Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rambursare tichete de vacanta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Rambursare tichete de vacanta

8 replies to this topic

#1 tudor0907

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Posted 01 July 2013 - 04:02 PM

Anul trecut angajatorul a acordat salariatilor tichete de vacanta valabile pana la 30.06.2013. Daca unul dintre angajati nu a folosit toate tichetele pana la 30 iunie se pot rambursa aceste tichete la societatea emitenta?

Edited by tudor0907, 01 July 2013 - 04:06 PM.




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 02 July 2013 - 12:11 PM

nu-i mai bine sa intrebi chiar la societatea emitenta sau sa te uiti in contractul dintre firma si aceasta sa vezi daca acolo este mentionata vreo clauza de rambursare ?? :blink:




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 02 July 2013 - 03:47 PM

Teoretic tichetele nefolosite (indiferent de natura lor) se pot rambursa, dar pentru conditii si termene trebuie sa te uiti (asa cum a scris si Otilia) in contract.

Personal, te sfatuiesc sa-i suni si in 2 minute vei afla tot ce trebuie .



#4 tudor0907

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Posted 03 July 2013 - 08:31 AM

Vezi postareamgabi, la 02 July 2013 - 03:47 PM, a spus:

Teoretic tichetele nefolosite (indiferent de natura lor) se pot rambursa, dar pentru conditii si termene trebuie sa te uiti (asa cum a scris si Otilia) in contract.

Personal, te sfatuiesc sa-i suni si in 2 minute vei afla tot ce trebuie .
Daca nu ar fi fost acordate salariatului nu ar fi fost nici o problema cu rambursarea , dar tichetele au fost acordate anul trecut in iunie si s-a retinut si platit impozitul de 16% pe valoarea lor. Inrebarea este daca le pot lua inapoi de la salariat si trimite la societatea emitenta pentru rambursare .



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 03 July 2013 - 12:05 PM

Nu cred. Adica si tichetele masa sa le iau inapoi daca omul nu le-a folosit?



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,080 posts
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Posted 03 July 2013 - 09:56 PM

tichetele de vacanta se pot returna emitentului doar in limita de valabilitate, inainte de expirarea acestora- 1 an de la emitere; tichetele neutilizate si expirate le arunci la cos...
acordarea de tichetelor de vacanta este reglementata de OUG 8/2009 si de HG 215/2009



#7 tudor0907

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Posted 04 July 2013 - 09:44 AM

Vezi postareaLexiroxi, la 03 July 2013 - 09:56 PM, a spus:

tichetele de vacanta se pot returna emitentului doar in limita de valabilitate, inainte de expirarea acestora- 1 an de la emitere; tichetele neutilizate si expirate le arunci la cos...
acordarea de tichetelor de vacanta este reglementata de OUG 8/2009 si de HG 215/2009
Se pot returna si in 15 zile dupa expirare ,dar cand am vorbit la telefon cu cei care le-au emis nu mi-au dat un raspuns clar daca le pot lua de la salariat si trimite spre rambursare.



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 05 July 2013 - 11:55 AM

La asta ma refeream si eu, la faptul ca nu cred ca salariatul poate returna tichetele nefolosite.

Tichetele sunt drepturi ale salariatului potrivit CIM si nu mi se pare normal sa dea inapoi un drept castigat si acceptat initial.
Maine o sa iei inapoi si salariul pe care nu l-a folosit ?

Edited by mgabi, 05 July 2013 - 11:55 AM.




#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 05 July 2013 - 04:59 PM

Vezi postareamgabi, la 05 July 2013 - 11:55 AM, a spus:

Maine o sa iei inapoi si salariul pe care nu l-a folosit ?
:laugh: ....

lasand gluma la o parte, salariazarea este guvernata de alte legi fata de tichetele de vacanta ! deci, nu putem face o paralela intre aceste 2 drepturi ale salariatului decat la modul f. simpatic in care a facut-o @mgabi :smile:

daca as fi locul tau, draga Tudor, as citi cu atentie cele 2 acte normative mentionate de @Lexiroxi si as insista la telefon cu firma furnizoare - daca as sti din lege ca le mai pot returna !
cat despre impozit... asta-i treaba simpla : se regularizeaza !






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL