Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ce studii sa urmez dupa licenta la CIG? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ce studii sa urmez dupa licenta la CIG?

stiinte economice contabilitate management ceccar master
1 reply to this topic

#1 Mi_ha_e_la

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 June 2014 - 05:24 PM

Sunt studenta la Contabilitate si informatica de gestiune,anul 2, si ma gandesc la ceea ce voi face dupa terminarea facultatii.Ce sanse as avea sa fiu angajata ca si contabila avand in vedere ca media finala va fi in jur de 7,pentru ca nu sunt la invatamant de zi,am copil si imi e destul de greu cu toate astea pe cap?Cat conteaza nota la angajare?Nu am de gand sa raman doar cu facultatea.Pana dau licenta copilul mai creste,si voi putea invata mai mult.Ma gandesc la CECCAR,la master...dar as vrea sa stiu ca toate astea imi vor folosi la ceva.Nu mi-as dori sa raman doar cu diploma.As vrea sa stiu ce ''drum'' e mai bine sa urmez,si mai ales cand.Sa reformulam:
1)Dau licenta,imi gasesc un loc de munca ca economist/contabil.Ce pasi trebuie sa urmez pentru a avansa?Sa urmez CECCAR sau master?Master in ce domeniu?Sau amandoua?Cand e momentul potrivit pentru a face toate astea?Dupa licenta,sa fac imediat masterul/CECCAR?sau sa profesez ca si contabil/economist si apoi sa imi continui studiile?
2)Initial vroiam sa urmez management,dar m-am reorientat pentru ca e mai usor sa gasesti loc de munca in domeniul contabilitatii.Deci,nu m-ar deranja sa continui nici pe partea asta...

PS Vreau sa stiu ce studii sa urmez,in domeniul Stiinte economice:management/contabil pentru a obtine un loc de munca mai bun,cu un program de lucru decent si un salariu cat mai bun,normal!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2014 - 01:45 PM

Cf. regulamentului CECCAR, poti sustine examenul de acces la stagiu imediat dupa terminarea facultatii. Pe vremuri era obligatorie o vechime de vreo 5 ani (parca) in fct. de contabil, insa nu exista per. de stagiu si examinarea se facea intr-un singur tur; apoi s-a scos obligativitatea vechimii si s-a introdus stagiul de 3 ani, astfel facand admiterea in 2 etape = cu 2 examene (unul inainte de stagiu si unul dupa). Pt detalii, vezi aici : http://ceccar.ro/ro/?page_id=67

Analizand variantele tale, as opta direct pt CECCAR fiindca un master dureaza 2 ani si nu iti echivaleaza decat examenul de acces la stagiu (primul examen), nu si pe cel de aptitudini (de dupa stagiu) si nici stagiul in sine. Apoi, numai cu master-ul nu faci mare lucru in sensul ca nu iti da drept de semnatura daca nu esti angajata cu contract de munca sau nu lucrezi cu ctr. de colaborare (detalii iti ofer in continuare).
Pt. programele de masterat ce se pot echivala, vezi aici : http://ceccar.ro/ro/...PRILIE_2012.pdf

Calitatea de expert contabil (atestat CECCAR) iti permite sa-ti faci o firma de conta sau sa profesezi independent, ca PFA. (pers. fizica autorizata), ceea ce nu poti face ca economist (chiar si cu master) fiindca legea nu-ti da voie. Ca economist poti profesa in contabilitate, fara nici o pbl., fie cu ctr. de munca full-time sau part-time., fie cu ctr. de colaborare pt firme cu cifra de afaceri de pana in 35.000 euro (echivalent in ron)!!

Avantajele de a lucra ca expert contabil independent tin chiar de independenta fata de "angajator", insa aduc cu sine multe obligatii suplimentare legate de propria afacere (firma sau PFA). Va trebui sa-ti platesti singura darile la stat, sa-ti tii evidenta contabila proprie, sa te supui controalelor fiscale ca orice alt contribuabil, sa-ti gestionezi proprii angajati. In schimb, iti poti organiza activitatea dupa cum doresti (vii cam cand vrei, pleci tot asa), poti avea zile in care sa nu lucrezi deloc daca n-ai chef, altele in care sa tragi tare pana in miez de noapte. Va trebui sa-ti gasesti clientii singurica si vei purta intreaga raspundere pt tot ce misca (sau nu misca) acolo.
Daca muncesti ca angajat, toate acele obligatii dispar fiindca darile aferente salariului tau cad in sarcina firmei la care esti angajata, raspunzi doar de lucrarile tale, dar va fi o relatie de dependenta totala a muncii si vei lucra cand si cum vrea patronul care, din munca ta (si a altor angajati), isi achita toate cheltuielile firmei + taxe si impozite + isi obtine profitul personal, deci vei munci mai mult pt bani mai putini decat ai face-o ca independent fiindca, pt ca iti da de lucru si-ti pune la disp. cele necesare (ceea ce este f. important), trebuie sa prestezi si pt. tine (salariu) si pt el (profitul). Intelegi ? :smile:

Eu am preferat sa lucrez ca economist cu ctr. de munca si/sau ctr. de colaborare. O fac de peste 20 de ani si asta s-a pliat f bine pe nevoile mele personale. Nu am considerat necesar sa fiu membru CECCAR si pt asta sa le platesc periodic o caruta de bani pe taxe si alte contributii, cata vreme exista posibilitatea de a profesa ca economist, adica am ales un compromis rezonabil si el a constat in faptul ca am avut mereu mai multe ctr. de munca part-time (si, uneori, de colaborare), fiecare firma mi-a platit taxele salariale pt bucatica ei, asa ca nu am depins complet de nici un angajator si astfel mi-am pastrat o oarecare independenta fata de fiecare in parte - ceea ce mi-a dat o pozitie mai lejera si mai respectata fiindca stiau ca imi pot permite usor si oricand sa parasesc postul, prin demisie, daca nu se poarta frumos cu mine.
Desigur ca asta a insemnat mai multe firme cu activ. diferite, deci a trebuit sa invat mai mult despre evid. contabila si despre fiscalitatea specifica lor; de asemenea, am avut mai multe controale - care mai de care, insa doza de libertate "de miscare" si pozitia de subordonare restransa in cadrul relatiilor de munca - elemente f importante pt mine - au compensat totul.






3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL