Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - topic 2015 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - topic 2015


89 replies to this topic

#21 Bianca Durbaca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 March 2015 - 02:14 PM

Am trecut si eu prin examen in 2014. Va recomand sa va cumparati cartea de la CECCAR si sa invatati de acolo tot.
Toate subiectele au fost din carte. Eu am avut o carte mai veche (din anii trecuti) dar m-a ajutat foarte mult. Raspunsurile la teorie (drept, deontologie...) le-am avut separat. Cine doreste pot sa ajut (adica sa va dau subiectele rezolvate, desi nu cred ca sunt diferite de ceea ce s-a postat pana acum.
Ca sa aveti timp sa parcurgeti toata materia incepeti sa invatati din timp.
La examen este greu in sensul ca este foarte mult de scris. Cel putin la a doua sesiune stiu ca am scris continuu 3 ore. 14 pagini de teorie. Am scris continuu si aveam impresia ca nu o sa termin.
Asta e cel mai nasol. E timpul scurt.
Pentru alte lamuriri ... va stau la dispozitie. Succes.



#22 fabian.s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 March 2015 - 11:05 AM

Buna ziua,
Sunt din Suceava si intentionez si eu sa sustin anul acesta examenul de acces CECCAR expert contabil.
Va rog sa postati subiectele rezolvate (audit, doctrina ,expertiza , evaluare) daca le aveti.
Eu am ghidul din 2013.Am inteles ca cel din 2014 nu este cu mult diferit, numai la fiscalitate sunt subiecte in plus, deci o sa astept pana apare ghidul din 2015.Pana atunci am sa invat la materiile de teorie.Daca este cineva din Suceava care este hotarat sa sustina examenul putem colabora.




#23 andreea811

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 March 2015 - 11:23 AM

Vezi postareaBianca Durbaca, la 04 March 2015 - 02:14 PM, a spus:

Am trecut si eu prin examen in 2014. Va recomand sa va cumparati cartea de la CECCAR si sa invatati de acolo tot.

Buna,
as dori eu subiectele rezolvate dar nu stiu cum sa procedam ca sa nu fim sanctionati de admin site-ului.
Multumesc frumos!



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2015 - 01:06 PM

subiectele rezolvate se pot posta aici, prin bunavointa Biancai.
in acest mod (fiind publice) vor fi de mare folos tuturor celor interesati.
unde este un volum mai mare de informatii (postarea cere timp mult) se pot da macar ideile principale.

:smile:



#25 Bianca Durbaca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 March 2015 - 03:26 PM

Am incercat sa atasez si doctrina dar nu merge. Acestea stiu ca sunt de teorie si nu se gasesc raspunsurile in carte.
Eu am verificat daca sunt intrebarile din carte (si erau) si apoi numai peste raspunsuri m-am uitat.
Daca ar trebui sa o iau de la capat (dar spre norocul meu nu mai este nevoie), eu as lua cartea de la inceput la sfarsit chiar de acum. Chiar daca ar insemna sa o repet de 3 ori pana la examen. Stresul ar fi mai mic pentru toti.
E foarte complex, e foarte multa informatie chia si pentru cineva care lucreaza in domeniu si nu s-a lovit de toate aspectele contabilitatii.
Suna ca si cum e ceva fffffff greu, dar nu este, doar ca va sfatuiesc sa faceti cum ar fi trebuit eu sa fac. Eu am tot amanat invatatul si cand mi-au mai ramas 2 luni intrasem in criza rau de tot. Dupa examen mi-am dat seama cum ar fi trebuit sa decurga totul.
Dar fiecare face cum crede.
O sa mai incerc cu doctrina poate reusesc sa postez totusi ceva.
Mi-am adus aminte : nu s-a dat nimic din bugetara si bancara.

Fisiere atasate





#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2015 - 02:50 PM

ms mult, Bianca ! :wub:

am cerut spatiu suplimentar de atasamente pt tine, ca sa poti posta ce materiale mai ai, DAAAAR
atentie la legea drepturilor de autor, da ? :smile:

incearca sa postezi, dar nu imediat, ci mai tarziu.



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2015 - 04:34 PM

gata, Bianca ! :smile:

incearca acum ...



#28 Bianca Durbaca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 March 2015 - 02:40 PM

gata . spor la invatat

Fisiere atasate





#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2015 - 05:43 PM

multumim frumos ! :wub:

numai bine !



#30 mihaela.alexandra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 April 2015 - 12:57 PM

Buna !!


As vrea sa-mi spuneti va rog daca pentru a putea sustine examenul de expert contabil este nevoie de experienta (practica) in contabiltate sau este sufiecienta absolvirea unei facultati cu profil economic?


Multumesc !! :smile:



#31 dobrinioan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 May 2015 - 10:15 AM

Salutare tuturor,
Anul acesta intentionez sa dau examenul pentru acces stagiu expert contabil.
Va rog mai multe informatii referitoare la desfasurarea stagiului (cursuri, practica, examinare anuala, taxe etc.), ca majoritatea eu si lucrez si nu prea as avea timp pentru a participa la aceste cursuri.
Stie cineva aprox. in ce perioada a anului apare ghidul pe 2015?Sau din experienta anterioara, daca sunt modificari majore de la un an la altul in acest ghid (ex. 2014 fata de 2013)?
Multa bafta tuturor



#32 Cata68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 May 2015 - 03:06 PM

@Bianca,
Multumim mult pentru intrebari.



#33 madalinanicola

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 June 2015 - 04:46 PM

Buna tuturor!

Stiti cumva daca a fost stabilit orarul cursurilor de pregatire pentru accesul la stagiu? Pe site-ul Ceccar Bucuresti nu am agsit nimic. Deasemenea, stiti cumva care este perioada (probabila) a examenelor?

multumesc
Madalina



#34 danau

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 June 2015 - 07:42 AM

Buna,

Pe site-ul ceccar.ro scrie: "În anul 2015, C.E.C.C.A.R. organizează examenul de admitere la stagiu în vederea obţinerii calităţii de expert contabil şi de contabil autorizat în zilele de 18 şi 25 octombrie 2015."

Stie cineva daca s-a reeditat Ghidul necesar sustinerii examenului de acces la stagiu, editia 2015?

Multumesc,
Dana



#35 AdelinaS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 25 June 2015 - 12:21 PM

Buna!

Am intrebat la CECCAR Arges. Nu s-a reeditat inca ghidul. Mi-au spus sa revin in luna iulie.



#36 andulik

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 July 2015 - 08:13 PM

Si eu vreau sa dau examen anul acesta. Din pacate, am un ghid din 2010 si nu mi-as cumpara ghidul pe 2014, tinand cont de faptul ca ghidul nou va avea modificari semnificative, la conta si fiscalitate. Deocamdata, voi invata la audit, evaluare, doctrina si drept unde se pare ca nu sunt noutati. Am sunat la Ceccar, am intrebat cand apare ghidul nou si mi-au spus sa urmaresc pe site-ul lor(de parca nu stiam).

Felicitari Bianca! Daca ai intrebarile si raspunsurile de la drept, m-as bucura sa le postezi. Eu am gasit pe un site subiecte rezolvate denumite "exemple ilustrative" si, pentru ca nu am cartea, nu stiu daca sunt cele de pe care pot invata.



#37 m_iota

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 July 2015 - 01:42 PM

Buna ziua,

Ce carti ar mai trebui cumparate in afara de ghid?

Multumesc



#38 AURORAIOANA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 July 2015 - 12:06 AM

Salutare tuturor,

Stie cineva unde pot gasi un subiectele de anul trecut?

Bafta tuturor celor care invata pt acces stagiu!

Aceasta postare a fost editata de AURORAIOANA: 29 July 2015 - 12:08 AM




#39 AURORAIOANA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 July 2015 - 11:21 PM

nimeni nu stie unde pot gasi subiectele de anul trecut ?



#40 pdeea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 July 2015 - 06:09 PM

Salutare, si eu sunt interesata sa dau examenul de acces pentru expert contabil. Am sunat zilele trecute la secretariat si mi-au spus ca nu a aparut ghidul de pregatire pe 2015, lucru care ma ingrijoreaza pentru ca au fost multe schimbari legislative anul acesta si sunt convinsa ca subiectele la fiscalitate vor fi diferite.

In prezent am parcurs ghidul pe 2014 si am reusit sa invat teoria (aprox. 60%). Daca afla cineva de ghid, il rog sa posteze aici pe forum sa ne anunte si pe noi. Spor la invatat si bafta tuturor!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL