Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate pentru firme organizare evenimente - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Contabilitate pentru firme organizare evenimente

contabilitate firma organizare evenimente srl salarii neplatitoare de tva
4 replies to this topic

#1 imediat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 09 January 2014 - 05:28 PM

Recent am deschis o firma SRL pentru organizare evenimente (mai specific evenimente profesionale). Firma este inscrisa ca neplatitoare de TVA pina la un anumit capital pe an.
Am citeva nelamuriri:

1. Organizez un seminar pt un client. firma inca nu are angajat. Voi lucra personal pt acest eveniment. Inca nu am salariat pe firma.
Ma pot pune ca angajat cu nr minim de ore (pentru ca nu cere foarte mult timp de preparare)? daca da, ce este considerat nr minim de ore si cum se face contabilitatea acestor ore in vederea salariului.

Cum ma voi incadra sa platesc taxe pe salariu ca firma?

2. eu ca firma pot incasa banii din inregistratri participanti ca apoi sa ii dau clientului banii incasati? se merita sa fac asta? si daca da, cum justific sau prin ce metoda pot da banii clientului in mod legal.

3. Pot folosi din banii incasati din inregistrari pentru cheltuielile prinvind organizarea evenimentului? de ex. hotel lectori, travel lectori, honorarium.

4. Exista cumva un ghid de contabilitate care sa cuprinda toate aspectele legate de contabilitatea unei firme, o carte, online, etc?

Multumesc mult pentru ajutor!



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 posts
  • Gender:Male

Posted 09 January 2014 - 06:11 PM

Puteti sa va angajati la propria firma cu contract de munca pe perioada determinata sau nedeterminata, cu norma intreaga sau redusa la 2 ore/zi.
Banii reprezentant taxa de participare ii incaseaza organizatorul iar dumneavoastra va plateste factura pe care i-o dati si care reprezinta serviciul de organizare evenimente.




#3 Mihaela Alina Popa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 27 October 2015 - 10:35 AM

Buna ziua,

Am si eu acest caz. Cineva mi-a zis ca avand a obiect de activitate organizarea de evenimente pot sa imi decontez pe firma inclusiv factura aferenta hainelor achizitionate pentru ca tine de imagine. Este corect?

Multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 27 October 2015 - 01:11 PM

hainele se pot deconta pe firma numai daca poti dovedi ca sunt uniforma (sau echipament de lucru, de protectie ...) si reflecta imaginea firmei sau sunt pt protectia personalului.

legat de cele pt imagine, cum poti face asta ? de ex., sa zicem ca ai sigla SRL-ului in 2 culori, asa ca si hainele purtate la evenimentele org. de tine vor fi in combinatia acelor 2 culori - ca simbol al firmei tale.
altfel, e greu sa dovedesti ca piesele care-ti formeaza tinuta businnes sau oricare alta adoptata sunt folosite exclusiv pt. activitatea in firma (respectiv obtinerea de venituri impozabile - fiindca asta-i obiectivul major de evaluare si admitere a cheltuielilor facute).

din partea unor patroni, am auzit destul de des expresia incarcata de o usoara aroganta " sa dovedeasca fiscul ca nu e asa cum spun eu/ ca am facut asta ... sau aialalta..." , insa cei ce au o asemenea abordare uita ca fiscul nu trebuie sa dovedeasca nimic, ci ca ei trebuie sa doveasca fiscului ca au respectat legea.
prin urmare, ramane doar in sarcina ta sa convingi organele de control, iar daca reusesti sa-i faci pe inspectori sa te creada, te-ai scos ! daca nu, atunci ai pus-o !



#5 Mihaela Alina Popa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 27 October 2015 - 05:14 PM

multumesc frumos pentru raspuns :)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL