Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CASARE PRODUSE IN CURS DE EXECUTIE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CASARE PRODUSE IN CURS DE EXECUTIE

4 replies to this topic

#1 CONTELLA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 April 2014 - 11:08 AM

Buan ziua!
Ma puteti ajuta cu o monografie ,,scadere din gestiune produse in curs de fabricatie" ...respectiv produse alcoolice vrac, ramase nevalorificate in urma intrarii in insolventa a societatii si apoi devenite inapte pentru consum. Singura solutie a fost casarea lor.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2014 - 09:47 AM

contabilitatea prod. in curs de executie nu e pct. meu forte, recunosc :blush: , insa vad ca nu se baga nimeni, asa ca incerc tot eu sa te ajut si haide sa gandim cum ar trebui sa stea lucrurile dpv economic.

funct. conturilor zice ca descarcarea contului 331 se face astfel :
711 = 331 (operatiunea inversa celei de incarcare)

Contul 331 “Produse in curs de executie” este un cont de activ.
În debitul contului 331 “Produse in curs de executie” se inregistreaza:
– valoarea la cost de productie a stocului de produse in curs de executie la sfarsitul perioadei, stabilita pe baza de inventar (711).
În creditul contului 331 “Produse in curs de executie” se inregistreaza:
– scaderea din gestiune a valorii produselor in curs de executie la inceputul perioadei urmatoare (711).
Soldul contului reprezinta valoarea la cost de productie a produselor aflate in curs de executie la sfarsitul perioadei.


in acelasi timp, ar trebui ca toate chelt. care au dus la crearea acestui stoc - ulterior degradat si scazut din gest. prin contul de variatia stocurilor - sa devina neded., iar TVA-ul aferent lor sa se ajusteze DACA initial a fost dedus si DACA conditiile de la art. 148, alin (2), lit b) NU sunt indeplinite.
daca a fost dedus si conditiile sunt indeplinite, atunci numai chelt. cuprinse in val. stocului degradat raman neded. (daca stocul nu a fost asigurat).

luand-o logic si avand in vedere ca stocul prod. in curs de exec. se diminueaza prin inreg. 711 = 331 (nu pe seama unor chelt. - nici n-ar avea cum), ma gandesc ca devin neded. chelt. cu materia prima si materialele incluse in prod. in curs de exec. (eventual si alte chelt cuprinse in cost).
NU se pot constitui provizioane pt. deprecierea stocului (ct. 393) fiindca prod. in curs de exec. a fost distrusa (casata), deci nu se mai afla in stoc, iar provizion se constituie numai pt ce este inca in stoc.

astfel, cred ca trebuie facute urmat. inreg. de corectie a deductibilitatii chelt. si (daca e cazul) a TVA :
1. storno inreg. consum mat prime si materiale
601 = 301 ... - x
602 = 302 ....- y
2. inreg. consumurilor ca si chelt. neded.
601.neded = 301 = x
602.neded = 302 ....= y
3. ajustarea TVA (daca e cazul) :
635.neded = 4426

alte pareri ??

:smile:




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 April 2014 - 08:46 AM

Nu se face autofactura cu inregistrare de tva colectat prins in jurnalul de vanzari (4427, in loc de 4426) ?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2014 - 12:39 PM

in reglamentari mai noi, nu mai este cuprinsa prevederea priv. autofactura, ci doar ajustarea TVA dedus initial, asa cum am prezentat-o. daca nu ma insel, cred ca s-a mai discutat pe forum despre fol. lui 4426 vs. 4427, acum ceva vreme ...

daca gasesti legislatie care sa impuna autofacturarea in acest caz, te rog frumos sa nu ne lasi in greseala, ci "lumineaza-ne" fiindca numai D-zeu nu se inseala niciodata ! :blush:



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 April 2014 - 11:22 PM

Nu, problema era alta:

Pana acum, cam toti inspectorii aveau pretentia sa faci colectare de tva la stocul lipsa/degradat ca si la depasirile de protocol... nu ajustare de deductibil (pentru ca la marfuri era avantaj stat bine-inteles!)
De aceea am si pus semnul de intrebare :laugh: ... m-as bucura sa stiu ca lucrurile se vad ceva mai "normal" si din directia lor si nu mai sunt probleme la controale.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL