Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Checklist Conta PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Checklist Conta PFA

lista pfa
7 replies to this topic

#1 aadi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts
  • Gender:Male

Posted 03 October 2014 - 09:01 AM

Buna ziua,

Sunt PFA cu putina vechime, intr-un domeniu 'umanist' si as vrea sa stiu care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez dpdv al contabilitatii imediat dupa ce am semnat un contract si pana la predarea lucrarii.

Care ar fi unele exemple de bune practici in gestionarea documentelor de contabilitate? As vrea sa am o contabilitate cat ma ordonata si mai usor de parcurs in cazul unui control.

Inteleg a nu e o intrebare tehnica si care sa stimuleze cunostintele contabililor cu experienta, dar cu asta ma confrunt acum si un raspuns detaliat mi-ar fi de ajutor.

Multumesc,
A



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 posts
  • Gender:Male

Posted 03 October 2014 - 10:26 AM

In primul rand trebuie sa aveti la fiecare contract de prestari servicii semnat, un raport de activitate detaliat pentru fiecare zi facturata.
La infiintarea pfa va achizitionati registrul jurnal de incasari si plati pe care il inregistrati si la inspectorul fiscal, in care inregistrati incasarile/platile in numerar sau prin contul bancar al pfa (la data din documentele de incasare sau de plata nu de pe facturi).
Achizitiile ca si serviciile prestate, le faceti cu factura pe pfa.
Trebuie sa aveti si registrul inventar in care treceti la data achizitionarii sau vanzarii si casarii cand e cazul, bunurile de natura mijloacelor fixe si a obiectelor de inventar (nu a materialeleor consumabile) intrate in patrimoniul pfa (cu factura pe pfa).
La infiintare ati depus formularul 070 si D220, D600. Apoi primiti acasa decizia de impunere cu valorile si termenele de plata pentru impozitul pe venit, contributiei la sanatate si pensie (daca e cazul si nu aveti in alta parte incheiat un contract de munca valabil). Acestea sunt deductibile fiscal si le treceti in registrul jurnal de incasari si plati la data din documentul de plata.
Aveti in vedere sa nu depasiti termenele de plata pentru ca se pun penalitati si acestea nu sunt deductibile fiscal.
E bine sa nu va grabiti cu completarea acestui registru, adica sa fiti convins ca nu mai e niciun document pe care sa nu il aveti si pe care sa sariti sa-l treceti in registrul. Se completeaza in ordine calendaristica.




#3 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 posts

Posted 05 October 2014 - 12:48 PM

Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog frumos, daca sunt considerate deductibile pentru PFA si cheltuielile de infiintare (platite la ONRC)?
Daca da, ele se trec in RJIP cu prima data disponibila chiar daca datele de pe chitante sunt mai vechi?

Multumesc anticipat pentru ajutor.



#4 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 posts
  • Gender:Male

Posted 05 October 2014 - 02:24 PM

Da. Cheltuielile de infiintare ale pfa sunt deductibile total si le treceti toate in RJIP in prima zi dupa ce ati cumparat registrul si inregistrat la inspectorul fiscal, chiar daca ele au date diferite.



#5 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 posts

Posted 06 October 2014 - 07:45 PM

Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra rapid.
Inteleg ca legea imi permite sa tin RJIP in format electronic (fisier excel) si la sfarsitul fiecarei luni in RJIP sigilat si semnat de ANAF trec numai rulajele lunii.
PFA-ul si-a inceput activitatea pe 11 August.
Registrele au fost inregistrate la ANAF cu 5 Septembrie.
In acest caz, RJIP electronic poate fi cu datele din August si in Registrul inregistrat la ANAF rulajele lunii August sa fie trecute cu data de 5 Septembrie?



#6 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 posts
  • Gender:Male

Posted 07 October 2014 - 09:57 AM

Da.



#7 aadi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts
  • Gender:Male

Posted 07 October 2014 - 03:08 PM

Buna ziua,

Dle Neagu, multumesc pentru raspunsuri.

Legat de facturier, eu am inceput cu un facturier tipizat, iar dupa cateva facturi am schimbat cu facturi distribuite electronic (informatiile completate intr-un excel si distribuite pe mail sau imprimate si distribuite prin posta). Dpdv al legislatiei, trebuia sa anunt schimbarea?



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 17 October 2014 - 12:08 PM

nu






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL