Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata salariilor castigate in instanta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

plata salariilor castigate in instanta

1 reply to this topic

#1 Radu 2015

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 31 December 2014 - 12:38 PM

Intr-un proces cu fostul angajator, am castigat plata salariilor aferente perioadei 25.10.2013 – 10.06.2014 hotararea definitiva si executorie. La momentul concedierii salariul de incadrare era 900 lei. La ce valoare trebuie sa se faca plata despagubirilor ? ( tinand cont de dobanda legala pentru intarzierea platii salariului , stiu ca e ceva referitor la rata dobanzii BNR plus patru puncte procentuale ,indicele de rata a inflatiei,...) Multumesc anticipat .Va doresc tuturor un nou an 2015 mai prosper ca 2014 dar mai pauper ca 2016.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 31 December 2014 - 01:36 PM

in primul rand, suma de plata ar fi trebuit sa fie parte din proces, adica ceruta de tine cu ocazia procesului, si nu ulterior acestuia (asa cum reiese din exprimarea ta).

dupa stiinta mea, calc. drepturilor banesti cuvenite se face prin actualiz. sumei cu rata inflatiei (stabilita de INS) si cu dobanda aferenta (a BNR).
pt a stabili suma corect se efectueaza o expertiza judiciara contabila de catre un expert autorizat de Min. Justitiei, instanta urmand ca instanta sa se pronunte asupra sumei reiesite din expertiza.

de asemenea, ulterior procesului ai putea apela la un executor judecatoresc, care va efectua expertiza si astfel iti va actualiza suma de incasat, insa fi f atent la comisionele pe care exec. judec. le percepe - mai precis, de la cine si le ia.
eu am avut de recuperat sume de la stat si am apelat la un exec. judec. care mi-a actualizat sumele prin expertize contabile ocazionate de stabilirea titlului executoriu si NU mi-a retinut comisioanele din banii mei, ci din cei ai institutiilor de stat respective - adica si-a incasat chelt. de la acestea, nu de la mine, fiindca legea permitea asta.
in acest fel am obtinul niste bani in plus fata de suma de baza, adica inca vreo 10%, dar si per. pt care s-au calc. "majorari" a fost ceva mai mare (circa 2 ani).
ultima recuperare s-a finalizat acum un an, deci iti dau info destul de actuale.

bafta ! :smile:







Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL