Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examene ACCA - topic 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


examene ACCA - topic 2014

237 replies to this topic

#1 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 January 2014 - 08:55 PM

Vezi postarealuna_plina, la 18 December 2013 - 07:59 AM, a spus:

Mihaelaecaterina, pentru a vizualiza subiectele din anii anteriori, intri pe site-ul ACCA, la sectiunea Most popular-Past exam papers (in dreapta jos):

http://www.accagloba...lification.html

multumesc frumos luna_plina,am descoperit in cele din urma; dintre voi toti eu cred ca sunt cea mai pe langa subiect :)); abia am descoperit si eu care-i treaba cu acest ACCA si luna asta urmeaza sa ma inscriu si...sa ma apuc de invatat dupa ce aflu de cate scutiri beneficiez!!!(sper sa am cateva :D) multa bafta tuturor si...ne mai auzim pe aici,eu cu siguranta o sa mai am nedumeriri :)
La multi ani si un an nou plin de bucurii alaturi de cei dragi!



#2 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 January 2014 - 01:08 PM

as avea niste curiozitati referitoare la inscrierea ACCA,exam etc;se poate sa ma ajute cineva?eventual o adresa de mail ptr a comunica mai repede?




#3 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 January 2014 - 09:06 PM

Eu m-am inscris in urma cu aproape 6 ani, nu stiu daca iti pot fi de folos cu informatii legate de inscriere.
Cel mai bine e sa intrebi pe forum (si nu in privat), astfel incat de raspunsuri sa poata beneficia si alti studenti.
Pana atunci, intra putin si pe site-ul ACCA si descarca ghidul PDF disponibil pe link-ul de mai jos:

http://www.accagloba.../apply-now.html



#4 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 January 2014 - 02:42 PM

Multumesc frumos,din cate observ esti singura care imi raspunde si apreciez. In principiu m-am cam lamurit cu inscrierea,sa vad cum reusesc sa efectuez plata; daca doreste careva sa tinem legatura (ma refer la o comunicare mai buna,in timp mai util decat pe forum) cu referire la ACCA acesta este mail-ul meu ecaterina.gisca@gmail.com



#5 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 January 2014 - 04:35 PM

Eu intru pe forum aproape zilnic, cu aceeasi frecventa cu care imi verific si emailurile. Incerc sa iti raspund in timp real.
Nu am nici o problema in a-ti da adresa de email, dar ar fi frumos ca si alti studenti sa citeasca respectivele intrebari&raspunsuri.
Legat de plata: dupa ce te inscrii si transmiti documentatia catre ACCA (eu le-am trimis prin posta), vei primi raspunsul privind acceptarea inregistrarii si numarul de examene echivalate. Abia in acel moment vei efectua plata. Si o poti face foarte simplu: intri in contul de MyACCA, la sectiunea de Fees&Payments si achiti contravaloarea taxei de inscriere si a examenelor echivalate.
Multa bafta cu inscrierea.



#6 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 January 2014 - 05:33 PM

Am inteles acum. Asta nu imi era clar momentul efectuarii platii,deoarece la aplicatia online unul din pasi se refera la plata si mi se parea putin ciudat sa platesti inainte sa afli daca ti se echivaleaza anumite examene. Cu asta m-am lamurit,dar echivalarile cam in cat timp se pot achita?pana la inscrierea la primul exam? si am mai citit eu asa pe forum si am observat ca exam nu se dau neaparat in ordine(1,2,3....14)? eu cred ca am sanse sa mi se echivaleze primele patru exam si atunci de la F5 la F9 nu treb sa pastrez neaparat ordinea? Multumesc ptr raspunsuri,chiar dragut din partea ta.



#7 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 January 2014 - 07:44 AM

Din cate imi amintesc eu, trebuie sa te inscrii si sa transmiti documentatia catre ACCA pana in data de 15 februarie/august, dupa care vei primi acasa confirmarea inscrierii si a echivalarilor, cu indicarea termenului pana la care poti achita taxa de inscriere si cele aferente echivalarilor. E vorba de 2-3 luni de "gratie", ar trebui sa gasesti informatia exacta in acel ghid.

Examenele se sustin in ordinea dorita, in cadrul fiecarui modul:
  • F1-F4;
  • F5-F9;
  • P1-P3;
  • P4-P7 (2 optionale la alegere din 4).
Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor, poti intreba orice legat de ACCA.

O saptamana frumoasa!



#8 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 January 2014 - 10:18 AM

Tu cum ai platit colega?



#9 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2014 - 12:21 PM

La multi ani, tuturor! Sa avem un an plin de realizari si cat mai multe examene luate!

Acum am gasit noul topic pentru 2014. Tot intram in cel vechi si nu intelegeam de ce este blocat pentru scriere. :biggrin:

luna_plina, m-am gandit la sugestia ta legata de combinatia F8-P1, asa ca, indiferent de rezultatul pe care il voi vedea in mai putin de o luna, o sa dau si P1 in vara. Nu am fost hotarata de la inceput sa mai risc sa dau cate 2 examene, dar daca tu spui ca se pot da ambele cu sanse de reusita, am incredere ca va fi bine. :rolleyes:

Din experienta de pana acum am observat ca am mai mult spor la invatat primavara-vara decat in iarna, asa ca, asta ar fi inca un plus care sper sa ma ajute. La voi cum este? Cand e sezonul cel mai bun?

Sa aveti spor in toate!



#10 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 January 2014 - 10:02 PM

Vezi postareamihaelaecaterina, la 13 January 2014 - 10:18 AM, a spus:

Tu cum ai platit colega?

Eu platisem prin virament bancar. Mi-am deschis un cont bancar in lire sterline, pentru a face platile atat pentru ACCA, cat si pentru BPP. Dar asta era acum aproape 6 ani... intre timp am descoperit plata cu cardul :rolleyes:. Asa ca, iti recomand sa folosesti cu incredere a doua varianta.



#11 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 January 2014 - 10:07 PM

@marcela100,

Sper sa nu fie nevoie sa repeti F8, dar - daca totusi esti nevoita - combinatia F8+P1 e una usor "digerabila".
Si eu invat mai cu spor primavara, cred ca tuturor ni se pare mai frumoasa viata si ne creste cheful de orice (inclusiv invatat) cand e frumos afara.
Eu imi propusesem sa ma apuc de invatat dupa sarbatori, dar inceputul de an se anunta agitat la job...asa ca, mai aman. Poate da Domnul si scap de P6, sa raman doar cu P5.
Spor la invatat si sa avem parte de vesti bune pe 8 februarie!



#12 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 02:00 PM

S-au publicat raspunsurile pentru examenele din decembrie, pe site-ul acca.

Asta pentru cine isi mai aminteste ce a facut, ca o prima evaluare inainte de marea zi a rezultatelor :)

Bafta tuturor si sa auzim vesti bune in curand!



#13 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 January 2014 - 03:20 PM

Am vazut si eu, inca de ieri. Dezamagitor, rareori raspunsurile candidatilor coincid cu cele ale examinatorului (mai ales la examenele bazate de teorie). Acum sunt si mai descurajata decat inainte, probabil voi repeta P6.
In plus, ar fi mult mai util ca ACCA sa publice rezolvarile imediat dupa examen;la 2 luni dupa, e cam greu sa iti amintesti cam tot ce ai scris.
Cu Dumnezeu inainte, sa speram ca vom primi vesti bune pe 8 februarie!



#14 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 January 2014 - 11:10 AM

Salutare tuturor! Va anunt ca m-am inscris si am obtinut 3 exemptions(primele 3);urmeaza sa ma pregatesc ptr F4 :) pt cei care ati trecut de acest examen imi puteti spune o parere,un sfat? am vazut ca sunt mai multe materiale de studiu pe opentuition,dar ma gandesc ca nu sunt suficiente,nu?am tot citit aici pareri despre manualele de la BPP si ma gandeam sa iau si eu student book si revision kit.Va doresc sa aveti parte de raspunsuri pozitive! :smile:



#15 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 January 2014 - 08:57 AM

Buna tuturor,

La multi ani pentru Noul An, din care a trecut deja o luna :), multe realizari tuturor si cat mai multe examene promovate.

Interesant, m-am uitat acum si eu pe rezolvari, dar nu mai tin minte mare lucru...in plus, conteaza si cum e punctata teoria, si de multe ori mi s-a intamplat sa apreciez gresit. Deci mai bine mai asteptam inca 2 saptamani pana la rezultate.

@luna_plina, nu te descuraja. Poate esti subiectiva in apreciere si mult prea critica...ce o fi o fi, oricum nu mai putem schimba acum nimic. Trebuie sa ne mobilizam pentru sesiunea urmatoare.

Multa bafta la aflarea rezultatelor!

@mihaelaecaterina :
Buna,

Felicitari pentru decizie si multa bafta cu examenele!
Eu am sustinut F4 acum ceva timp si am studiat dupa manualele BPP, care au fost suficiente. Daca treci o data prin materie si apoi prin practice & revision kit, eu zic ca esti pregatita.
Despre materialele opentuition nu stiu ce sa iti spun, nu am studiat niciodata dupa ele.



#16 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 January 2014 - 09:00 AM

Multumesc frumos pt raspuns Alexandra! Imi este util si ma incurajeaza! Numai bine!



#17 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 January 2014 - 12:26 PM

@mihaelaecaterina :
Felicitari pentru inscriere si echivalarile obtinute!
Eu n-as risca sa invat doar de pe Opentuition, acele materiale sunt bune pentru verificarea si fixarea cunostintelor.
Te sfatuiesc sa cumperi manualul electronic de la BPP (site-ul din UK), costa doar 20 lire si sa folosesti subiectele din anii anteriori (postate pe site-ul ACCA) ca si culegere (sunt gratis).
Multa bafta!



#18 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 January 2014 - 12:37 PM

Multumesc pt sfat! Tocmai ce am cumparat manualul si culegerea de la bpp,pt urmatoarele exam asa o sa fac o sa ma ghidez dupa subiectele anterioare ca si parte practica;la ce manual te referi si ce site,unde pot verifica?



#19 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 January 2014 - 07:02 AM

Vezi postareamihaelaecaterina, la 28 January 2014 - 12:37 PM, a spus:

Multumesc pt sfat! Tocmai ce am cumparat manualul si culegerea de la bpp,pt urmatoarele exam asa o sa fac o sa ma ghidez dupa subiectele anterioare ca si parte practica;la ce manual te referi si ce site,unde pot verifica?

http://www.bpp.com/l...g/lmlist/3197?p

Cel mai indicat este sa cumperi varianta electronica a manualului. Legat de sfatul meu anterior, nu se aplica examenelor a caror programa se modifica anual, datorita schimbarilor legislative: F6, F7, P2, P6.



#20 anat333ma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2014 - 12:47 PM

Buna,

Eu am dat F4 in dec 2013, am avut doar manualul de la bpp + subiecte din anii anteriori de pe site. Acum o sa vedem daca l-am luat in feb :)) dar eu tind sa cred ca il trec. Pt F5 am avut si practice and revision kit de la bpp si pot spune ca m-a ajutat pt ca e un examen cu teorie si prob in proportie de 50% fiecare.

La F4 trebuie sa inveti bine teoria, sa iti structurezi cumva materia si sa dai atentie studiilor de caz, sa vezi cum se rezolva.

Deocamdata acestea sunt experientele mele cu ACCA, primele 3 examene mi-au fost si mie echivalate :) La vara incerc sa dau si eu 2 examene, poate F6 si F7...

O zi buna sa aveti si rezultate maxime pe 8 feb :))






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL