Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Administrare afacere online-plata prin card bancar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Administrare afacere online-plata prin card bancar


3 replies to this topic

#1 aawee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 posts

Posted 16 January 2015 - 02:30 PM

Buna ziua,
Sunt student si de ceva timp ma documentez despre administrarea unei afaceri pe internet cat mai legal posibil.
Proiectul meu este de a crea un website unde eu sa fiu intermediar intre doua persoane (un ofertant si un cumparator), rolul meu, fiind de a pastra banii aferenti serviciului respectiv pana cand cumparatorul este multumit. Un comision din suma respectiva fiind pastrata de mine.
Platile se vor face prin card bancar, serviciu oferit de un intermediar- X, acesta lucrand doar cu SRL/PFA.
Tatal meu detine deja un SRL(comert cu amanuntul), nefiind platitor de TVA si m-am gandit ca prin adaugarea unui cod CAEN as putea activa legal si pe internet cu proiectul meu. Dar totodata apar si probleme de contabilitate - am citit ca nu este necesara trecerea prin casa de marcat a incasarilor ce sunt facute prin card bancar, un extras de cont lunar fiind suficient. Totusi, daca intermediarul X face decontarea in contul bancar al firmei mele odata la 10 zile, fiind o singura suma,o singura tranzactie nu voi putea face dovada ca am avut mai mult de 1 serviciu comandat, eu totodata fiind nevoit sa fac din respectiva suma mai multe plati catre celor ce au completat servicii catre cumparatorii de pe website-ul meu.

Mic rezumat :) :
1. Ce cod CAEN trebuie atasat la SRL existent pentru activitatea ce doresc sa o desfasor eu ? "Comert cu amanuntul in mediu online", nu prea se potriveste.
2. Cum as putea gestiona cat mai corect veniturile tinand cont si ca suma de bani colectata de la membrii website-ului este trimisa odata la 10 zile spre contul meu, iar eu la randul meu trebuie sa o impart la mai multi membri, eu ramanand in final doar cu-comisionul serviciilor in cont ?

Eu ma gandisem ca intermediarul X sa-mi deconteze suma intr-un cont personal, iar eu in urma platilor catre clienti sa trimit ce ramane(comsionul meu) in contul bancar al firmei. Doar ca taxele de transfer al banilor ar fi prea multe si nici nu stiu cat de legal ar fi ca Fiscul sa vada ca veniturile vin dintr-un singur cont, fiind trecut tot pe numele cuiva din familie.

Va multumesc mult pentru atentie si posibile lamuriri !



#2 aawee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 posts

Posted 18 January 2015 - 09:31 PM

nimeni ?




#3 hoby

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 12 February 2015 - 08:36 AM

Pentru inceput poti sa activezi codul CAEN 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet
Pentru restul trebuie sa consulti un contabil foarte bun pentru ce vrei sa faci tu



#4 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Posted 12 February 2015 - 11:11 AM

Ceea ce doresti pare sa fie oferirea prin website-ul respectiv de conturi escrow.
Trebuie sa cauti in codurile CAEN (google) un cod care sa descrie aceasta operatiune cat mai bine.
Trebuie sa stabilesti cine suporta comisioanele de intermediere si in functie de asta iti clarifici daca ai clienti externi si/sau romani. Astfel ajungi la problematica facturarii cu / fara TVA pentru comisioanele proprii incasate si o poate rezolva contabilul actual al firmei tatalui tau.
Pentru comisioane bancare reduse poti lucra la transferuri intre conturi Paypal.
O zi buna !





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL