Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - 2014

294 replies to this topic

#1 Victoria S.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 November 2013 - 12:56 PM

Ii salut pe toti membrii actuali si viitori ai CECCAR-ului. Intentionez sa dau examenul de acces la stagiu in 2014. Cei care cred ca ar putea sa ma ajute cu ceva materiale, raspunsuri, subiecte din 2013...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 05 January 2014 - 07:14 PM
eliminare adresa privata e-mail ! AVERTISMENT PUBLIC ! citeste regulamentul !




#2 mariuspdm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 November 2013 - 04:05 PM

Si eu vreau sa dau examen de admitere la stagiu in 2014. am materiale de invatat ( intrebari si raspunsuri) care s-au cerut in 2013....sper sa fie aceleasi si in 2014 , eventual cu putine modificari. as vrea daca se poate sa posteze pe forum subiectele si raspunsurile la examenul din 2013 cineva care a luat examnul in 2013. si sa ne spuna daca sunt intrebarile de la examen exact cu cele dupa care a invatat el. zic asta pt ca in acest caz mai ramane doar STUDIU.

sper sa binevoiasca sa faca acest lucru cineva!...chiar daca a intrat...




#3 Bogdan Andrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 28 November 2013 - 10:49 PM

Salut,

subiectele au fost din carte, la toate materiile. La contabilitate anul asta s-au dat numai IAS-uri nimic din OMF 3055. Din ce am auzit, la o singura varianta de subiecte a fost o singura problema din 3055. Eu am avut varianta nr.9 de subiect (la conta fiscalitate si drept) si am avut problemele 281, 327, 369, 381, 394, 296 plus inca 2 pe care nu mi le mai amintesc. La fiscalitate 2, 21, 41 si 78. La drept 7, 27, 52 si 63. La celalat examen nu imi mai amintesc nimic...acolo e numai teorie de tocit, dar toate au fost din carte.

Sper ca v-am fost de ajutor.
Spor la invatat si bafta.

Bogdan



#4 mariuspdm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 December 2013 - 12:50 PM

In primul rand La Multi Ani d-lui Andrei Bogdan cu ocazi a zile de Sf. Andrei care a fost ieri, in al doilea rand multumesc pt. promptitudinea cu care a raspuns la mesajul meu si in al treilea rand mai am o rugaminte :

Daca a fost declarat admis, ca eu asa inteleg, il rog , daca le are in format electronic, chiar daca cumva au mai fost postate pe acest forum,( asta ca sa se vada clar care sunt intrebarile si rasp.celel corecte) sa posteze intrebarile si raspunsurile dupa care a invatat el ( si au fost bune la examen , in sensul ca i-a oferit promovabilitatea la acelel materii) la urmatoarele materii : epertiza , audit, deontologie, evaluare. Motivez asta pentru ca la celellalte trei materii ( drept , fiscalitate si contabilitate) consider ca nu sunt probleme cu stabilirea raspunsurilor exacte, deoarece se regasesc foarte clar in cartea emisa de ceccar editia 2013.

Tin foarte mult sa lamuresc ,pentru mine cel putin si pentru altii sigur, care sunt raspunsurile la materiile de mai sus pentru ca atunci cand incepi sa inveti pentru un examen, in primul rind trebuie sa te asiguri ca ceea ce inveti e ceea ce trebuie ca sa reusesti.

Consider ca daca se lamureste si aceasta problema , aceasta comunicare intre mine si Andrei Bogdan (deocamdata 3 postari cu asta si inca una ca raspuns la aceasta postare) sa constituie un punct de plecare in lamurirea unor aspecte de baza cu privire la examanul de admitere la stagiul ceccar 2014, si anume ce material , cu exactitate , trebuie studiat. Asta cu rezerva de a nu suferii mari modificari .
Oricum, intrebarile , oficial, din care se vor alege doar cateva pentru examenul de admitere din 2014, se vor afla la o data deocamdata nestiuta care se situeaza in intervalul de timp incepind cu ianuarie 2014 pina in aproximativ august 2014( din eperienta anilor trecuti) care se vor regasii in cartea de admitere la stagiu emisa de ceccar 2014. Sper sa fie cat mai repede, si sa nu sufere modificari multe !
Daca se cunoaste materialul de studiu , nu mai ramine decat : studium , studiorum, studioribus !

Va salut!



#5 vero_ingerash

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 December 2013 - 10:59 PM

Vezi postarearaynaliv, la 30 January 2013 - 09:04 PM, a spus:

Eu, va doresc spor la invatat! sper ca veti gasi sprijin in materialele pe care vi le-am atasat si multa bafta!!!!

multumim!

multumim frumos bogdan si eu am aceleasi ganduri de a da examenul impreuna cu o foarte draga prietena si chiar vrem sa ne apucam de treaba



#6 delcea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 31 December 2013 - 11:16 AM

Examen ACCES stagiu expert contabil 2014

Pentru 2014,cine se inscrie la acest examen si poate atasa subiecte rezolvate este binevenit si f.f. asteptat.



#7 izabelam6

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 January 2014 - 05:01 PM

Buna,
Vreau sa ma inscriu si eu anul acesta. Imi puteti spune va rog cum se numeste exact manualul pe care trebuie sa il cumpar? A aparut deja?



#8 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 January 2014 - 10:04 AM

O poti cumpara de la CECCAR se numeste ghid ptr acces la stagiu,costa 75 de lei dar este pe 2013;pe 2014 o sa apara mai incolo august,septembrie cred...oricum in principiu subiectele sunt aceleasi. Invatati din carte toate subiectele sunt de acolo.
Va atasez un doc ptr expertiza contabila,sper sa va fie de folos

Fisiere atasate





#9 GeorgianaIo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 January 2014 - 09:18 PM

Am si eu o intrebare. Cand trebuie sa ma inscriu pentru examen? si Cam in ce perioada se va sustine? multumesc! :blush:



#10 mariamirela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 January 2014 - 03:56 PM

Buna ziua!

Intentionez sa sustin examenul pentru expert contabil anul acesta. Va rog sa ma ajutati cu o informatie : de ce alte materiale mai am nevoie in afara cartilor mentionate mai jos (recomandate de CECCAR) :
- Ghid pentru pregătirea candidaţilor la examenul de acces”, ediţie 2013

- Iniţiere în evaluarea întreprinderilor, ediţie 2011
- Iniţiere în auditul situaţiilor financiare ale unei entităţi , ediţia 2012
- Standardul profesional nr 35-Expertizele contabile, ediţia 2012
- Elemente de doctrină şi deontologie a profesiei contabile, ediţia 2008

Multumesc!



#11 mariamon

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 January 2014 - 06:18 PM

Si eu imi doresc sa dau examenul de acces la stagiu si sa iau.
Mi-am achizitionat ghidul pentru pregatirea canditatilor dar din ce am citit pe net si ce inteleg de la voi nu este suficient. ( Flowe22 spune ca pregatirea e 80% din ghid restul de 20% de unde ar fi?)
Flower22:Nu lucrez momentan in domeniul contabil si nu pot spune ca am experienta practica dar am unele cunostinte teoretice. Nu stiu daca am foarte multe sanse sa iau in conditiile date.
Nu cred ca stiu foarte multe lucruri despre cum se desfasoara asa cam am cateva intrebari :
Cate examene sunt pentru accesul la stagiu?
Care ar fi nota de trecere?
Ce timp de intrebari sunt : grila, probleme, intrebare si raspuns?
Exista o taxa de inscriere si daca da cam care ar fi cu aproximatie?
Trebuie sa am tutorele dinainte de a da examenul sau dupa? Si cum pot face rost de unul ca eu nu cunosc momentan pe nimeni la care stiu ca pot apela pentru ami fi tutore.



#12 maniaxx

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 January 2014 - 09:28 PM

Buna ziua! As dori sa va intreb ce strategie de invatat abordati? "Am achizitionat Ghidul pentru pregatirea candidatilor" Ed. a2-a 2013...nu stiu cand apare cel pentru 2014 si urmeaza sa cumpar si celelalte carti de la CECCAR insa bibliografia contine 1001 legi , ordonante, ordine etc..oare are rost sa listez toate legile , OMF-urile ? sau cumpar cartile de la CECCAR si rezolv problemele si intrebarile din ghid? este suficienta varianta a 2a sau trebe sa fac dosare cu legi/capitole?cam cum procedati sau ati procedat voi?



#13 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 January 2014 - 11:33 AM

Am cunostinte care au luat acest examen invatand din acel ghid,si atat!
In principui subiectele sunt identice,eventual acelasi tipar,date diferite,dar 80-90% din ghid sunt;de altfel si acel ghid se cam repeta in fiecare an,ce se mai schimba pe la fiscalitate,eventual omfp 3055;exam se da la fiecare materie din ghid;ptr contabil autorizat sunt mai putine,vi se precizeaza exact in acel ghid toate datele referitoare la exam si sesiuni(se dau 2 sesiuni). Sfatul meu ar fi sa va apucati sa rezolv probl din ghid pana le invatati,eventual pe parcurs mai trageti si un ochi prin legea respectiva,dar asa sa va apucati sa cititi nnnnn legi...pffff...o sa aveti senzatia ca pe cat cititi pe atat nu stiti nimic! Orikm din explicatiile din legi nu o sa intelegeti practic la ce se refera,tot din probleme o sa mai prindeti una,alta.
Sper sa va fie de folos ceea ce va spun,mai ales celor care nu au cine stie ce experienta in domeniu(cum sunt si eu) pt ca si eu credeam k o sa le stiu pe toate dupa acest ceccar,dar n-ai cum;asta ar insemna sa va plimbati de-a lungu anilor in toate ramurile contabilitatii,adik si pe la stat,si in vreo banca sau multinationala etc....ca sa intelegeti si conta publica si ifrs si omfp s.a.
Bafta multa!



#14 maniaxx

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 February 2014 - 05:00 PM

Multumesc pentru recomandare , as mai avea o intrebare : ce se intampla dupa ce iei examenul de acces la stagiu (expert contabil)? am inteles ca sunt 3 ani de stagiatura...si am mai inteles ca la noi se face stagiul in regim "colectiv" dar nu am gasit informatii cu privire la eventualele costuri sau cheltuieli(daca sunt) mai trebuie platite ceva taxe pe parcursul celor 3 ani sau cum decurg lucrurile? Multumesc!



#15 monaliza76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 February 2014 - 07:59 PM

buna.si eu vreau sa dau anul acesta examenul de acces.poate cineva sa-mi spuna cineva de cat timp a avut nevoie pentru invatat.mersi mult.



#16 MYMOM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 February 2014 - 08:11 PM

Buna! Sunt Madalina si vreau si eu sa dau examen de admitere la stagiu in 2014. Am strins niste materiale care au circulat pe internet in anii trecuti (raspunsurile la intrebarile din ghid si un fel de suporturi de curs) si nu sunt sigura ca sunt bune. Bibliografia (legile, OG,OUG,coduri,etc) mi se pare prea stufoasa sa o poata cineva parcurge in citeva luni. As dori (daca cei care au reusit sa treaca acest examen doresc sa ne ajute si pe noi ceilalti doritori) se posteze pe forum sfaturile care ne sunt necesare, materiale utile pe care sa le folosim cu folos, subiecte-aspunsuri la examenele din anii trecuti.
Iar pentru cei care sunt in situatia mea: madalinamihai2010@yahoo.com
Va multumesc anticipat!



#17 alycosmina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 February 2014 - 12:18 AM

Buna sunt Aly si doresc sa urez multa bafta tuturor.
Si eu doresc ca anul acesta da dau examen pt expert contabil. Daca se poate cineva sa ma lamureasca in privinta ghidului de pregatire. Este suficient sau mai sunt necesare si alte carti? Multumesc.




#18 petma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 February 2014 - 11:13 AM

Buna!
Si eu o sa ma prezint la examen in toamna asta. Vad ca cei de la CECCAR Bucuresti au afisat lista cu programul cursurilor de pregatire si dezavoltare profesionala pentru 2014. Se pare ca pot participa si nemebri. Vroiam sa aflu daca cei care s-au prezentat la exemene in anii anteriori au participat si la aceste cursuri sau doar la cele organizate de CEECAR special pentru examen. Multumesc!



#19 ivascu_gaby

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 February 2014 - 04:07 PM

Buna ziua, am si eu o intrebare, din cate am observat pe site-ul CECCAR daca faci un master din lista de pe site-ul lor poti sa iti echivalezi examenul de admitere la stagiu expert contabil, dar daca ne uitam la ce documente avem nevoie pentru a depune dosarul pentru echivalare a examenului ( dupa terminarea masterului) avem nevoie de :
  • diploma de studii superioare economice, recunoscută de Ministerul, Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului (copie legalizată);
  • diploma de absolvire a programului de master (copie legalizată). În situaţia în care diploma nu a fost emisă de facultate se poate depune o adeverinţă (copie legalizată), urmând ca dosarul să fie completat ulterior cu documental solicita.
Ideea este in felul urmator : eu am terminat Facultatea de DREPT ceea ce inseamna ca nu am studii superioare economice, dar fac masterul in contabilitate, inseamna ca este o pierdere de vreme pt mine? sau sa ma apuc de invatat si sa dau examenele de acces la stagiu contabil autorizat si apoi pt expert contabil.
Cine ma poate lamuri si sfatui cum sa fac, am dat e-mailuri la CECCAR dar nu am primit nici pana acum un raspuns.
Va multumesc anticipat .



#20 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 February 2014 - 03:48 PM

Cel mai bine ar fi sa suni,nu mail-uri;gasesti nr pe site-ul ceccar(spre ex ceccar bucuresti daca esti din buc) si te lamuresc ei.
Am inteles ca acele cursuri pregatitoare care se fac in septembrie sunt destul de utile.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL