Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum pot deveni contabil expert - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


cum pot deveni contabil expert

contabil
5 replies to this topic

#1 d33deea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 11 October 2013 - 09:23 AM

Buna tuturor de pe acest forum.Ma intereseaza sa stiu ce pasi trebuie sa urmez sa ajung contabil expert.Trebuie sa fac master si sa lucrez pentru a ma inscrie la ceccar?Sunt nedumerita deoarece pe site-ul ceccar imi scrie ca trebuie sa fac un cv si m-am gandit ca in afara de datele personale ii intereseaza si job-urile .Deocamdata sunt anul 3 Contabilitate si informatica de gestiune.Va rog sa ma sfatuiti.Multumesc anticipat!As mai dori sa stiu ce carti trebuie sa citesc neaparat pentru a fi un contabil bun in afara de cele de la facultate(binenteles ca fara practica nu o sa fiu niciodata,dar macar teoria sa o am pusa la punct )

Edited by d33deea, 11 October 2013 - 09:25 AM.




#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,152 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 13 October 2013 - 08:15 AM

Cautati pe internet un model de CV si acolo veti gasi toate datele ce trebuiesc completate pentru a avea un cv corect .

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 Didi Andreea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 02 October 2014 - 02:25 PM

Buna as avea si eu nevoie de un sfat de la voi.Am terminat fac de contabilitate si as vrea sa imi obtin calificarea de expert contabil si acel drept de semnatura.Trebuie sa continui cu masterul sau sa ma inscriu la cecar? din cate am inteles se organizeaza si niste cursuri cu o durata de 3 luni pentru asa ceva.sunt pe bune?multumesc anticipat.



#4 Inna Miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 posts
  • Gender:Female

Posted 02 October 2014 - 04:37 PM

Pentru a deveni expert contabil ai nevoie de licenta obtinuta la o facultate de contabilitate (deci nu trebuie neaparat masterul, dar nu cred ca strica sa il ai si pe acela in cv;) ) iar apoi trebuie sa iti cumperi ghidul emis de ceccar pt examenul de acces la profesie, sa inveti cel putin 6 luni din el, sa dai examenul de acces, dupa care urmezi un stagiu de 3 ani si in final un examen de aptitudini. Eu momentan am trrminat masterul si in cateva zile voi da examenul de acces :D si dupa ce sper ca o sa-l trec mai vad ce se intampla, dar oricum in mare parte astia sunt pasii. Mare atentie trebuie invatat extrem de mult pentru examenul de acces, ghidul are aproape 1000 de pagini plus mai sunt materiale care nu apar in ghid doar sunt mentionate.

In ceea ce priveste cursurile, am intrles ca sunt pe bune, insa nu le- am urmat deoarece eu consider ca ghidul este destul de informativ. La fiecare problema pe langa rezolvare se da si paragraful din lege care s- a folosit, plus ca intrebarile date la examenul de acces sunt preluate din ghid. Problema nu o reprezinta intelegerea materialelor cred eu, ci bibliografia care este destul de voluminoasa. Examenul se da in 2 zile la distanta de cate o saptamana, in prima saptamana 3 materii (contabilitate, fiscalitate si drept), iar in a doua (evaluare, expertiza, deontologie si audit).

In ceea ce priveste masterul, exista facultati care au incheiate acorduri de echivalare cu CECCAR, ceea ce inseamna ca daca faci masterul respectiv nu mai ai nevoie sa dai examenul de acces si intri direct la stagiu. Insa trebuie sa intrebi la ceccar care sunt facultatile acelea ...



#5 Didi Andreea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 02 October 2014 - 06:33 PM

multumesc frumos Inna Miruna .am obtinuta diploma de licenta pe contabilitate si nu m-am inscris la master pentru ca stiu ca nu imi ofera dreptul de expert contabil si nu eram convinsa daca sa dau examenul de acces la cecar sau sa fac acele cursuri.mersi!



#6 Inna Miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 posts
  • Gender:Female

Posted 02 October 2014 - 07:24 PM

Nu ai pentru ce.





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL