Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
demisie cu probleme, va rog ajutor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

demisie cu probleme, va rog ajutor

19 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2015 - 05:56 PM

Buna seara, va rog mult sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie:
1. vreau sa imi dau demisia de la o firma pentru ca nu pot colabora cu patronul in niciun fel, este foarte violent si are un comportament greu de descris, patronul nu vrea sa primeasca demisia, cum sa procedez? In CIM am 20 zile lucratoare preaviz, trebuie sa respect termenul, nu cred ca am alta solutie, chiar daca in ianuarie nu m`a platit. M`am gandit sa trimit maine prin posta demisia cu preaviz, acest lucru inseamna ca voi scrie in demisie ca anunt incetarea CIM cu data de 2 martie sau 3 martie?
2. ce dovada am ca in scrisoarea cu posta am trimis demisia, pentru ca am citit aici ca au fost situatii in care scrisoarea s`a intors la expeditor si oricum nu pot demonstra ca in plic a fost demisia.
3. actele contabile pe care le mai am le voi trimite cu posta, dar nu stiu cum sa procedez cu registrul de casa, s`au efectuat plati care necesitau in prealabil o creditare din partea asociatului. Eu nu am dispozitie de incasare in casa stampilata si semnata de patron, cum ma sfatuiti sa fac? sa nu inregistrez platile pentru ca as avea casa in minus sau care ar fi solutia cea mai buna pentru mine?
4. a trimis cineva declaratia 205 pentru 2014, vreau sa trimit declaratiile cat mai repede.
Daca mai aveti si alte sfaturi, va multumesc, nu vreau sa nu imi desfaca CIM si sa ma faca raspunzatoare de netrimiterea declaratiilor sau revisal.



#2 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2015 - 07:26 PM

Va rog sa ma scuzati ca am abordat si alte subiecte in afara de cel legat de ITM la acest topic, sunt intr`o situatie foarte delicata cu acest patron care m`a amenintat si mi`a vorbit foarte urat, din acest motiv nu am mai scris la topicurile corespunzatoare. Multumesc pentru intelegere.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2015 - 09:14 AM

1 si 2.
demisia este un act unilateral de vointa, ea nu trebuie primita/acceptata de catre patron, ci doar ia act de ea.
trimite-o prin posta, cu confirmare de primire si lista inventar in care vei scrie ca e vb de o demisie.
d-nele de la posta te vor indruma pas cu pas, e f simplu si in acest mod dovedesti ca in plic era demisia.
e bine sa mentionezi in act si faptul ca nu ai putut face predarea-primirea actelor contabile din cauza conditiilor f. tensionate in care ti-ai dat demisia.

3. registrul de casa NU il completezi fara acele DIC care sa aduca soldul la nivelul la care se puteau face platile in numerar.

4. pt D205, uita-te la topicul de la "declaratii...", e plin de mesaje, urmareste acolo chiar daca nu scrii.

imi pare rau pt sit. urata prin care treci, dar suntem langa tine si te vom sfatui cu tot ce putem.
am trecut si eu prin sit. in care am nevoita sa-mi dau demisia, e un stres major sa-ti pierzi locul de munca, dar si mai stres este sa lucrezi intr-o atmosfera profund viciata.
sa stii ca la mine faptul ca am parasit posturi ce aveau probleme serioase a fost de bine mereu - urmatorul serviciu s-a dovedit ceva mai bun decat precedentul si uite asa, din pas in pas, am ajuns unde sunt acum - lucrez intr-un mediu profesional si uman situat de la acceptabil si sus.

onoarea/ demnitatea este f importanta, deci nu te lasa calcata in picioare ! indiferent de nivelul profesional pe care il ai, o asemenea atitudine agresiva din partea patronului este 100% de NEacceptat !
capul sus ! :smile: in ziua de azi, respectul nu se mai castiga, ci se impune !!



#4 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2015 - 09:39 AM

Buna dimineata! Va multumesc foarte mult pentru ajutorul dvs, sunt foarte speriata si stresata din cauza acestui patron care m`a amenintat ca ma reclama peste tot, desi eu am facut tot ce era in atributia mea.
Am inteles, voi trimite atat actele contabile cat si demisia cu posta, cu valaore declarata. Nu stiu cum sa procedez cu declaratiile, eu am imputernicire din partea firmei sa trimit la ANAF. Daca eu trimit azi demisia cu posta, inteleg ca preavizul intra in vigoare de maine, 4 februarie si ultima zi de preaviz este 3 martie, deci incetarea CIM se va face cu 4 martie, va rog sa imi confirmati ca am calculat corect, pentru ca nu vreau sa trimit o demisie gresita.
Cum sa procedez cu statul de plata si D112? eu generez statul de plata pentru ianuarie, dar daca e nesemnat si nestampilat de administrator (el este cel care imi face probleme, asociatii firmei sunt sotia si fiul administratorului, dar cel care se ocupa de firma e administratorul), pot trimite D112 fara ca administratorul sa fi stampilat si semnat statul de plata?

Va rog mult sa ma ajutati si sa ma sfatuiti ca sa rezolv aceasta situatie.



#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2015 - 09:55 AM

Buna dimineata, revin cu demisia, va rog, este bine asa, este model de pe site Inspectia Muncii

Demisie

Catre,

S.C. S.R.L.



Subsemnata , angajata in functia de contabil la S.C. S.R.L.,avand CUI: si O.N.R.C.: , vă rog să luaţi act de demisia mea (conf. art. 81 din Codul muncii), urmând să încetez activitatea la data de 4 martie 2015.
Perioada de timp dintre prezenta notificare şi data încetării activităţii reprezintă preavizul de 20 zile lucratoare prevăzut în contractul individual de muncă. În cazul în care doriţi să renunţaţi parţial sau total la preaviz vă rog să-mi comunicaţi.

Data Semnatura
03/02/2015 _____________________



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2015 - 12:03 PM

Vezi postareamihaci, la 03 February 2015 - 09:39 AM, a spus:

Buna dimineata! Va multumesc foarte mult pentru ajutorul dvs, sunt foarte speriata si stresata din cauza acestui patron care m`a amenintat ca ma reclama peste tot, desi eu am facut tot ce era in atributia mea.
Am inteles, voi trimite atat actele contabile cat si demisia cu posta, cu valaore declarata.
......... Daca eu trimit azi demisia cu posta, inteleg ca preavizul intra in vigoare de maine, 4 februarie si ultima zi de preaviz este 3 martie, deci incetarea CIM se va face cu 4 martie, va rog sa imi confirmati ca am calculat corect, pentru ca nu vreau sa trimit o demisie gresita.

Stiu ca este f nepacut, insa NU ai de ce sa fii speriata daca n-ai facut cine stie ce rele prin firma.
Individul te ameninta tocmai pt a-ti crea aceasta stare de tensiune maxima - asa fac cei care nu au caracter.
In plus, este un proverb romanesc care spune "cainele care latra nu musca" si, din experienta mea de viata, iti pot spune ca-i adevarat - f. rar se intampla ca oamenii care fac excesiv de mult scandal sa-si puna in practica amenintarile. Eu cred ca, de fapt, lui nu-i convine deloc ca pleci; altfel ti-ar inchide CIM fara tot scandalul asta cat casa.

Data demisiei este cea in care angajatorul primeste/refuza plicul tau trimis ca o scrisoare deschisa cu valoare declarata si care contine automat acea lista de inventar in 2 ex (prin care se mentioneaza ca in plic este o demisie, ca sa nu poata spune ca era altceva inauntru).

In cazul in care se refuza plicul, postasul scrie asta in documentul sau de predare si ti-o comunica si tie in scris. Daca nu gaseste pe nimeni la firma, atunci lasa un aviz (de 2 ori), iar daca nici asa nu se prezinta nimeni sa ridice plicul, atunci ti-l trimite inapoi cu mentiunea ca destinatarul nu a fost gasit.

Prin urmare, calculul se face, in cel mai rau caz, de la data primirii plicului, sub o forma sau alta.
In mod normal, daca plicul tau se primeste, patronul poate lua in consideratie data mentionata de tine, in caz contrar ar trebui sa iti notifice per. de preaviz ca sa stii cat mai ai de stat la serviciu.

O alta cale (mai pretentioasa) este sa depui demisia printr-un executor judecatoresc, caz in care patronul nu mai poate contesta nimic – nici ca a primit demisia, nici ca nu stia ce e in plic – asta fiind modul cel mai sigur de a rezolva pbl. comunicarii actului.

revin putin mai tarziu ...




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2015 - 12:22 PM

Draga mea, am vesti bune pt tine : :smile:

Am vb la Inspectia Muncii si am aflat ca poti trimite demisia si prin fax sau prin e-mail, cazuri in care pastrezi confirmarea de primire eliberata de fax automat (eventual te duci la un of. postal si o trimiti de acolo - eu asa as face - iti dau si chit. pt plata serviciului, se vede clar data); la posta electronica, ai dovada trimiterii cu mail-ul.
D-ra de la IM (f draguta si dispusa sa ajute) mi-a spus ca nu mai conteaza daca patronul afirma ca nu a primit e-mai-ul, tu ai dovada ca l-ai trimis, iar data demisiei este chiar ziua in care ai trimis corespondenta.

De asemenea, mai exista o procedura, relativ simpla, prin judecatorie - aici trebuie sa ne interesam mai bine, dar cu siguranta cica judecatoriile pun la disp. salariatului aceasta modalitate de comunicare cu firma.

ca model, asta am folosit eu si a fost OK :

Domnule Administrator,



Subsemnata ........................, salariata a SC ...................... SRL va aduc la cunostinta incetarea contractului meu individual de munca incepand cu data de ............., conform art. ...., alin. (....) din Codul Muncii (demisie) cu o per. de preaviz de 20 zile calendaristice intre .... (per de preaviz).
Mentionez ca pana la data prezentei demisii nu am primit drepturile banesti aferente lunii ianuarie 2015 si ca nu am efectuat .... zile CO aferent per. lucrate.
De asemenea, va solicit ca pana la expirarea per. de preaviz sa se faca predarea-primirea actelor contabile, conform prevederilor legale.


(numele tau) data :

………………

Domnului Administrator al SC ..................... ....

Vezi postareamihaci, la 03 February 2015 - 09:39 AM, a spus:

Cum sa procedez cu statul de plata si D112? eu generez statul de plata pentru ianuarie, dar daca e nesemnat si nestampilat de administrator (el este cel care imi face probleme, asociatii firmei sunt sotia si fiul administratorului, dar cel care se ocupa de firma e administratorul), pot trimite D112 fara ca administratorul sa fi stampilat si semnat statul de plata?

NU, desigur ca nu !



#8 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2015 - 10:22 AM

Buna ziua, va multumesc foarte mult pentru ajutor si pentru incurajari. Acum trei zile am trimis prin scrisoare cu valoare declarata demisia si actele contabile, insotite de lista de inventar (am pastrat un exemplar din lista de inventar stampilat de posta ), iar ieri am trimis si e`mail cu demisia. Pe borderoul ce insotea scrisoarea cu valoare am mentionat :demisie+acte contabile.
Ieri am comunicat patronului ca am trimis actele prin posta si am primit alte amenintari si cuvinte urate, am pastrat in telefonul mobil toate sms`urile. M`a amenintat ca ma va reclama ``la politie, la corpul contabililor si nu numai`` si ca ``voi regreta amarnic``.
In cazul in care nu va ridica scrisoarea, va trebui sa merg eu si sa o ridic, ce ma sfatuiti sa fac cu actele, eu la firma nu ma duc pentru ca ma tem. Mi`a dat termen pana azi sa`i predau actele personal, desi i`am spus ca actele sunt la posta.
Astept sa pot trimite declaratiile 205 si 392B online, dar nu stiu cum sa fac cu D112, nu vreau sa ma invinuiasca ca nu s`a depus D112, dar nu am statul de plata semnat de el.
Mi`a spus ca ii pun in pericol firma si ca o sa plateasca amenzi din cauza mea, dar nu este adevarat, eu am depus tot ce trebuia in ianuarie si voi depune si in februarie, preavizul se termina pe 4 martie.
Cum sa procedez daca nu ridica actele de la posta si ce sa fac cu D112? sa merg la administratie sau la politie? eu nu doresc sa procedez asa, sper sa incheiem pe cale amiabila, dar se pare ca administratorul nu doreste aceasta varianta.
Va multumesc foarte mult pentru ajutor si va doresc week`end placut.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2015 - 12:46 PM

E clar ca lucrurile au luat-o razna si ca nu te vei putea intelege amiabil cu patronul.

Sa fiu in locul tau, as merge la politie imediat si as face o plangere precum ca sunt amenintata de catre patronul firmei, ca imi aduce injurii, ca din cauza atmosferei f tensionate in care ma obliga sa lucrez am fost nevoita sa imi dau demisia, ca nici dupa acest demers lucrurile nu s-au calmat, ci dimpotriva si ca eu ma tem sa ma mai duc la firma sa imi indeplinesc obligatiile contractuale si sa predau actele contabile, dar ca am trimis demisia si actele prin posta cu scrisoare deschisa cu val. declarata.
Rogi organele sa ia masuri impotriva patronului pt. amenintati si injurii.
Ca dovezi :
- trimiti SMS-urile cu bluetooth in calc. tau, iar fisierele rezultate le pui pe CD, apoi le listezi si impreuna le atasezi la plangere.
- daca se intoarce plicul, scanezi docum. aferente ale postei - prin care se arata ca plicul nu a fost ridicat sau a fost refuzat- si le atasezi la plangere sau le depui ulterior.

aceeasi sesizare + documentele de mai sus le depui si la ITM, Inspectia Muncii.

In acest fel vei dovedi ca tu ai fost de buna credinta si ai dorit rezolvarea corecta a problemelor, insa patronul tau este o pers. agresiva, conflictuala si de aceea nu poti respecta nici tu prevederile legale privind incetarea CIM prin demisie.

Poate ti se pare complicat, dar nu e pe cat pare, insa toate aceste actiuni te vor proteja de eventuale represalii ale acestui individ.
Ti-o spun din proprie experienta; in 2005 am fost intr-o situatie similara - asa am procedat si am castigat in instanta (s-a ajuns la proces - eu l-am dat in judecata, dar eram "blindata" de dovezi, asa cum ti-am spus); prin urmare, instanta a decis inchiderea CIM si plata drepturilor banesti restante.

Fii fata desteapta si da-i o lectie acestui badaran, sa vada ca nu-si poate permite orice chiar daca e patron !!



#10 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2015 - 05:59 PM

Buna seara, va multumesc pentru sfaturi, astazi nu am primit niciun semnal de la patron, probabil imi pregateste ceva.
M`am gandit si eu sa merg la Politie cu sms`urile, dar am zis ca poate ne intelegem sau daca nu, ma duc la politie si duc actele acolo, arat politistilor amenintarile si le spun ca ma tem sa merg la firma.
Sper sa nu ajung la ITM si la proces.
Eu sunt acum preocupata de declaratiile mentionate in mesajul de dimineata, pentru ca nu vreau sa mi se impute vreo amenda.
Ma intreb daca cu astfel de patroni vom prospera. Ce s`ar intampla intr`o tara ca Germania, Austria, Franta, Belgia, daca un patron s`a comporta in modul descris de mine, fara a va scrie toate amenintarile si injuriile primite.

Va multumesc mult si va doresc un sfarsit de saptamana cat mai frumos!



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2015 - 01:10 PM

Vezi postareamihaci, la 06 February 2015 - 05:59 PM, a spus:

Ma intreb daca cu astfel de patroni vom prospera. Ce s`ar intampla intr`o tara ca Germania, Austria, Franta, Belgia, daca un patron s`a comporta in modul descris de mine, fara a va scrie toate amenintarile si injuriile primite.

din pacate, Romania bunului simt elementar se micsoreaza din ce in ce mai mult ...
dupa parerea mea, am ramas alarmant de putini cei care mai avem "7 ani de acasa" si o spun cu mare tristete si cu sentimentul, din ce in mai pregnant, de instrainare fata de semenii mei.
simt ca apartin din ce in ce mai putin lumii care ma inconjoara fiindca principiile mele (considerate, candva, normale) au devenit o necunoscuta ciudata pt multi dintre cei cu care impart spatiul la un moment dat - incepand cu mijl. de transport in comun si terminand cu vecini, "prieteni" ...

ca sa ma feresc de mizeriile cotidiene, cat mai mult posibil (marunte sau mai mari), mi-am cernut f mult prietenii, colaboratorii si alte persoane cu care nu sunt obligata sa intru in contact; asa se face ca acum mai am f putini oameni apropiati, dar nu regret absolut deloc fiindca trierea asta la sange mi-a adus multa calitate in viata.



#12 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2015 - 09:21 AM

Buna dimineata, sunt de acord cu ce ati scris in ultimul mesaj. Din pacate, in ziua de azi, in Romania, nu multi au sansa de a alege patronul si colegii de serviciu.
Eu sunt acum preocupata de rezolvarea cat mai rapida a situatie pe care o cunoasteti si in primul rand, cea legata de depunerea declaratiilor. Am urmarit topicul despre declaratii si vad ca nimeni nu a transmis inca online 205 si 392.
Cu permisiunea dvs, va voi tine la curent cu problema mea, sigur zilele acestea se va intampla ceva.
Multumesc si o saptamana frumoasa!



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2015 - 10:15 AM

da, tine-ma la curent !
trebuie sa avem demnitate si curaj !
daca nu ne aparam drepturile, daca nu ne opunem abuzurilor, ne meritam soarta !

bafta multa si fruntea sus ! :smile:



#14 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2015 - 09:43 PM

Buna seara, astazi am primit acasa confirmarea de primire de la posta, cu stampila firmei, este un lucru bun, patronul a luat actele, ce imi pregateste acum, voi vedea.
Am depus online 392 si 205, recipise fara erori, mi`a ramas 112 pentru ca nu am statul de plata semnat de patron, nu vreau sa fiu insistenta, dar cum sa procedez? Nu as merge la administratie pentru ca nu stiu daca doamnele de acolo mi`ar da o solutie, totusi trebuie sa depun si 112 ca sa nu primeasca firma amenda. In statul de plata sunt doar eu si patronul, ambii cu CIM partial. Va rog sa imi dati un sfat. Multumesc.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2015 - 12:32 PM

dupa parerea mea, ai 2 posibilitati :
- sa-i mai amintesti patronului sa semneze statul de plata fiindca fara el nu poti depune D112 si o sa plateasca amenda - trimite asta pe telefon - prin SMS si pe mail-ul firmei, evident ca trebuie sa pastrezi dovezile !
- daca nu vrea sa dea curs cererii tale, atunci la limita poti sa-ti asumi riscul de a trimite decl. ca si cand ar fi semnat statul fiindca, in cel mai rau caz, o sa fie nevoie de o rectificativa si atat.
desigur ca solutia asta NU e preferat (dupa cum deja ti-am spus), dar cred ca e raul cel mai mic.

ce hal de om poate fi seful tau ... :sad:



#16 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2015 - 03:08 PM

Multumesc pentru raspuns, ultima data cand i`am spus de statul de plata, mi`a spus clar ca nu va semna nimic.
M`am gandit si eu sa fac statul de plata si sa trimit 112, daca nu`i convine ce am declarat, face rectificativa, problema ar fi ca poate zice ca el nu a lucrat si eu l`am pus sa plateasca, daca l`as trece nelucrat, poate zice ca el a lucrat, nici eu nu stiu cum sa procedez.
Ar trebui sa `i trimit si ordinele de plata prin e`mail, desi poate plati si direct la administratie.
O zi buna!



#17 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2015 - 03:20 PM

Buna ziua, azi am primit telefon de la patron (i`am raspuns sperand totusi sa avem un dialog civilizat, dar din nou am primit injurii, deocamdata vad ca nu mi`a mai trimis emailuri de amenintare), mi`a cerut parola de la Revisal, i`am explicat ca parola este a mea, eliberata pe numele meu si ca trebuie sa mearga la ITM sa ia alta parola. Evident mi`a reprosat ca il pun pe drumuri si mi`a spus clar ca nu primeste niciun stat de plata pe e`mail si ca sa ma duc la firma, ceea ce eu sigur nu voi face.
In aceste conditii, ce considerati ca trebuie sa fac, sa`i trimit totusi pe mail statul de plata si sa pastrez confirmarea emailului, dar 112 cum sa o trimit, sa il declar pe el ca nu a lucrat, oricum trebuie sa si plateasca pana pe 25 februarie. Multumesc. Week`end frumos!



#18 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2015 - 11:48 AM

Buna ziua, imi pare rau ca insist, dar va rog sa ma sfatuiti, e grav daca trimit 112 si trec patronul ca nu a lucrat, ma gandesc ca nu va plati in termen si va zice ca are penalitati din cauza mea. Multumesc.



#19 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 15 February 2015 - 02:01 PM

Problema expusa in topicul de fata are conotatii psihologice, daca nu psihiatrice.
<mihaci> nu a fost platit confom CIM din luna ianuarie 2015, conform spuselor sale. Neplata la termen a prestatiilor efectuate este motiv de incetare imediata a CIM fara alt preaviz pentru firma, in conditiile in care firma nu este declarata in insolventa sau faliment. A sesizat in scris sectia pentru conflictele de munca de la judecatoria locala si ITM Buc. ?
<mihaci> continua sa presteze diverse lucrari pentru angajator, desi CIM-ul este nul prin neplata drepturilor salariale la termen (reflecta si vointa expresa a fostului angajat in raport cu fostul loc de munca). Mai mult, <mihaci> reprezinta in continuare firma in relatia cu autoritatile publice, aici este marea problema pentru ca in justitie primeaza judecarea faptelor. De observat ca username-ul si parola Revisal apartin de drept firmei, nicidecum unui angajat sau unei terte persoane, a fost neglijenta patronului sa nu arhiveze la sediu fluturasul primit de la ITM cu datele respective.
<mihaci> ne expune tot felul de temeri pe care le are vis-a-vis de posibile, nici macar probabile,viitoare actiuni in instanta ale patronului, dar individul respectiv pare mai degraba genul primitiv care urla si bate, nicidecum o persoana dedicata rezolvarii conflictelor pe cale legala;
Daca <mihaci> are in dotare un smartphone din generatie mai noua de 2011 trebuia sa-l inregistreze pentru viitoare actiuni in instanta sau macar sa-l treaca in lista de indezirabili (reject) ca sa scape de stres si sa-si vada de viata sa, ce tot atatea discutii furtunoase cu un neavenit, pare sa-i placa pana la urma;
<mihaci> este liber de sarcini de serviciu de cel putin 10 zile, dar si-a propus sa fie preocupat de alte obligatii pana pe 2-3 martie si sa faca publice grijile sale programate pentru urmatoarele cateva saptamani, sa nu uite de Facebook;
Viata lui <mihaci> se incheie odata cu CIM-ul de la aceasta firma ? Nu transpare deloc preocuparea pentru ce are de muncit acum sau in perioada urmatoare, intentia de a trece peste episodul acesta neplacut din viata. Inteleg ca va ramane intr-o asteptare continua pana la expirarea termenelor legale de actionare in instanta pentru "prejudicii" constatate la firma respectiva (36 de luni conf. CC si CPC) sau pana primeste o corectie fizica de la individul amintit (max. 3-4 luni daca nivelul hormonal al agresorului este mai ridicat).
In opinia mea, un suport de natura psihologica ar fi mai indicat in cazul prezentat.



#20 kate5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2015 - 09:14 AM

Buna ziua,

Eu te sfatuiesc sa depui declaratiile asa cum sunt. Inclusiv 112. Trece-l ca fiind prezent si daca are tendinte de a contesta, spune-i ca tu stii ca el a fost prezent. Nu-i convine, sa faca rectificativa, ca poate sa faca. Mai rau e daca nu il treci ca prezent si el spune ca a fost. Atunci la rectificativa are de plata, pe langa debite, si majorari.

Si mergi la politie si la ITM si reclama-l! Daca asa iti face tie, probabil ca asa o sa faca si la altii. Nu cred ca vreunul dintre noi ar vrea sa lucreze cu un astfel de patron.

Si nu-ti mai face atatea griji! Just do it!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL