Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
spor de week-end la CIM partial - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

spor de week-end la CIM partial

7 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 16 January 2014 - 08:50 PM

Buna seara! Patronul vrea sa angajeze un salariat cu 2 ore pe zi, de luni pana vineri, deci 10 ore pe saptamana, cu salariul minim, 850/4=212.5 lei, rotunjit la 215 lei. Salariatul va lucra si sambata, in fiecare saptamana, deci voi acorda si spor de week-end, 2 %, adica 219.3 lei, rotunijit la 220 lei. Sporul va fi permanent si transmis in revisal. E corect pana aici? Cum se vor acorda zilele de repaos saptamanal in acezt caz, e obligatoriu ca mereu luni sa fie liber plus duminica, sau se poate acorda liber si in alta zi din saptamana? Multumesc



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 17 January 2014 - 10:07 AM

Spor 2% din salariu ies 4 lei , nu 220.

Repaos saptamanal este obligatoriu sa dai 2 zile la rand. Deci teoreti duminica si luni.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 17 January 2014 - 12:14 PM

220 e salariul rotunjit, cu tot cu cei 4 lei (2%), adica 215 + 4,3 = 219,3 / rotunjit 220 !

@mihaci a scris mai "prescurtat", dar se intelege ce vrea sa spuna. :smile:



#4 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 19 January 2014 - 10:18 AM

Buna dimineata, va multumesc pentru raspunsuri. 220 lei este intr`adevar 215+4. Care ar fi solutia legala pentru ca acel salariat sa lucreze de luni pana sambata 2 ore pe zi si sa aiba liber doar duminica? Daca trec in CIM 2 ore pe zi de luni pana vineri, in cazul unui control, ar putea salariatul motiva ca in ziua de sambata recupereaza o zi in care a absentat nemotivat? Daca nu exista o posiblitate legala pentru a lucra 2 ore pe zi luni-sambata, va rog sa precizati, multumesc mult.



#5 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 posts
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Posted 18 February 2014 - 12:15 PM

Buna ziua,

As dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema: - am un angajat pe care vreau sa-l promovez in functia de sef atelier (lucreaza si in sectie) si nu stiu cum sa-i maresc salarul, in sensul ca aceasta functie probabil nu va fi permanenta, deci nu-l pot trece ca spor permanent si sa-l transmit in Revisal, nu pot nici sa-i maresc salariul din acelasi motiv, dupa parerea mea este un spor ocazional, nu ? Si nu ar trebui sa-i modific CIM-ul nu? As putea de exemplu sa fac o decizie prin care sa specific aceste modificari (numai intern) fara sa transmit in revisal ? Va rog sa ma ajutati cum sa procedez corect si legal, mentionez ca nu este specificat acest lucru in CCM.
Multumesc.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 18 February 2014 - 03:01 PM

modificarea oricarui elem. al CIM impune intocmirea unui act aditional, cu exceptia modif. aduse prin acte legislative (de catre guvern, parlament).


este ilegal ca salariatul sa presteze activitati aferente altei fct. decat cea trecuta in CIM.
prin urmare, ii schimbi fct.- ii faci act adit. si il raportezi in Revisal.
la fel procedezi si la revenirea in fct. detinuta anterior.
vrei sa indeplineasca 2 fct ? ii faci 2 CIM cu timp partial, fiecare cu fct. aferenta, cu fisa sa de post si clauze specifice.

sporurile se acorda pt conditii speciale sau ore suplimentare aferente NUMAI functiei trecute in CIM.



#7 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 posts
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Posted 18 February 2014 - 03:52 PM

Deci daca fac Act aditional pentru modificarea functiei si adaugarea unui spor in suma fixa nu este corect? pe acelasi CIM ?

El va fi muncitor si in acelasi timp si sef atelier, pentru care va primi un spor de conducere in plus.Nu este corect ?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 20 February 2014 - 12:39 PM

dupa parerea mea, NU ! ti-am spus deja ... nu poti avea 2 fct. diferite pe acelasi CIM !

am mai discutat despre cumulul de fct. de curand, o sa gasesti explicatii detaliate acolo; fol. fct. cautare in sectiunea "resurse umane" :smile:






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL