Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Poprire pentru impozit pe venituri nerealizate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Poprire pentru impozit pe venituri nerealizate

anaf poprire
  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 codrut_fagaras

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 03 December 2013 - 12:14 PM

Buna ziua,

Am o intreprindere individuala. Am infiintat-o acum trei ani. In primii doi ani am inregistrat pierderi. Cu toate acestea, conform legislatiei in vigoare am depus anual un formular privind veniturile estimate. Greseala mea a fost ca am trecut de fiecare data veniturile pe care le-am crezut ca le voi realiza, si nu am urmat sfatul multora care mi-au spus sa trec in estimare venituri cat mai mici.

Prin urmare, ANAF, mi-a calculat impozit pe aceste venituri estimate. Desi, am depus anual formularul cu veniturile realizate in anii precendenti prin care am aratat ca am inregistrat pierderi, ANAF a continuat sa imi calculeze penalitati si dobanzi. Asa incat, m-am trezit anul acesta cu conturile blocate. Atat al meu personal cat si al intreprinderii individuale.

Suma pe care dansii sustin ca le-o datorez este de 1500 de lei. Se pare ca ANAF nu a facut nicio regularizare in toti acesti ani. Acum, partea interesanta este ca sunt unele persoane care mi-au sugerat sa platesc, ca mai apoi sa caut o solutie de a le compensa. Altii mi-au sugerat sa ii dau in judecata.

Ca si simplu om, fara a avea cunostinte temeinice in domeniul fiscal, imi pare o prostie sa ma impozitezi pentru ceva ce nu am realizat, doar in baza unei estimari si mai rau este sa imi calculezi dobanzi si penalitati fara a tine cont de declaratiile ulterioare si faraa face compensarile conform legii. Dar, din punct de vedere fiscal, probabil ca gresesc. La anul voi avea grija sa estimez un venit de 1 leu pe luna, si nu au decat anul urmator sa imi recalculeze impozitul, caci sunt sigur ca nu vor mai intarzia cu compensarea.

Prin urmare, intrebarea mea este: Sa platesc sau nu?

Va multumesc pentru timpul acorat si pentru eventualele lamurir.

Cu stima,
Sebastian


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL