Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Adeverinta 12 luni - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Adeverinta 12 luni

salarizare
2 replies to this topic

#1 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 02 December 2013 - 02:05 PM

Buna ziua,
as dori sa va intreb daca pe adeverinta eliberata de la servici cu cele 12 luni lucrate pana la nasterea copilului la rubrica venituri, in ultimele doua luni cind am avut prenatal se trece - venituri 0 lei, mi se pare ca s-a gresit, tinand cont ca si zilele de CM inainte de a se naste copilul sunt venituri nu ? puteti sa ma indrumati spre o lege anume ?
Multumesc.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 December 2013 - 10:16 PM

Concediul de sarcina nu intra la venituri salariale.:

Cod fiscal ART. 55 Definirea veniturilor din salarii
(1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani și/sau în natură obținute de o persoană fizică ce desfășoară o activitate în baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă.

Concediul pentru sarcina nu este concediu pentru incapacitate de munca, a nu se confunda!! Nici cel de risc maternal.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2013 - 11:56 AM

ai sesizat f bine, Marieta !! :biggrin2:
este vb despre veniturile realizate in ultimele 12 luni, NU doar cele salariale !!

concediul pentru sarcina si lauzie este chiar concediul de maternitate si este un concediu medical !!
------------------------------------------------------------------------------------
am atasat formularul in format initial (cod 1.3), care are explicatiile necesare la fiecare pozitie :smile: si vei vedea ca la rubrica de venituri este inclusa si suma din CM.

Tip venit

(salariu net, indemnizaţie şomaj, indemnizaţie concediu medical ş.a.)


am atasat si formularul actualizat (cod 2.3) in care, de asemenea, se vede clar ca e vb de toate veniturile incasate, nu numai de cele salariale.
in acest mod eu am completat 2 adeverinte si totul a fost ok.

http://www.dgaspc-se...?pid=91&keyn=27

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL