Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Problema CIC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Problema CIC


14 replies to this topic

#1 LiliSacuiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 09 December 2014 - 11:36 AM

In unitatea noastra (unitate de invatamant) , un ingrijitor a fost in CIC si doreste sa revina pe post. Angajatul , acum 2 ani nu a anuntat in scris intrarea in CIC, singurul act emis de unitate a fost acea adeverinta tip, pentru a putea beneficia de indemnizatie. Angajata a depus o cerere de concediu de odihna si concediu prenatal- atat . Doi ani nu s-a stiut nimic de angajat si contabilul a operat in REVISAL, incetarea activitatii, din aceasta cauza a fost angajat un alt ingrijitor cu contract pe perioada nedeterminata. Ce se poate face, din punct de vedere legal??????????????????????? Cum se poate descurca situatia ? Multumesc



#2 turcudana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 23 February 2015 - 02:03 PM

buna,
doresc sa stiu daca pot beneficia de concediu pre si postnatal dar si de CCC, avand in vedere in intru in concediu prenetal pe data de 04.05.2015,iar contractul de munca imi expira pe data de 18.05.2015.
multumesc,




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 24 February 2015 - 12:01 PM

pt. a beneficia de concediul de maternitate si CCC este necesar si suficient sa ai stagiul de cotizare cerut de lege.

astfel :
- pt. concediu de maternitate, stagiul minim necesar este de cel puţin 1 lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă acest concediul medical.
indemnizatia o va plati angajatorul pana la expirarea de drept a CIM, apoi CM vor fi depuse la Casa de Asig. de Sanatate de care apartii, iar banutii ii vei primi de acolo.
- pt. concediu și indemnizație de creștere a copilului, stagiul este de 12 luni în ultimul an anterior naşterii, luni în care să fi realizat venituri din salarii si asimilate (cum ar fi conced. medicale), venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit ori să te fi încadrat la perioadele asimilate (de ex., per. de somaj).



#4 Lakatos1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts

Posted 04 April 2015 - 06:14 PM

Tatal beneficiaza de indemnizatie pt. cresterea copilului daca realizeaza venituri din agricultura? mai exact are un pfa si pe baza declaratiei 221 "Declaratie privind veniturile din activitati agricole impuse pe norme de venit" se poate? tinand cont ca platesc apx. 50 lei pe an. Trebuie suspendata activitatea? tinand cont ca nu obtine 3000 ron venit pe an!
Va multumesc!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 08 April 2015 - 01:32 PM

daca mama nu indeplineste conditiile pt acordarea indemnizatiei de maternitate si, respectiv, a concediului de crestere copil (CCC), atunci tatal poate solicita aceasta indemnizatie inca din prima zi a nasterii copilului.

conditiile sunt :
- sa depuna cererea in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data
* daca termenul de 60 de zile este depasit, va beneficia de concediu si indemnizatie pentru crestere copil de la data depunerii cererii
- tatal sa indeplineasca stagiul de cotizare, adica sa fi obtinut venituri impozabile in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului.
* dovada stagiului de cotizare este copia deciziei de impunere eliberata de autoritatile competente in cazul persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente si/sau din activitati agricole; la stabilirea cuantumului indemnizaţiei pentru creşterea copilului se iau în calcul veniturile înscrise în actele doveditoare împărţite la numărul de luni în care s-au realizat acestea.

cuantumul indemnizatiei lunare pentru creșterea copilului este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni, dar, in functie de perioada de concediu aleasa, acesta are anumite limite minime si maxime.
limitele minime si maxime ale indemnizatiei pentru cresterea copilului, stabilite prin OUG nr. 111/2010, sunt:
- cel putin 600 de lei și cel mult 3400 de lei – în cazul in care parintii optează varianta concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an (sau pana la trei ani, daca este vorba de un copil cu handicap);
- cel mult 1200 de lei – in cazul in care parintii optează pentru varianta CCC în vârstă de până la doi ani.

cf. OUG 111/2010 actualizata, plata indemnizatiei nu se suspenda daca parintele beneficiar al indemnizatiei obtine venituri supuse impozitului in cuantum de cel mult 3000 de lei intr-un an calendaristic.



#6 Camelia89

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 29 December 2018 - 10:34 AM

Buna ziua. Am si eu o intrebare referitoare la calculul indemnizației pentru creșterea copilului. Urmează sa devin mămica in Iunie 2018. Sunt angajata de peste 2 ani la o companie, De curand mi s-a ivit oportunitatea unui contract, dar pentru asta trebuie sa imi fac un PFA. La calculul indemnizației de creștere copil se vor lua in calcul si veniturile obținute din activitatea PFA-ului? Intreb deoarece la data nașterii copilului, PFA-ul nu va avea 12 luni de activitate. Multumesc anticipat




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 30 December 2018 - 01:55 PM

Da, la stabilirea indemnizatiei de CIC se iau in calcul si veniturile obtinute ca PFA.
Stagiul de cotizare necesar pt acordarea indemnizatiei este de 12 luni lucrate in ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului, adica trebuie sa ai 12 luni in care ti s-a retinut contributia pt indemnizatii medicale sau ai platit-o tu din mana - asta isa se fi intamplat in intervalul a 2 ani anteriori nasterii copilului.

OUG 111/2010 actualizata 2018 :
Articolul 2
(1) Persoanele care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codulfiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.

Articolul 3
(1) In sensul prezentei ordonante de urgenta, veniturile din salarii si asimilate salariilor, din activitati independente si din activitati agricole, silvicultura si piscicultura prevazute la art. 2 alin. (1) sunt cele definite la art. 67, art. 76 alin. (1) si (2) si art. 103 din Legea nr. 227/2015, cu modificarile si completarile ulterioare, si reprezinta valoarea obtinuta dupa aplicarea cotei de impozitare asupra venitului impozabil stabilit conform legii, corespunzator fiecarei categorii de venit.



#8 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 29 May 2019 - 09:05 AM

Aș vrea să știu ce părere aveți, dacă o persoană care primește indemnizație pentru creșterea copilului începe să realizeze venituri din chirii este sau nu în pericol de a i se suspenda dreptul la indemnizație.



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 29 May 2019 - 12:33 PM

OUG111/2010
Art.16:
(3) Prin excepție de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizației pentru creșterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptățită se află în una sau mai multe dintre următoarele situații:
...
c) realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației stabilit la art. 2 alin. (2).

PS: Nu inteleg chestia cu desfasurarea efectiva ... eu nu consider ca inchirierea este o activitate "desfasurata efectiv" :biggrin:
Nu stiu cum interpreteaza ei insa ... pentru ca in alin.anterior scrie ca se suspenda plata pe perioada in care:
i) beneficiarul realizează venituri supuse impozitului și copilul nu a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;

Asa ca, in virtutea obiceiului devenit regula, spiritul legii il cam intelegem toti, dar "litera legii" sfideaza logica.



#10 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 30 May 2019 - 09:35 AM

Multumesc, Gabi. Acolo am ramas si eu suspendat, cred ca trebuie sa mai fac sapaturi pe la primarie, desi...



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 30 May 2019 - 01:34 PM

Rezonez cu logica Gabrielei, adica inchirierea nu este o activitate desfasurata efectiv si m-as baza chiar pe faptul ca pt inchiriere NU trebuie sa te inregistrezi fiscal printr-o declaratie de luare in evidenta, gen 020.
Pt a plati acel impozit se merge cu contractul de inchiriere la Fisc + cererea de inregistrare a contractului cf noii proceduri de inregistrare a contractelor de locatiune. Veniturile se declara prin declaratia unica, iar impozitul pe venit se plateste fara a fi inregistrat ca persoana care desfasoara vreo activitate efectiva/ anume, asa cum ar fi nevoie pt alte activitati - de ex. drepturile de autor, profesii liberale, PFA, I.I. ... .



#12 floryD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts
  • Gender:Female
  • Location:bacau

Posted 30 July 2020 - 03:04 PM

buna ziua,
Ma puteti ajuta si pe mine cu urmatoarea problema:
angajata X se afla in Concediu Crestere Copil pana in data de 20.10.2020, insa pe 07.07.2020 se prezinta la firma cu un certificat de incadrare a copilului cu dezabilitati in grad de handicap pentru o perioada de 12 luni,pana la 18.06.2021.

Eu am facut o noua decizia de suspendare a contractului de munca unde am specific datele din certificatul de handicap , avnd ca data de inceput data la care l-am primit.
Este ok asa sau ar fi trebuit sa astept pana cand copilul implineste 2 ani si apoi fac prelungirea de CIC?



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 31 July 2020 - 12:58 PM

Eu cred ca ai facut bine fiindca daca salariata doreste incetarea CCC si trecerea in alt tip de indemnizatie (probabil cea de ingrijire a copilului de pana in 3 ani, cu handicap) este alegerea ei si nu te poti opune pt ca nu e decizia firmei ci a persoanei in cauza. Posibil ca persoana sa se fi interesat deja la DGASPC, iar aceasta sa-i fi cerut documente doveditoare conforme cu noua indemnizatie solicitata si de aceea as zice ca trebuie o noua suspendare a CIM pt a se vedea noua data cu care incepe acel interval de 12 luni. Sincer, nu stiu sigur, dar asa ma gandesc ca e logic.

Daca as fi in locul tau, as suna la Directia de Asistenta Sociala a localitatii/ sectorului si as cere informatii acolo, sau/si as suna la ITM/ Inspectia muncii pt indrumare mai sigura.



#14 floryD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts
  • Gender:Female
  • Location:bacau

Posted 31 July 2020 - 01:01 PM

Multumesc frumos pentru ajutor , o zi frumoasa!



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 31 July 2020 - 01:16 PM

Cu drag si alta data ! :smile:
Din pacate, nu te-am ajutat mare lucru ...

Spor mare si minte sprintena sa ai si in continuare !






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL