Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
leasing financiar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


leasing financiar

127 replies to this topic

#81 msjohntm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 03 January 2007 - 11:10 PM

Separat. Rata nu e cheltuiala doar amortizarea, pe cand asigurarea poate trece direct ca si cheltuiala lunara in 613.



#82 anita_adina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 January 2007 - 06:51 PM

am o intrebare in legatura cu inchiderea leasingului operational cum procedez:
461=758?
4427
sau
411=758?
4427
si atrera varianta nici una nu e corecta
va rog un raspuns cat se poate de urgent




#83 Serbu Marcela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2007 - 09:17 PM

In primul rand un nou an cu multe realizari si un sincer La Multi Ani ! tuturor.
Am o intrebare, o societate neplatitoare de tva are un contract nou de leasing.La primirea contractului am de ex. val.masina 27.074 RON, dar urmatoarele facturi or sa apara cu tva. Inregistrarea o fac cu 2133=167 cu 27.074 RON? sau 27.074 + 19% cat o sa fie tva-ul pe facturile pe care o sa le primim de la furnizorul de leasing in continuare?



#84 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 January 2007 - 09:56 PM

In cazul tau, in valoarea masinii intra si TVA-ul.



#85 i_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg. Mures

Postat 06 February 2007 - 12:03 PM

Stie cineva ce inseamna - comision de gestiune lunar - si cum se inregistreaza?
Mentionez ca in contract este specificat doar la obligatiile utilizatorului.
Apare in factura lunara alaturi de rata, dobanda, diferenta curs.



#86 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 06 February 2007 - 05:57 PM

Cam aceeasi notiune cu cea de pe extrasele de cont unde ai lunar "comision administrare cont"!... Niste bani luati in plus! :lostit (13):



#87 thorpion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 20 February 2007 - 02:48 PM

va rog sa-mi spuneti cum inregistrez accizele care apar pe ultima factura de leasing, pozitie separata si comision inchidere anticipata. (635, 628???)



#88 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 13 March 2007 - 01:25 AM

comision inchidere anticipata - 628, deductibil daca e prevazut in contractul de leasing.
normal, accizele intra in valoarea imobilizarii (cum si TVA-ul intra in pret pentru neplatitori, si acciza la fel pt neplatitorii de accize)



#89 ica13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2007 - 02:02 PM

Buna ziua,

Are cineva o monografie pentru leasing financiar imobiliar? Am o societate care vrea sa achizitioneze in leasing un apartament pentru o farmacie. Ma puteti ajuta cu inregistrarile generate de un astfel de contract, nu stiu cum vine cu tva-ul.

Multumesc



#90 mirelahuzu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 23 March 2007 - 11:03 AM

Observatii finale:
Se aplica doar pentru leasingul FINANCIAR.
Amortizarea se calculeaza si se inregistreaza ca la oricare alta imobilizare corporala cumparata cu banii jos.
In cazul in care diferentele pret / curs valutar sunt favorabile se inregistreaza 404 = 758/765 in loc de 658/665 = 404.
Daca inregistrarile au fost corecte, contul 8051 ar trebui sa se inchida cu ultima rata, iar contul 167 cu valoarea reziduala.


Conform manualului de contabilitate financiara avem: Prin amortizare se intelege alocarea sistematica a costului unui activ de-a lungul perioadei de timp de utilizare a imobilizarii, mai putin valoarea sa reziduala
Deci intrebarea mea este amortizam cu sau fara valoare reziduala, daca este fara atunci cum evidentiem separat aceasta valoare reziduala care intra de la inceputul leasingului in 167



#91 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 March 2007 - 05:09 PM

Diferentele de curs la leasing se inregistreaza prin 668 sau 768.
Amortizarea se calculeaza la valoare totala a bunului care face obiectul contractului de leasing (inclusiv valoare reziduala)



#92 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 26 March 2007 - 10:22 AM

va rog din suflet, lamuriti-ma si pe mine cu TVA aferent leasingului. Pana in decembrie 2006 inclusiv, facturile de leasing erau preluate in jurnalul de cumparari. Din ian 2007 nu mai sunt preluate. :pullhair:
in acest fel imi apar diferente intre 4426 din balanta si jurnalul de cumparari. nu mi se pare in regula. citesc codul fiscal si ma uit ca vitelul la poarta noua.
va rog, sa ma lamureasca si pe mine cineva. eu am contracte de leasing financiar (am luat masini in leasing).

mii de multumiri!!!



#93 Softyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:conta, finante, management proiecte

Postat 29 March 2007 - 11:15 AM

Vezi postareacristina5859, la Nov 14 2006, 03:02 PM, a spus:

Conform Ghidului practic, publicat de Editura Irecson sub indrumarea Ministerului Finantelor Publice, dispare 1687, si inregistrarile se fac direct in 666 si 8051( extracontabil).


Inregistrarile noi se aplica si pentru leasing deja inregistrat in 2006? sau doar pt mijloace fixe achizitionate prin leasing incepand cu 2007?
nu stiu cum sa fac!
Anna



#94 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2007 - 01:14 PM

Incepand cu 01.01.2006, de cand intra in vigoare OMF 1752/2005 !!

Incepand cu 01.01.2006, de cand intra in vigoare OMF 1752/2005 !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#95 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 March 2007 - 03:14 PM

Deci pana la urma ce se intampla cu inregistrarea initiala :471=168 de la inceputul contractului, dc lunar, la primirea facturii dobanda se inreg direct pe 666?



#96 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 March 2007 - 05:19 PM

Vezi postareamikidutza, la Mar 29 2007, 04:14 PM, a spus:

Deci pana la urma ce se intampla cu inregistrarea initiala :471=168 de la inceputul contractului, dc lunar, la primirea facturii dobanda se inreg direct pe 666?
poti sa o stornezi, sau poti sa continui cu ea pana la terminarea contractului.
loredana



#97 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 March 2007 - 06:15 PM

La 01.01.2006 trebuia anulat 471 si 168. Daca nu ai facut operatiunea, fa-o macar acum, la 31.12.2006.
Pentru orice contract intrat dupa 01.01.2006 nu mai faci inregistrarea dobanzii. ea se face direct in cheltuieli, prin 666 = 404 la primirea facturii.



#98 Softyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:conta, finante, management proiecte

Postat 29 March 2007 - 11:13 PM

Am citit mai sus undeva ca acel "Ghid practic" nu reprezinta o reglementare...o lege care se aplica cu sfintenie, iar in OMFP 1752 nu specifica nimic despre leasing, deci fiecare face cum vrea...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 02:25 AM

Anna



#99 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 30 March 2007 - 09:13 AM

Vezi postareaandreea, la Mar 26 2007, 10:22 AM, a spus:

va rog din suflet, lamuriti-ma si pe mine cu TVA aferent leasingului. Pana in decembrie 2006 inclusiv, facturile de leasing erau preluate in jurnalul de cumparari. Din ian 2007 nu mai sunt preluate. :pullhair:
in acest fel imi apar diferente intre 4426 din balanta si jurnalul de cumparari. nu mi se pare in regula. citesc codul fiscal si ma uit ca vitelul la poarta noua.
va rog, sa ma lamureasca si pe mine cineva. eu am contracte de leasing financiar (am luat masini in leasing).

mii de multumiri!!!
De ce?
Programul nu ia sau nu i-ai dat corect tip operatiune?
Explica mai mult.

Vezi postareaica13, la Mar 21 2007, 02:02 PM, a spus:

Buna ziua,

Are cineva o monografie pentru leasing financiar imobiliar? Am o societate care vrea sa achizitioneze in leasing un apartament pentru o farmacie. Ma puteti ajuta cu inregistrarile generate de un astfel de contract, nu stiu cum vine cu tva-ul.

Multumesc
Nu inteleg! Ai TVA aferenta capital? (sau doar ai presupus cum ar arata factura?)
%%%




***



#100 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 30 March 2007 - 09:15 AM

multumesc pt bunele intentii..am descoperit: mama a "uitat" sa treaca datele tertului: nume si cui, si at prg de conta nu a avut ce sa preia in jurnalul de cumparari... intre timp am zapacit tot poporul contabil cu aceasta intrebare incuietoare :)
mii de multumiri!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL