Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
incetare cim - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

incetare cim


17 replies to this topic

#1 Lizuca11

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 posts

Posted 21 October 2013 - 10:45 AM

Buna ziua,

Daca angajatul lipseste 3 zile nemotivat cu ce art. din codul muncii se face incetarea ?

Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 23 October 2013 - 02:49 PM

este vorba despre art. 248, alin. 1, lit e) - priv. sanctionarea disciplinara si art. 61, lit. a) - priv. concedierea disciplinara, ambele din codul muncii.

atentie :

1. desfacerea CIM trebuie precedata de o cercetare disciplinara obligatorie, in urma careia sa se arate, fara dubiu, caracterul nemotivat al absentelor.
2. pe per. cercetarii disciplinare, CIM va fi suspendat incepand cu prima zi din care absentarea este dovedita ca fiind nemotivata; decizia de suspendare CIM trebuie transmisa in Revisal pana in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 zile lucratoare prevazut la art. 17, alin 5) din codul muncii.
3. este bine ca acest termen de 3 zile absentate nemotivat sa fie trecut si in regulamentul intern al firmei, astfel incat la implinirea celor 3 zile sa puteti demara imediat cercetarea disciplinara.
4. procedura de cercetare disciplinara prealabila are mai multe etape OBLIGATORII, iar nerespectarea tuturor pasilor necesari duce la nulitatea absoluta a desfacerii CIM - deci mare grija la acest aspect fiindca nu e "de joaca" !!!

daca ai neclaritati priv. aceasta procedura, revino cu intrebari si iti voi da amanuntele de care ai nevoie. :smile:




#3 nicushor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 09 January 2014 - 12:46 PM

Buna ziua, am si eu o problema si nu am gasit topical sper ca pot sa postez aici, ste legat de o salariata care a avut CIM suspenat pentru ingrijire copil pana la doi ani, suspendarea a expirat si salariata nu a venit la serviciu noi uitand sa facem incetarea suspendarii CIM. Intrebarea este cum se poate face aceasta si cum se poate inceta CIM al salariatei (perioada care a trecut de cand trebuia facuta incetarea CIM in Revisal pana la aceata data este destul de mare). Va rog o solutie daca se poate
Va mutumesc mult!



#4 daniel_b

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 04 February 2014 - 11:42 AM

Pe langa convocare , nota exlicativa , concluziile comisiei de ceretare disciplinare prealabile,decizie de sanctionaremai exista ceva in procedura?



#5 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 posts
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Posted 03 March 2014 - 02:17 PM

Buna ziua,
nu am inteles prea bine urmatoarea problema:ultima zi lucrata este 03.03.2014, fac decizia cu 03.03.2014 si transmit Revisal in 03.03.2014 dupamasa, din discutiile de pe forum nu am inteles asa, desi am fost la ITM si am intrebat de mai multe ori.
Va rog sa ma lamuriti daca puteti sau sa-mi spune-ti unde scrie lucrul acesta.
Multumesc.



#6 irina0430

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 04 March 2014 - 02:55 PM

Buna ziua,
am si eu o problema si nu stiu exact unde sa scriu in forum .. Astazi am avut un control itm , mentionez ca este o intreprindere individuala, iar cei de la itm m-au gasit pe mine ( logodnica persoanei care detine ii) in locul lui deoarece el a trebuit sa ridice niste analize medicale. M-au pus sa dau o declaratie si sa spun cand am venit si cat stau si mi-au spus ca trebuie sa am contract de munca. Este prima oara cand il inlocuiesc si vroiam sa stiu daca trebuie sa am contract de munca pentru o ora pe luna ? Mi-au dat o instiintare pentru administrator pentru a se prezenta la sediul lor cu anumite documente. Credeti ca aceasta poate genera o amenda? multumesc anticipat



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 04 March 2014 - 11:22 PM

Da, teoretic amenda (mare!) pentru munca la negru.

In afara de titulari (indifent ca sunt pfa, ii, srl ...etc.) .. orice persoana care presteaza o activitate trebuie sa aiba un contract (de munca, conventie, mandat ... ce-o fi, numai contract sa fie) sau sa fie inregistrat ca zilier unde este cazul si este permis.



#8 doris2012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Posted 15 April 2014 - 12:06 PM

Am un angajat care de la inceputul lunii martie nu s-a mai prezentat la locul de munca.Am demarat procedura cercetarii disciplinare ,l-am convocat in scris pentru a se prezenta la sediu,dar nu a venit.I s-a trimis scrisoare cu confirmare de primire pe care a semnat-o sotia .In acest caz cum procedez , daca pe confirmarea de primire a adresei nu este semnatura lui,ci a sotiei?Pot sa-i desfac disciplinar contractul de munca?
Si mai am un angajat care de 2 zile nu a mai venit la lucru.A anuntat telefonic ca de a doua zi nu mai vine la lucru,ca pleaca din tara.Cum procedez in acest caz , avand in vedere ca cercetarea disciplinara nu se poate efectua pentru ca nu avem cum sa-l convocam in scris sa se prezinte la sediu,fiind plecat din tara?Cum pot sa-i desfac contractul de munca?



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 15 April 2014 - 12:56 PM

1. de unde stii ca a semnat sotia ??
daca e cu confirmare de primire, postasul trebuia sa o inmaneze strict persoanei resp., nu altei rude, asa ca e pbl. postei !
in ceea ce te priv., dpv legal, daca exista o inscriere in care se specifica faptul ca a primit-o sotia, nu sotul, atunci se considera ca plicul nu a fost primit de catre destinatar, iar asta are aceeasi val. pt. tine fiindca tu ti-ai indeplinit obligatia de citare si poti merge mai departe.

2. sa-si dea demisia, fir-ar sa fie !! sa o scrie din tari straine si sa o trimita cu posta daca nu a fost in stare sa o scrie de aici, ce e asa de greu ?? cand a dat telefon sa spuna ca nu mai vine la serviciu, nu l-a atentionat nimeni ca in Romania anuntul prin telefon nu tine loc de demisie ??
in cazul in care salariatul nu-si da demisia, va trebui sa-i suspenzi CIM si sa parcurgi toate etapele de la primul salariat.

ooooof, ce oameni ... :sad:



#10 doris2012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Posted 16 April 2014 - 08:24 AM

Va multumesc pt.raspuns.
La pct.1 m-am lamurit
La pct.2 ,din moment ce salariatul este plecat din tara nu are cum sa-si dea demisia in scris.Ca sa demarez procedura cercetarii disciplinare trebuie sa-l convoc in scris sa se prezinte la sediu si nu am cum daca acesta nu mai este in tara.Cum pot sa-i desfac CIM in acest caz ?



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 16 April 2014 - 02:28 PM

dpv juridic, nu are nici o relevanta faptul ca stii tu ca el nu mai este in tara !! nu ai nimic scris in sensul asta, iar vb nu se coase la dosar (cum zice o zicala).

demisia ti-o poate trimite prin posta, ti-am spus deja ! crezi ca nu mai stie sa scrie daca nu e in Romania :blink:?? exista servicii postale internationale care fct. f bine si care pot fi folosite pt a trimite documente, exista firme de curierat international - de ex. DHL-ul ...

daca nu ai demisia in forma scrisa, nu e alta cale decat sa il citezi la ultimul domiciliu pe care ti l-a comunicat in scris - adica il ai oficial, = in acte (si repet : nu e pbl. ta daca el mai locuieste acolo sau nu / daca postasul da altcuiva plicul !!!), iar daca salariatul nu este la acel domiciliu / nu primeste/ nu da curs invitatiei - NU e vina/treaba ta de ce o face si sigur poti merge cu procedura mai departe, asa cum ti-am spus in primul mesaj !

pana la urma, cele 2 situatii prezentate de tine sunt absolut la fel, in esenta .. iar eu chiar nu inteleg de ce nu poti face analogie intre ele !! :sad:
in ambele cazuri, salariatul nu mai vine la serviciu, nu depune nici un document justificativ pt absente si de aceea este invitat la discutii, in mod legal, insa nu da curs acestei invitatii facute de catre firma la care a lucrat si de la care nu si-a dat nici demisia cf. legii - daca tot e sanatos, dar pur si simplu nu mai vrea sa munceasca acolo !! de ce nu da curs invitatiei - asta nu are importanta pt tine cata vreme nu ti se prezinta nici un fel de document care sa-i justifice absentele, caz in care tu nu ai alta solutie decat sa urmezi calea legala de inchidere a relatiei contractuale de munca dintre voi, adica a CIM.

asa e mai clar ??



#12 doris2012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Posted 18 April 2014 - 09:31 AM

Va multumesc pt.raspuns
Acum totul este clar cum trebuie sa procedez.



#13 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 posts

Posted 30 May 2018 - 07:02 AM

Buna dimineata! Am primit o cerere pentru o desfacere cim a unui salariat incepand cu data de 04.06.2018 ( din 04.06.2018 se angajeaza in alta parte). Cu ce data pot opera in revisal ? Pot sa fac decizia cu data de 31.05.2018 in care sa scriu ''incepand cu data de 04.06.2018........''. si sa transmit tot in 31.05.2018? In declaratia 112 la data iesire din categoria de asigurat trec 31.05.2018 ( lucrez in saga si trebuie sa introduc ultima zi lucrata)? Multumesc!



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 30 May 2018 - 01:05 PM

Daca treci, in Saga, ultima zi lucrata ca fiind 31.05.2018, prg. iti inreg. incetarea CIM cu 01.06.2018 si e corect asa, indiferent ca ziua de 01.06.2018 este nelucratoare.
Incetarea trebuie facuta cu data 04.06. , ultima zi "lucrata" fiind data de 3.06.
Decizia o faci pe 31.05, cu data inchiderii pe 4.06 (cum f bine te-ai gandit deja) si raportarea in Revisal o faci pe 31.05.

:smile:



#15 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 posts

Posted 30 May 2018 - 01:18 PM

Multumesc!



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 30 May 2018 - 01:52 PM

Cu drag, Ramona ! :smile:



#17 Carina33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 27 November 2018 - 11:37 AM

Buna ziua,

Care este data incetarii CIM-ului, avand in vedere ca ultima zi in care salariatul vine la serviciu este 29 noiembrie 2018? Este 03 decembrie, prima zi lucratoare, si tot aceasta este si data in care se inregistreaza incetarea in Revisal?


Multumesc!
Carina



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 27 November 2018 - 01:46 PM

Cf art. 3 alin. (2) lit. i) si art. 4 alin. (1) lit. d) din HG 500/2011, inregistrarea incetarii CIM se efectueaza la data incetarii CIM sau la data luarii la cunostinta a evenimentului care a generat incetarea contractului.

Cf art. 2554 din Codul civil, daca ultima zi a termenului este o zi nelucratoare, termenul se considera implinit la sfarsitul primei zile lucratoare care ii urmeaza. Deci, incetarea contractului individual de munca intervenita intr-o zi nelucratoare va fi inscrisa in Revisal in prima zi lucratoare. Sarbatorile legale si zilele de repaus saptamanal sunt zile libere.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL