit pt PFA.



#13 laureti30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 29 November 2016 - 08:36 PM

Ma-ti lamurit,va multumesc



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2016 - 12:09 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL