Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - topic 2015 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Acces stagiu expert - topic 2015


89 replies to this topic

#1 delcea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 02 January 2015 - 03:13 PM

'La Multi Ani!" tuturor,experti sau neexperti contabili.Dupa atatea postari cu ADMIS,ma bate gandul sa ma inscriu anul asta la examenul de acces.Sunt convinsa ca e enorm material de parcurs,tocmai de aceea,rog pe cei experimentati si trecuti prin acest "taifun" de examen sa ne indrume pasii,mai exact cu ce sa incepem,cum sa parcurgem totul si sa si memoram ceea ce citim,cum sa retinem atata fiscalitate si drept,etc.Sunt sigura ca,odata ce ai intrat in acest joc,mergi pana la capat.Ne-ar fi de mare ajutor,noua,celor care dorim sa sustinem in acest an examenul,sa stim cam ce s-a dat,eventual si problemele,daca cei trecuti prin asta au amabilitatea si bunavointa sa ne ajute.
Cu speranta si optimism,asteptam postarile voastre legate de acest subiect si va doresc un "An Nou! FABULOS. :biggrin2:



#2 Mihaela 23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 posts

Posted 03 January 2015 - 11:16 AM

Buna,

Primul pas este cumpararea ghidului pentru acces de la CECCAR - subiectele au fost numai din ghid 2014.
Citeste postarile de la paginile 13 si 14 - fiecare a postat variantele de subiecte cu problemele date.
Teoria de la audit, deontologie si expertiza o gasesti postata tot aici pe forum.(nu este in ghid)
Iti este necesar un timp de studiu de minim 2 luni inainte de examen.(este un volum mare de date de memorat)

Multa bafta!




#3 IonutPapuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 04 January 2015 - 07:44 PM

Salutare tuturor si La multi ani !!!
Si eu sper ca anul acesta sa dau examenul de acces pt expert contabil. Anul trecut am cumparat ghidul, am mai citit in ultimele 3 luni (cat am putut din cauza serviciului si a altor probleme), dar spre sfarsit au intervenit cateva probleme care m-au impiedicat sa sustin si examenul.
Ideea principala cred ca este sa nu privim examenul ca un scop in sine ci sa stim, sa fim profesionisti adevarati in domeniu ( nu sustin examenul sa devin neaparat expert contabil si sa tin evidente ci mai mult sa ma perfectionez). Materia e enorma, parerea mea ca trebuie inceput cu ghidul si dupa stapanirea lui, trebuie intrat in profunzime pe fiecare sectiune, subsectiune, etc.
Am rezolvarile de care se tot povesteste la audit, expertiza, doctrina si evaluare, insa nu stiu cat de corecte sunt, pot sa vi le impartasesc si sa discutam pe marginea lor. Nu am inca acele carti CECCAR, dar poate o sa le cumpar pana la vara.
Oricum, cred ca trebuie un studiu de mimim 4-5 luni inainte de examen (depinde si de progranul fiecaruia)
Sper in cat mai multe postari si o colaborare intre noi foarte buna in vederea sustinerii examenului.
Bafta tuturor!



#4 AdinutaCami

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 06 January 2015 - 10:52 AM

Buna ,succes si spor la invatat tuturor celor care vor sa-si incerce norocul anul acesta!
Eu m-am cumparat ghidul din 2014,sper sa nu fie multe modificari ,in afara de cele de fisalitate,dar deja suntem obisnuiti sa se modifice in fiecare an ceva.
Intrebare pentru cei care vor sa treaca acest examen (inclusiv pt mine):Oare chiar se merita?daca luati examenul vreti sa lucrati pe cont propriu sau ca angajat?
Anul acesta sa fie cu noroc pt toti,indiferente de ce ne propunem!



#5 IonutPapuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 06 January 2015 - 10:02 PM

Modificari o sa tot fie pe parcursul anului, si in consecinta si ghidul CECCAR 2015 o sa fie modificat, cel putin din prisma OMFP 1802/2014, care reclasifica categoriile de agenti economici si implicit obligatiile de raportare financiare pentru fiecare in parte.
Nu am apucat sa aprofundez schimbarile (bine, ce-i drept nici actualul OMFP 3055 nu-l stapanesc), dar cred ca el va sta la baza noului ghid.
Pana la aparitia ghidului ( iulie-august) o sa continui sa studiez pe cel vechi, logica economica va fi de baza si va mai usor de asimilat doar diferentele.
Cat in ceea ce priveste faptul daca merita...depinde de situatia fiecaruia in parte. Daca nu o sa activezi serios in domeniu, parerea mea ca, pe langa efort, e un cost initial fix important si anume 175 EUR/ taxa examen + 150 EUR/an de stagiu X 3 ani+ taxa examen aptitudini ( nu stiu cat este momentan) + ulterior cotizatie de membru activ (400 RON/an) sau membru inactiv (300RON/an) + diverse carti CECCAR care trebuie cumparate si stiu ca sunt destul de multe.
Totusi, statutul de membru CECCAR cred ca e o recunoastere a profesionalismului si conteaza mult in orice ai incerca sa faci pe plan financiar la o angajare sau pe cont propriu.
Sunt multe variante care se vehiculeaza, toate incercand sa eschiveze statutul de membru CECCAR cu toate implicatiile de mai sus, dar varianta corecta cred ca e sustinerea examenului si dobandirea statutului de membru.

Atasez un link de unde se poate descarca usor OMFP 1802 si sunt cateva precizari

http://economie.hotn...fra-afaceri.htm



#6 adela.adela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 07 January 2015 - 01:51 PM

Buna si la multi ani tuturor!

Si eu vreau sa dau examenul de acces la stagiu anul acesta.

Eu am gasit variantele de la examen de anul trecut 5, 7, 11 si 14 de la audit, evaluare,expertiza si doctrina si varianta 5 de la contabilitate, fiscalitate si drept cum a zis colega de la paginile 13,14, a gasit cineva si alte variante, pentru ca aici am gasit singurele postari cu subiectele de anul trecut. Sau poate cei care au trecut prin acest examen au binevointa sa ne ajute putin cu variantele lor. Multumesc celor care au postat subiectele lor de examen.



#7 adela.adela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 07 January 2015 - 04:58 PM

View PostAdinutaCami, on 06 January 2015 - 10:52 AM, said:

Eu m-am cumparat ghidul din 2014,sper sa nu fie multe modificari ,in afara de cele de fisalitate,dar deja suntem obisnuiti sa se modifice in fiecare an ceva.

Tot acest ghid l-am cumparat si eu, din cate am auzit nu sunt asa mari modificari. Eu deocamdata nu ma gandesc sa fiu pe cont propri ci ca angajat, oricum perioada de 3 ani de stagiu nu e asa scurta, iar intr-o firma sa poti si avansa, sa ai si pretentii salariale nu e suficient, cel putin asa e in cazul meu.



#8 AdinutaCami

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 07 January 2015 - 08:40 PM

Si eu m-am abitionat sa ma pregatesc pt examen ,trist este ca de ex la noi la firma atunci cand sefa (experta contabila) a aflat ca una dintre colege a luat examenul de acces a concediat-o,trist pt ca ar tb sa ne fie respectate eforturile si profesionalismul,dar...traim in Romania.
Saptamana acesta trec pe la Ceccar sa vad ce alte carti imi mai recomanda cei de.acolo sa cumpar(probabil ca vor fi cat mai multe),voi posta pe forum daca aflu noutati.Spor la invatat si nu renuntati,chiar daca pare greu la inceput.


PS Fosta colega care a luat examenul (in 2013 se intampla)mi-a recomandat sa urmez cursurile de pregatire,se pare ca 90% din cei care le fac trec examenul.

O seara placuta!



#9 adela.adela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 08 January 2015 - 09:50 AM

View PostAdinutaCami, on 07 January 2015 - 08:40 PM, said:

PS Fosta colega care a luat examenul (in 2013 se intampla)mi-a recomandat sa urmez cursurile de pregatire,se pare ca 90% din cei care le fac trec examenul.

Cursuri de pregatire? Pentru accesul la stagiu?



#10 AdinutaCami

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 08 January 2015 - 11:29 AM

Da,se organizeaza cu cateva luni inainte de exam.,cel putin in Bucuresti,bineinteles contra cost si nu sunt obligatorii.
O zi buna!



#11 AdinutaCami

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 13 January 2015 - 09:02 AM

Buna dimineata!
Am trecut pe la Ceccar ,trebuie sa nu ne grabim cu cumparatul cartilor ,sa asteptam sa se tripareasca cu noile modificari.



#12 Sterian Dragos

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 18 January 2015 - 09:56 AM

Buna,
Si eu intentionez sa sustin examenul de acces in anul 2015. Am inceput deja cu partea de fiscalitate.



#13 Ana1989

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts
  • Gender:Female

Posted 21 January 2015 - 09:35 AM

Buna cel mai bine este sa cumperi GHIDUL de la CECCAR, si eu am dat anul trecut examenul de acces si absolut totul a fost din carte, cu exceptia audit fiscalitate expertiza si deontologie care eu le-am luat si pe cele din anii precedenti......Cel mai bine este sa te apuci din timp cu invatatul deoarece este foarte mult de aprofundat.....MULTA BAFTA :smile: ...Cat despre cursuri eu nu am fost dar am inteles ca se explica aceleasi subiecte care sunt si in carte....important este ca am luat fara cursuri :)



#14 IonutPapuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 21 January 2015 - 09:01 PM

Ana1989, ai dreptate, Ghidul e de baza in studiul pt examen, numai ca anul acesta am o presimtire ca, spre deosebire de anii trecuti, va fi sensibil mai diferit de variantele anterioare (noul omfp care abroga clasicul 3055/2009, proiectul avansat de rescriere a codului fiscal, etc). Oricum, principiile de baza sunt aceleasi si nu vor fi schimbate, cel putin A=P......... :biggrin:
Ghidul apare abia spre sfarsitul lunii iulie, numai in baza lui nu ar fi timp suficient pana in oct de invatat.
Eu am variante de raspuns la audit, doctrina, expertiza si evaluare, nu stiu daca sunt aceleasi pe care le ai si tu, sper ca sunt ok, neavand si cartile CECCAR sa fac comparatie. Le pot impartasi oricui, mesaj pe privat.
Eu m-am apucat sa citesc un pic din toate zilnic, cu precadere la contabilitate si fiscalitate, restul sunt mai mult de tocit, cum se spunea in facultate.
Cursurile pregatitoare au costat 600 RON anul trecut, destul de mult in opinia mea, dar e o incalzire (cursuri anuale obligatorii) pentru ce urmeaza, daca devenim experti.



#15 Aniellla

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 23 January 2015 - 12:42 PM

Buna. As dori si eu va variantele de raspuns daca poti sa mi le trimiti pe adresa de mail .....@yahoo.com. Multumesc.

Edited by Otilia Alupei, 23 January 2015 - 03:13 PM.
eliminare adresa privata e-mail ! CITESTE REGULAMENTUL !!




#16 monikeu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 24 January 2015 - 09:37 AM

As dori sa stiu daca la examenul pentru experti si contabili autorizati CECCAR 2015 se vor da subiecte din legislatia noua ( OMFP 1802/2014; OUG 79/2014) . Se vor mai introduce subiecte cu referire la vechea legislatie abrogata (Ordin 3055/2009)? Vor face subiecte paralele intre cele 2 legislatii?



#17 Min

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 03 February 2015 - 03:40 PM

Buna tuturor! Intenționez sa susțin examenul ptr acces la stagiu expert contabil. Ne poate ajuta cineva cu subiecte si răspunsuri din anii trecuți pe noi toți cei care vor susține examenul in 2015? Mulțumim !!!!!!



#18 IonutPapuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 03 February 2015 - 08:47 PM

Am inteles ca anul acesta sesiunile de examen vor fi pe 18 si 25 octombrie. E corect?



#19 adela.adela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 16 February 2015 - 10:09 AM

Buna, da asa mi-au zis si mie cei de la CECCAR, in 18 si 25 octombrie, iar inscrierile vor fi candva prin septembrie, desi eu credeam ca sunt mult mai repede inscrierile.

Buna, da asa mi-au zis si mie cei de la CECCAR, in 18 si 25 octombrie, iar inscrierile vor fi candva prin septembrie, desi eu credeam ca sunt mult mai repede inscrierile.

Buna, da asa mi-au zis si mie cei de la CECCAR, in 18 si 25 octombrie, iar inscrierile vor fi candva prin septembrie, desi eu credeam ca sunt mult mai repede inscrierile.



#20 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 posts

Posted 17 February 2015 - 04:05 PM

Buna!
Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu materiale pentru studiu (intrebari si raspunsuri) pe care le aveti.
Adresa mea de email este: nicoleta7710@yahoo.com
Multumesc






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL