Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Depasire plafon 65,000 euro - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Depasire plafon 65,000 euro

plafon 65000 euro 220.000 lei plafon depasire plafon tva inregistrarea in scopuri tva
4 replies to this topic

#1 dobreflorin33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 06 November 2013 - 10:17 PM

Buna seara!

In luna octombrie (anul acesta) am depasit plafonul de 220,000 lei - adica 65,000 euro (la cursul ~3,3 euro de la data aderarii). Asta inseamna ca luna asta sunt nevoit (pana pe 10 ale lunii) sa ma inregistrez ca platitor in scopuri de tva (pentru depasire plafon). O voi face, asta e!

Sa va prezint mai pe larg situatia, ca mai apoi sa ajung la situatia care ma roade cel mai tare in legatura cu TVA-ul. Eu am un PFA pentru servicii IT (62..) + alte coduri conexe. Ma ocup de site-uri, publicitate si alte cele. Servicii similare gen Google Adsense, afiliere, etc. Site-urile cu care lucrez imi trimit banii direct prin Paypal. Site-urile/firmele cu care lucrez sunt din SUA (din afara UE), caz in care nu-mi dau vreun TVA sau ceva (fie nu stiu eu).

Ex: daca eu fac un comision de $20, firma respectiva imi plateste $20. Nu ar avea cum sa-mi plateasca si TVA-ul, adica stiu ca la ei in tara (SUA) nu exista tva (sau nu stiu eu bine). Toate platile primite anul acesta sunt de la firme similare - plata Paypal.

Acum, daca eu ma inregistrez ca platitor de TVA, cine plateste TVA-ul? Cu siguranta nu firmele respective. Eu? Asta ar insemna sa scot din buzunar inca 24%. Nu am facturi de la firmele respective - sunt inregistrat la ele si primesc bani lunari prin Paypal. Nu am cum sa le adaug 24% la banii pe care ii primesc. Ex: daca vand un aspirator si iau comision de $5, atunci ei imi dau $5, nu $5 si inca 24%. Nu am facturi cu firmele respective. Imi trimit bani prin Paypal.

Se mai confrunta cineva cu aceasta situatie? Ma puteti indruma?

Pe documentele pentru inregistrare ca platitor de tva scrie sa declar pe propie raspundere ca nu am actitati scutite de tva.

Idei?

Edited by dobreflorin33, 06 November 2013 - 10:18 PM.




#2 manuela ciobanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 07 November 2013 - 09:41 PM

Dupa cum am inteles , dvs lucrati doar cu societati comerciale externe. Serviciile prestate de dvs catre acestia sunt asimilate cu export sau cu livrari intracomunitare , ce sunt scutite de TVA .Dvs aplicati TVA doar la serviciile catre persoane fizice externe sau catre societatile din intern , si de asemenea aveti acum posibiltatea sa deduceti tva pentru achizitiile interne . Devenind insa platitor de TVA , veti avea obligativitatea depunerii declaratiiei 390 privind livrarile intracomunitare si decontul de TVA trimestrial . La o prima vedere , aveti avantaj ca deveniti platitor de TVA,
Studiati capitoulul TVA din codul fiscal si poate intelegeti mai bine . O zi buna




#3 marcelabogatean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Posted 15 December 2014 - 04:06 PM

Buna ziua,

Avocat , realizeaza venituri de 65.000 euro in 2014 ,se inregistreaza platitor de tva. Intrebarea mea este: pt. contractele semnate in 2013 (cand nu era platitor de tva ) dar incasate in anul 2014 (cand este platitor de tva) se datoreaza tva colectat ?



#4 marcelabogatean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Posted 15 December 2014 - 04:22 PM

Buna ziua,

Avocat solicita scoaterea din evidenta TVA prin nerealizarea cifrei de afaceri 65.000 euro in ianuarie 2014. Pentru contractele semnate in 2013 (cand era platitor de TVA) dar incasate in 2014 (cand nu mai este platitor de TVA) se datoreaza TVA colectat ?



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,080 posts
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Posted 16 December 2014 - 08:39 PM

- DA, in cazul in care au fost emise Facturi cu TVA la incasare
ART. 156^3 Decontul special de taxa si alte declaratii
(10^1) Persoanele impozabile care au aplicat sistemul TVA la incasare si al caror cod de inregistrare in scopuri de TVA a fost anulat potrivit prevederilor art. 153 alin. (9) lit. g) trebuie sa depuna o declaratie privind taxa colectata care trebuie platita, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a intervenit exigibilitatea taxei pentru livrari de bunuri/prestari de servicii efectuate inainte de anularea inregistrarii in scopuri de TVA, dar a caror exigibilitate de taxa potrivit art.134^2 alin. (3) - (8) intervine in perioada in care persoana impozabila nu are un cod valabil de TVA.

- NU, in cazul in care nu au fost emise Facturi cu TVA la incasare
Norme metodologice
ART. 134^2
(18) Persoana impozabila care este scoasa din evidenta persoanelor impozabile inregistrate in scopuri de TVA la cerere sau din oficiu de catre organele fiscale, potrivit legii, este radiata din oficiu de organele fiscale competente si din Registrul persoanelor care aplica sistemul TVA la incasare.....






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL