Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA Organizare Workshop/Conferinte-comercializare bilete - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA Organizare Workshop/Conferinte-comercializare bilete

pfa 8230 woskshop conferinta curs
4 replies to this topic

#1 PFAul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 January 2014 - 08:43 AM

Buna dimineata,

Detin un PFA cu caen principal 9004 si secundar 9002. Doresc sa adaug si codul 8230 in vederea organizarii unei serii de workshopuri.Am de gand sa contractez 1-2 speakeri cu contract de colaborare. Intrarea la aceste workshopuri se va face pe baza de bilet de intrare/taxa pentru fiecare participant. Intrebarile mele sunt:
1. Pot organiza in regie proprie, ca PFA cu cod secundar 8230 un asemenea eveniment ?
2.Daca raspunsul este da, cum se procedeaza cu biletele de intrare? Am nevoie de casa de marcat sau ce ma sfatuiti?

Mentionez ca pana acum nu am organizat nimic in regie proprie fiind doar subcontractat de SRL-uri organizatoare pentru gestionarea spatiului de spectacol.

Va multumesc,
Cu respect,



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 January 2014 - 11:18 AM

E bine sa treceti si codul 8559, alte forme de invatamant.
Da, puteti organiza dumneavoastra totul numai ca nu cred ca aveti capacitatea materiala. Ce nu puteti sa faceti, contractati cu alte firme specializate. Puteti sa inchiriati aparatura, sala, sa colaborati cu o firma care sa va redacteze/tipareasca materiale, cu o firma de catering.




#3 PFAul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 January 2014 - 04:11 AM

Va multumesc frumos pentru raspuns!
As avea totusi 2 nelamuriri :
1.La ce va referiti cand spuneti ca nu credeti ca am capacitate materiala?
2.Pot emite factura catre fiecare participant pentru incasarea taxei de participare sau cum as putea sa procedez?

Cu multumiri,



#4 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 January 2014 - 10:12 AM

Cand ati intrebat daca puteti sa organizati in regie proprie acest eveniment, ma gandeam ca vreti sa faceti dumneavoastra totul. De aceea ziceam ca nu cred ca aveti capacitatea materiala si va spuneam si ca puteti sa incheiati contracte cu diferiti furnizori.
Puteti sa emiteti factura pentru incasarea taxei de participare dar asta presupune ca acestia reprezinta venit pentru dumneavoastra si nu mai dati din el, dar aceste activitati nu le faceti de fapt pentru alta firma? Sa incaseze ei taxa de participare si sa va plateasca cat va datoreaza pentru aoganizarea evenimentului.



#5 PFAul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 January 2014 - 04:15 PM

Doresc sa organizez eu in nume propriu, deci nu ca prestare de servicii pentru alta firma. Cum spuneam eu organizez tot si evident externalizez serviciile de catering, tehnic,speakeri etc. Cu toti acestia inchei contracte de prestare servicii pentru diferite onorarii. Onorariile le platesc din taxele de intrare achitate.Sper sa fie un algoritm corect..






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL