Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Echivalare examene ceccar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Echivalare examene ceccar

9 replies to this topic

#1 Andrei86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 08 December 2013 - 01:44 AM

Buna seara
As dori sa stiu daca am terminat masterul caga in 2010 mai mi se echivaleaza notele la ceccar pt acces stagiu



#2 andreylungu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 03 January 2014 - 11:30 PM

Depinde de cum este stipulat in convetie. Eu stiu ca trebuie sa te inscrii in termen de 1 an de la terminarea masteratului pentru a beneficia de echivalare, dar trebuie sa verifici la facultate pentru a avea un raspuns exact. (nu stiu daca toate conventiile sunt la fel din punctul asta de vedere)




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 07 January 2014 - 01:38 PM

uite aici : http://ceccar.ro/ro/...august_2013.pdf

Notă:
* Prevederile protocoalelor de colaborare încheiate între C.E.C.C.A.R. şi instituţiile de învăţământ superior menţionate mai sus nu se aplică retroactiv şi vor produce efecte doar pentru absolvenţii care au urmat cursurile programului de master în anii universitari ulteriori încheierii protocolului de colaborare.
** Grupurile de discipline sunt numerotate de la 1 – 7 şi corespund celor 7 discipline aferente examenului de admitere la stagiu în vederea obţinerii calităţii de expert contabil.

Attached Files





#4 ivascu_gaby

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 posts

Posted 13 February 2014 - 04:20 PM

Buna ziua, am si eu o intrebare, din cate am observat pe site-ul CECCAR daca faci un master din lista de pe site-ul lor poti sa iti echivalezi examenul de admitere la stagiu expert contabil, dar daca ne uitam la ce documente avem nevoie pentru a depune dosarul pentru echivalare a examenului ( dupa terminarea masterului) avem nevoie de :
  • diploma de studii superioare economice, recunoscută de Ministerul, Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului (copie legalizată);
  • diploma de absolvire a programului de master (copie legalizată). În situația în care diploma nu a fost emisă de facultate se poate depune o adeverință (copie legalizată), urmând ca dosarul să fie completat ulterior cu documental solicita.
Ideea este in felul urmator : eu am terminat Facultatea de DREPT ceea ce inseamna ca nu am studii superioare economice, dar fac masterul in contabilitate, inseamna ca este o pierdere de vreme pt mine? sau sa ma apuc de invatat si sa dau examenele de acces la stagiu contabil autorizat si apoi pt expert contabil.
Cine ma poate lamuri si sfatui cum sa fac, am dat e-mailuri la CECCAR dar nu am primit nici pana acum un raspuns.
Va multumesc anticipat . -



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 13 February 2014 - 05:46 PM

Ca sa devii expert contabil, trebuie sa ai studii ECONOMICE superioare.

N-ai cum sa faci dreptul sau inginerie si apoi sa te "faci" expert contabil!
Asa cum n-ai cum sa faci studii superioare economice/tehnice si sa te "faci" avocat sau judecator.

PS: Cum dumnezeu poate cineva cu alta facultate decat "economica" sa faca un master de contabilitate ????



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 14 February 2014 - 06:48 PM

asta m-am intrebat si eu !!! :wacko: ... doar ca-n alti termeni, recunosc ... :blush2:



#7 ivascu_gaby

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 posts

Posted 15 February 2014 - 04:58 PM

In primul rand vreau sa te corectez, poti sa ai studii economice si sa devii avocat/ judecator daca promovezi examenul de intrare in profesie, nu stiu ce este asa mare mirarea, aveam nevoie de un raspuns nu de mirarea dvs. Am terminat liceul Economic de aceea am revenit la contabilitate ca sa nu va mai mirati atat, cum exista posibilitatea asta.



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 15 February 2014 - 07:04 PM

Nu poti sa devii judecator sau avocat fara sa termini dreptul ... de unde ai scos asta :blink: ?

Pai asa, ma duc si eu si dau examen pe unde imi place si vreau sa invat :)) Ma duc si dau examen pentru "ucenicie" ,fac stagiatura si apoi specializarea ... si ma fac medic chirurg ...

Daca ai terminat dreptul, macar legile care reglementeaza profesiile din domeniu ar fi trebui sa le stii!!
Ia uita-te putin prin ele si o sa vezi ca o conditie este sa fii "licențiat al unei facultăți de drept cu durata stabilită de lege".

La fel pentru toate profesiile reglementate. Iar raspunsul l-ai primit de la Otilia (studii superioare economice, conditie impusa de lege).

Asa suna legea la noi (nu zic si ca este OK, aici am rezerve) ...
Este adevarat ca profesiile reglementate care sunt si foarte banoase functioneaza in sistem de monopol/casta semi-mafiot ... dar asta este alta poveste.

PS: Mirarea mea era vis-a-vis de institutiile de invatamant care accepta la master studenti cu pregatire in cu totul alte domenii. Pentru ca master-ul ar trebui sa fie o supra-specializare in continuarea studiilor superioare (altfel spus , devii un "maestru" intr-un sector din domeniul vast studiat in facultate)

PS2: Invatamantul nostru a ajuns o varza fara cap si coada, isi bat joc de el de la gradinita pana la facultate si chiar dupa!



#9 BiancaDeacu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 26 February 2015 - 09:44 PM

Buna,
Sunt studenta la ASE, masterul Contabilitatea si fiscalitatea entitatiilor economice si am citit ca se echivaleaza pentru examenul de admitere in stagiu. Insa am citit si conditiile,minim 6la fiecare disciplina si minim7media. Daca am 5la o disciplina nu mai e valabila echivalarea deloc? Sau dau ceva diferente? Stie cinevaaaa???



#10 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 posts

Posted 05 March 2018 - 03:18 PM

Buna!
Am si eu o intrebare.
Si-a echivalat cineva masterul terminat la Stiinte Economice - Spiru Haret la CECCAR?
Multumesc






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL