Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Amortizarea imobilizarilor corporale la ONG-uri – contradictorie sau poate nu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Amortizarea imobilizarilor corporale la ONG-uri – contradictorie sau poate nu

3 replies to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 25 January 2015 - 08:46 PM

In cazul imobilizarilor corporale achizitionate sau realizate in regie proprie de catre persoanele juridice fara scop patrimonial (ONG-uri) destinate activitatilor fara scop patrimonial (deci, atentie, nu ma refer la activitatile economice, caci un ONG poate desfasura si astfel de activitati) am sa citez doua secvente din doua surse legislative diferite:

Ordin nr. 1969/2007 privind aprobarea reglementărilor contabile pentru
persoanele juridice fără scop patrimonial:
“89. - 1) Persoanele juridice fără scop patrimonial amortizează imobilizările corporale privind activitățile fără scop patrimonial utilizând ca regim de amortizare, amortizarea liniară. ........”

dar

Lege nr. 15/1994 actualizata, privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale
Art. 1. .......................
“Persoanele juridice fără scop lucrativ care au dreptul, potrivit legii, să desfășoare activități economice vor amortiza capitalul imobilizat numai pentru acele activități desfășurate în scopul obținerii de profit și pentru care, potrivit legii, acestea sunt plătitoare de impozit pe profit. ..............................”

Deci, cum am putea sa interpretam aceste prevederi care mie mi se par contradictorii: se amortizeaza sau nu se amortizeaza imobilizarile corporale amintite?
Daca nu se amortizeaza, si asa mi se pare mie corect, pt. ca in fond nu se influenteaza nici un impozit pe profit, ONG-ul respectiv desfasurand exclusiv activitati non-profit atunci cum s-ar putea inregistra imobilizarile corporale? ca si obiectele de inventar trecute integral pe cheltuieli, in afara bilantului, sau daca trebuie sa ramana in cont de activ bilantier sa apara atunci ca si corespondent in pasiv, in loc de amortizare un surplus corespunzator in creditul excedentului? Alte variante?



#2 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 25 January 2015 - 09:47 PM

Alta varianta, la care nu m-am gandit pana acum, ar fi ca “Persoanele juridice fără scop patrimonial” sa fie considerate (sau tratate) totusi a fi altele decat ” Persoanele juridice fara scop lucrativ”?




#3 vmari

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 April 2015 - 07:03 PM

- mij fixe la ong se amortizeaza, dar ce inregistrari se fac?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2015 - 01:02 PM

cf. planului de conturi pt ONG-uri, similar procedurii de la societatiile comerciale.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL