Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facturare bun vandut anul trecut - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

facturare bun vandut anul trecut

contabilitate ferma ferma agricol
1 reply to this topic

#1 johny133

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 August 2014 - 01:56 PM

Buna ziua,

Am in derulare un proiect pe masura 112. Conform proiectului am obligatia de a face dovada ca am comercializat animale apartinand exploatatiei. In 2013 am vandut niste porci pentru care am scos formulare de miscare cu data respectiva, dar nu am facut factura pentru ei. Se poate face si acum factura pentru un bun vandut anul trecut? Ce ma sfatuiti?

Va multumesc, o zi buna.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2014 - 01:58 PM

dupa parerea mea, poti factura bunul vandut anul trecut si presupun ca atunci l-ai livrat cu aviz de expeditie (de insotire a marfii). din pacate, termenul pt a factura bunul trimis cu AIM este a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a avut loc livrarea.

in cazul acesta intervin 2 aspecte. : cel al tva si cel al venitului din vanzare !

dpv al TVA :
daca esti platitor de tva, exigibilitatea TVA survine la data livrarii ( art. 1341(1) CF), deci trebuia sa colectezi tva-ul aferent inca din anul trecut si sa inreg. suma in decontul de tva - asta daca nu ai aplicat sistemul de tva la incasare (si, evident, nu ai incasat atunci c/v animalelor vandute), sub rezerva acelui termen de 90 zile.
altfel spus, poti factura acum, insa tva-ul trebuia colectat la livrare - in conditiile de mai sus. :sad:
lipsa acestor operatiuni da dreptul fiscului sa calculeze majorari si penalizari de intarziere.

dpv al venitului :

* cf. OMFP 3512/2008, AIM nu reprezinta document de inreg. a veniturilor (la rubrica "serveste la" : .... nu este cuprinsa si "inregistrarea veniturilor in contabilitate"),
dar
* cf. OMFP 3055/2009 (pct. 156 si 258),
Bunurile livrate, dar nefacturate, se inregistreaza ca iesiri din gestiune atat la locurile de depozitare, cat si in contabilitate, pe baza documentelor care confirma iesirea din gestiune potrivit legii; veniturile din vanzari de bunuri se inregistreaza in momentul predarii bunurilor catre cumparatori, al livrarii lor pe baza facturii sau in alte conditii prevazute in contract, care atesta transferul dreptului de proprietate asupra bunurilor respective, catre clienti.
Veniturile din vanzarea bunurilor se recunosc in momentul in care sunt indeplinite urmatoarele conditii:
a) entitatea a transferat cumparatorului riscurile si avantajele semnificative care decurg din proprietatea asupra bunurilor;
b) entitatea nu mai gestioneaza bunurile vandute la nivelul la care ar fi facut-o, in mod normal, in cazul detinerii in proprietate a acestora si nici nu mai detine controlul efectiv asupra lor;
c) marimea veniturilor poate fi evaluata in mod credibil;
d) este probabil ca beneficiile economice asociate tranzactiei sa fie generate catre entitate;
e) costurile tranzactiei pot fi evaluate in mod credibil.

in cazul in care nu ai inreg. nici veniturile din acea vanzare, fiscul iti va calcula doar accesoriile aferente ( ca la tva) daca nu se va considera ca a avut loc o evaziune fiscala - cand lucrurile se pot complica.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL