Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dauna auto solutionata amiabil - cum se rezolva dpdv contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dauna auto solutionata amiabil - cum se rezolva dpdv contabil

1 reply to this topic

#1 Kartago

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 February 2015 - 05:01 PM

Buna ziua,

Eu, ca persoana fizica, am suferit o dauna auto datorita unor sapaturi facute pe Sos de Centura. Mi-am reparat autoturismul si dupa 2 luni am aflat cine a executat lucrarea incheiata defectuos. Firma respectiva a fost de acord sa solutionam pe care amiabila problema si sa ma despagubeasca.

Pentru a-mi recupara banii au cerut sa re-emit facturile de la service pe firma lor. Aici intervin complicatiile. Service-ul nu poate emite factura catre firma respectiva pentru ca nu are incheiat Contract de prestari servicii si masina mea nu este in comodat la firma respectiva.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat cum se poate rezolva o astfel de problema asfel incat sa ne plasam intr- un cadru legal? Din punct de vedere contabil cum se poate solutiona problema: persoana fizica despagubita de persoana juridica.

Multumesc pentru orice sugestie!



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 10 February 2015 - 06:26 PM

Dupa parerea mea, firma responsabila de accidentarea masinii personale te-a indus in eroare, de fapt, nu are nicio intentie de a-ti plati daunele.

D.p.d.v. contabil este suficienta o minuta scrisa (sau intelegere amiabila scrisa) intre parti, in care sa fie consemnata situatia si sa se precizeze acceptul pentru acoperirea daunelor produse din vina constructorului, ca o solutie mai ieftina decat un proces civil. Se ataseaza copiile facturilor, bonurilor fiscale emise de service / magazinele de piese auto pentru persoana fizica pagubita, se face un total al cheltuielilor si se poate face plata cash sau prin banca. Solicitarea refacturarii este o tergiversare.

Mult noroc !







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL