Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cumul de functii la acelasi angajator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cumul de functii la acelasi angajator

10 replies to this topic

#1 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 07 February 2014 - 01:00 PM

Ce parere aveti despre cumulul de functii la acelasi angajator?

1. Credeti ca ar trebui intocmite doua CIM cu timp partial (situatie permisa de Codul Muncii), dar care mi se pare complicata dpv al pontajului, acordarea concediului de odihna, etc.

2. Nu ar fi mai simplu sa se extinda atributiile de serviciu ale angajatului si sa primeasca un spor de salariu, iar CIM sa fie cu norma intreaga? Intrebarea este cum se face fisa postului? Se fac doua fise?

3. Dupa parerea voastra, ce alte complicatii mai pot interveni?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2014 - 08:36 PM

Daca este vorba de functii cu angajare amandoua, este mai simplu (si chiar indicat!) in varianta 2, cu un spor eventual de salariu (si poti specifica in CIM si timpul alocat fiecarei functii).
Si se fac doua fise de post (are atributiuni diferite pe fiecare functie).

Daca este insa angajat ... si membru in cine stie ce comisie de ex., Atunci nu prea se mai poate pentru ca se calculeaza diferit contributiile.

N-am auzit de complicatii pana acum la nimeni (dintre cei pe care-i stiu ca folosesc acest sistem).




#3 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 February 2014 - 09:52 PM

Eu am caz cu 2 CIM-uri cu part time la celasi angajator, 2 contracte, 2 fise a postului, in schimb in 112 trebuie sa cumulezi, nu iti accepta 2 CNP-uri.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 08 February 2014 - 09:52 PM

Dana




#4 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 09 February 2014 - 09:45 AM

Multumesc. Cred ca ma duc pe varianta cu un singur CIM, dar cu 2 fise de post. Mie mi se pare mai "natural" asa. In fond, e o singura persoana, nu?



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2014 - 07:27 PM

dupa parerea mea, NU faci bine si iata cateva motive pt care zic asta :

1. nu poti avea 2 fise de post la un singur CIM, nici logic n-ar fi (nu numai legal)
2. nu poti trece 2 coduri COR, pt 2 functii diferite pe un singur CIM - nici Revisal nu permite o astfel de raportare
3. pt. fiecare dintre cele 2 functii sunt necesare delimitari in ceea ce priv. elem. obligatorii ale unui CIM, ceea ce complica mult lucrurile (respectarea art. 16 si 17 din Codul Muncii)
- de ex., poate pt o fct este necesar echipament de protectie, iar pt cealalta nu este, cum treci asta pe un singur CIM ?? de asemenea, pot diferi criteriile de evaluare si obiectivele.
4. daca este necesara renuntarea la una dintre functii (demisie, concediere, comun acord ...) cum inchizi CIM doar pt fct. aceea ??

eu cred ca var. corecta este cea a Danei42 : 2 CIM, fiecare cu fisa lui de post, cu salariul lui si toate celelalte elem. necesare.
dupa mine, chiar si din modul in care este scris art. 35 din CM reiese indicatia de a se intocmi cate un CIM pt fiecare functie "Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea." nu se face distinctie intre necesitatea contractelor la angajatori diferiti si necesitatea celor la acelasi angajator, de unde putem trage concluzia ca si daca e vb de 2 fct la acelasi angajator, tot 2 CIM-uri sunt necesare, ca si cand ar fi la firme diferite..



#6 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 February 2014 - 02:14 PM

Am facut act aditional, i-am majorat salariul, am facut referire si la noua functie pe care o exercita prin cumul. In Revisal am declarat actul aditional cu majorarea de salariu, dar, evident, n-am putut scrie nimic de noua functie. Din acest punct de vedere poate ca sunt in culpa.
Dar situatia cu cumulul de functii pe un singur contract a functionat ani de zile in Romania, nu vad de ce n-ar functiona acum.
Situatia mea concreta se refera la o persoana care este coordonator al activitatii de transport si, in acelasi timp, responsabil cu supravegherea de reparatii hidraulice. Aceasta persoana coordoneaza concomitent ambele activitati, nu pot spune ca de la 8 – 12 e una, iar de la 12 – 16 e alta.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2014 - 03:11 PM

Vezi postareakmkz, la 12 February 2014 - 02:14 PM, a spus:

Dar situatia cu cumulul de functii pe un singur contract a functionat ani de zile in Romania, nu vad de ce n-ar functiona acum.
a fct. ani de zile fiindca sporul acesta era prevazut in CCMUN 2007-2010 si pe asta s-au bazat toti cei care au folosit metoda cu sporul, insa CCMNN a expirat fara a mai fi inlocuit.
mai mult, odata cu noul CM din 2011, s-a imbunatatit art. 35 care vizeaza cumulul de fct. si acolo a aparut sintgma "sau la acelasi angajator" care nu exista in foema veche.
........................
forma veche art. 35, CM 2010 :
Art. 35. - (1) Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
(3) Salariatii care cumuleaza mai multe functii sunt obligati sa declare fiecarui angajator locul unde exercita functia pe care o considera de baza.


CCMUN 2007-2010, art. 41 (2) f) pentru exercitarea şi a unei alte funcţii se poate acorda un spor de până la 50% din salariul de baz ă al funcţiei înlocuite; cazurile în care se aplică această prevedere şi cuantumul se vor stabili prin negocieri la contractele colective de muncă la nivel de ramură, grupuri de unităţi sau unităţi.

forma noua a art. 35 din CM 2011 :
ART. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelaşi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

.....................................


Vezi postareakmkz, la 12 February 2014 - 02:14 PM, a spus:

Aceasta persoana coordoneaza concomitent ambele activitati, nu pot spune ca de la 8 – 12 e una, iar de la 12 – 16 e alta.
din pacate, delimitarea trebuie facuta strict, fie doar pt hartie, altfel incalci art. 17 (3), lit.l) si mai ales 17(4) din Codul Muncii.
ca s-o faci pe hartie trebuie sa o inscrii in CIM, fie direct, fie prin act aditional, insa tu ai 2 programe pe un singur CIM si pt un singur cod COR existent in CIM-ul respectiv.
sper sa nu te superi ca zic asa, dar asta-i ca dracu ' ....

sincer, eu nu am gasit in CM nou nici o referire la vreun spor pt cumulul de fct., iar ce spor am gasit este pt munca suplimentara pe aceeasi fct. (cea inscrisa in CIM), nu pe alta.

pana la urma, am impresia ca de fapt tu cauti o portita fiindca ai depasit termenul pt raportarea unui nou CIM in revisal, iar pt act aditional inca nu era tarziu ...





#8 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 February 2014 - 04:40 PM

Nu, n-am depasit termenul de incheiere a contractului. :biggrin: De fapt, nu aveam niciun termen foarte strict. E vorba de obtinerea unor autorizatii ISCIR, iar persoana chiar a fost desemnata prin decizie interna pentru aceasta calitate, a facut cursurile necesare si este mentionata nominal in autorizatia obtinuta.
Am considerat ca situatia trebuie rezolvata si dpv al raporturilor de munca. Ma deranjeaza doar dorinta de supra-reglementare din Codul Muncii care prevazand doua contracte cu timp partial la acelasi angajator creeaza situatii nefiresti.



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2014 - 04:55 PM

Vezi sa nu ai surprize ... ia trimite-l tu sa intrebe daca nu cumva vor un CIM cu functia din atestat1, unul cu functia din atestat2 ... etc.
O sa te deranjeze curand si altii, pentru ca tocmai mi-a povestit cineva ca trebuie sa modifice un CIM , sa-l sparga in vre-o 5 sau 6, tocmai din aceasta cauza , a atestatelor.

Adica un om are 6-7 atestate in domeniu, trebuie sa aiba 6-7 CIM in acelasi birou ca sa fie luate in considerare.

Asta la trasportatori, unde le trebuie o gramada de atestate/cursuri si de obicei unu-doi oameni le fac pe toate.


Sa vezi aici situatii nefiresti :))



#10 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 February 2014 - 05:44 PM

Da, asta ar putea fi o problema.
Intr-adevar, la transportatori au solicitat CIM cu functia inscrisa in COR, dar la ISCIR s-au multumit cu decizia de numire, nici nu exista pozitie in COR pentru functia respectiva si nici nu-i intereseaza CIM.



#11 tudor0907

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 17 August 2014 - 03:09 PM

Un angajat poate avea doua contracte de munca la acelasi angajator astfel ?

-In primul contract sa aiba meseria de lucrator comercial in magazin si sa lucreze luni si marti cate 8 ore/zi iar miercuri 4 ore
- In al doilea contract sa fie angajat ca brutar si sa lucreze 8 ore /zi joi si vineri iar 4 ore miercuri

Cum se fac contractele de munca in acest caz ? cu jumatate de norma respectiv 4 ore/zi ?( practic angajatul lucreaza 20 de ore /saptamana in fiecare functie)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL