Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
esalonare datorii bugetare - aspecte practice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


esalonare datorii bugetare - aspecte practice


68 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 26 February 2015 - 03:17 PM

dragilor,

m-am apucat sa intocmesc dosarul pt esalonarea la plata a datoriilor bugetare ale unei firme platitoare de impozit profit, dar neplatitoare de tva prin natura activitatii, ocazie cu care as vrea sa dezvoltam acest topic spre folosul tuturor celor interesati de subiect.

va atasez ceva materiale; pe unele le-am prelucrat putin, altele sunt modele de documente/ anexe la cererea de esalonare, iar un material este un colaj explicativ al procedurii de esalonare (toate sunt materiale publice).

f util ar fi sa primim informatii concrete la de cei care au trecut deja prin aceasta procedura, adica sa ne spuna "bucataria" demesului (ce au facut pas cu pas, ce dificultati au intampinat, cat a durat, etc ...)

de asemenea, orice modele proprii ale documentelor necesare in acest dosar (fara balante si fise de cont, evident) este f bine venit.

:biggrin: ms frumos !

Attached Files





#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 26 February 2015 - 03:49 PM

asaaaaa .... :biggrin:

la o prima analiza, in mintea mea s-au separat 2 etape :

* etapa 1 : intocmirea dosarului pt esalonare
pasii consecutivi (mai mari) ar fi :

- cererea de esalonare + actele atasate (= decl. pe proprie rasp. ca firma nu e in insolventa/lichidare + copie ultimul sit. finan. <31.12...> depusa la AF sau RC, dupa caz + sit. incas. si platilor in ultimele 6 luni anterioare depunerii cererii /anexa 4+ copie ultima bal. de verif. + programul de restructurare sau de redresare financiara + sit. priv. indicatorii orientativi /anexa 6, deci avem 6 docum. anexate cererii)
- AF emite certificatul fiscal cu datoriile existente la data depunerii cererii (in 2 ex : 1 pt AF si 1 pt firma)
- firma si AF se pun de acord asupra sumelor (cele din cerere vs. cele din certificatul fiscal)
- ANAF emite acordul de principiu priv. esalonarea DACA elem. de mai sus sunt indeplinite si acceptate.

* etapa 2 : emiterea deciziei AF
- instituirea garantiei
- emiterea deciziei de esalonare + decizia de amanare la plata in vederea anularii penalizarilor de intarziere.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 26 February 2015 - 04:21 PM

sa incepem cu prima etapa !
baza legala : OMFP 1853/2001, art. 3 "Cererea de acordare a esalonarii la plata"

PASII pt intocmirea cererii si a docum obligatorii anexate :

1. cu datele de identificare nu-i pbl., deci trec acum peste acest pct. a) al art. 3 din procedura

2. per. de esalonare se exprima in luni, asa ca voi scrie 60 luni si NU 5 ani !! - rezolvat pct. b)

3. de unde iau datele priv. datoriile catre AF ? pai, din 2 locuri : fisa pe platitor pe care o cer de la AF sau din situatia sintetica aflata in dosarul fiscal de pe site-ul ANAF.
- la fisa pe platitor, pbl. ar fi ca accesoriile nu sunt activate decat cu ocazia unor "evenimente", cum ar fi un certificat fiscal. pot cere activarea accesoriilor, insa pana la depunerea cererii de esalonare ele se vor schimba, cu siguranta.
- la situatia sintetica din dosarul fiscal de pe site-ul ANAF gasesc numai ce am raportat prin decl. depuse, NU si accesorii; atentie ca sumele din lunile resp. sunt cele raportate in acea luna, dar apartin decl. afer. lunii preced. (adica sumele din dec. sunt cele din decl. afer. lunii nov. depusa in luna dec. )
* ma gandesc ca, daca oricum va trebui sa ne confruntam datele / sumele din vectorul fiscal atunci cand AF emite certificatul, e suficient ca la depunerea cererii de esalonare datoriile din ea sa fie la fel cu cele din ultima balanta
prin urmare, scot situatia sintetica de pe site-ul ANAF (e cel mai simplu fiindca am certif. digital), centralizez datele si apoi completez cererea cu sumele resp. (vezi explicatii suplim. in postul urmator), cf. modelului pe care vi l-am anexat in lista de docum.
- rezolvat si pct. c)

4. eeiii... aici apare primul "obstacol"... adica justificarea starii de dificultate generata de lipsa TEMPORARA a disponibilitatilor banesti si cauzele acesteia - unde trebuie facuta o mica compunere convingatoare.
- rezolvat alin. d)

5. mentiuni priv alte reesalonari, daca este cazul;
daca nu e cazul, fac mentiunea ca societatea nu a avut nicio esalonare pana acum.
- rezolvat pct. e)

6. data, semnatura contrib., stampila - si rezolvat ultimul pct., adica f)

odata rezolvata cererea in sine, trec la documentele anexate ! :smile:

dragilor, pana aici are cineva comentarii / idei/ sugestii/ realitati de impartasit, va rog ??



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 28 February 2015 - 08:11 PM

revin, putin, la pct.. 3 de mai sus, pt colegii fara experienta :smile:

cum dau de darile raportate prin declaratiile depuse la ANAF si inca neachitate ?
1. accesez site-ul ANAF, aici : https://www.anaf.ro/...persoane_fizice
2. in dreapta-sus gasesc 2 butoane albastre; daca am certificat digital, dau click pe cel cu certificate, apoi bag PIN-ul si ma pot afla in 2 sit :
- ma duce in fereastra corecta
- imi da mesaj de eroare fiindca nu am instalat pe calc. lantul de incredere al fz. meu de certificat digital, caz in care dau o simpla cautare cu google si gasesc link-ul necesar, apoi il descarc si il las acolo in calc. fiindca imi va fi folositor ori de cate vreau sa accesez dosarul fiscal.
- reincarcati certificatul si nu va speriati daca va apare mesaj ca IE nu poate deschide pag ! dati inapoi, inca o data click pe certif. si asa va duce in pag. corecta (cel putin asa s-a intamplat la mine)
- urmez calea : Instrumente specifice -> Dosar fiscal - > inca o data dosar fiscal -> situatie sintetica
se vor afisa darile declarate si neachitate ! listez pag. centralizatoare in mod landscape ca sa incapa pe 1 pag, apoi listez toate datele - declaratie cu declaratie - pe care le voi atasa la cererea de esalonare ca sa se vada de unde le-am luat (adica de pe site-ul ANAF)
- fac un fisier excel ca cel din prezentare avand grija sa pun macar toate cele 10 impozite si taxe salariale + ce impozite si taxe mai am neachitate cf vector fiscal (impozit profit/micro, tva, accize...), apoi transpun datele din acele situatii sintetice lunare in fisierul meu excel.
- pun de acord balanta de verificare a firmei cu dosarul fiscal ANAF (la 31.12.2014 si la data ultimei balante)

in acest fel am obtinut sumele pt care cer esalonarea in prima faza, urmand care ele sa sufere modif. la punerea de acord cu certif. fiscal emis de catre ANAF (or sa apara accesoriile aferente), dar la acest moment nu am alte date disponibile si oricum se vor modifica.

Attached Files





#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 02 March 2015 - 03:44 PM

pun si anexa 3 in format excel (tot transpus de mine in acest format mai usor de folosit si pe care< ce ciudat > nu l-am gasit nicaieri pe net in format de excel editabil, desi ar fi trebuit sa fie deja pus de cineva ... ma rog, acum este :biggrin: )

puteti sa adaugati (scoateti) lunile care (nu) va sunt necesare.

Attached Files





#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 27 March 2015 - 03:26 PM

catinel (printre alte lucrari), am reusit sa "incropim" dosarul ...
situatiile nu-s greu de facut, dar sunt migaloase ... :sad:

atentie : in dosarul fiscal de pe site-ul ANAF, lunile afisate cu datorii restante sunt cele in care are loc scadenta - NU pe care s-au depus decl. !! prin urmare, in luna ian 2015, de fapt apare decl. depusa in pt. dec. 2014, cu scadenta datoriilor in ian. 2015 !
deci, aveti grija cum faceti reglarile la solduri in balanta ca sa dea cu ce ati raportat prin declaratii si cu ce mai figureaza in dosarul fiscal ca fiind neachitat - asta in cazul in care ati mai avut popriri, conturi bancare blocate si bani luati direct din cont fara explicatii clare pt ce datorii sunt si, mai ales, daca suma trasa e pt. principal sau e pt. accesorii (de aici pot aparea unele dif. la solduri)
cat despre accesorii, acestea urmeaza a fi generate in fisa pe platitor de la ANAF si vor aparea in certif. fiscal initial.

intentionez sa merg la AF pt o verificare preliminara a dosarului, apoi revin cu noutati. :smile:



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 31 March 2015 - 03:10 PM

dosarul este depus (s-a dus directorul firmei cu el), urmeaza verificarile preliminare pt. acordul de principiu.
pt. a completa cererea de esalonare "la zi", din fisa pe platitor am luat sumele reprezentand dobanzi si penalizari, iar restul (adica principalul/ baza/ val. din decl.) a coincis perfect cu sumele luate anterior din dosarul fiscal - cum e si normal sa fie - deci, ANAF are o baza de date unitara, Slava Domnului ! :smile:

sunt ceva pbl. legate de garantii in sensul ca (am aflat abia azi :sad: ) s-au avut in vedere niste mijl. fixe de val. mari, insa ele sunt aproape amortizate deja; mi se pare de domeniul evidentei ca ar trebui sa existe o val. ramasa neamortizata acoperitoare pt a fi acceptate drept garantii - ceea ce aici nu e cazul si de aceea nu cred ca ne vom putea folosi de ele.
ma rog ... opinia directorului este sa ajungem in acel punct (adica sa obtinem acordul de principiu) si apoi mai vedem cum rezolvam garantiile ... deci, asa a ramas pana una- alta, insa mie (sincer) tare mi-e teama c-am muncit degeaba la acest dosar fiindca pbl. garantiei este una f serioasa si pare a fi ceva mai complicata decat stiam eu ...

revin cand mai am elemente noi.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 09 April 2015 - 01:25 PM

legat de garantii, sit. concreta sta asa :

exista niste aparatura medicala performanta, luata cu fonduri guvernamentale (prg. Minimis), a carei durata de fct. cf. nomenclatorului este cuprinsa intre 4-8 ani, iar noi am optat pt o per. mai scurta - aceea de 4 ani pt a se suprapune cat mai mult cu per. "contractuala" de 3 ani impusa de acordarea acestor bani - amortiz. acceptata fara nici o pbl. de inspectorii MFP care au venit in controale atat la inceput derularii proiectului, cat si ulterior, anual.
asta este motivul pt care resp. mijl. fixe sunt, practic, amortizate, mai ales ca uzura lor morala este destul de rapida (apare mereu tehnologie noua).

pt. rezolv. pbl. s-a solicitat reevaluarea mijl. fixe in cauza, iar un expert ANEVAR (evaluator) le-a reevaluat si a rezultat o dif. acoperitoare dpv al garantiilor.
de asemenea, s-a facut o adresa la ANAF priv. per. de amortizare care se ia in calcul pt esalonari si raspunsul verbal primit a fost ca pragul de 8 ani se poate avea in vedere, chiar daca firma a optat pt. cel de 4 ani; asteptam si raspunsul scris.
cu aceste 2 hartii se spera ca fiscul sa accepte garantiile puse la dispoz. sa.
mentionez ca s-a "ars" o etapa a procedurii de aprobare, in sensul ca s-au cerut garantiile inca de pe acum, adica fara a avea acordul de principiu premergator - deci, se merge cu toate odata, ceea ce nu e rau deloc fiindca scurteaza timpii de asteptare.
aaa, sa nu uit : firma NU se incadreaza in risc fiscal mic - datoriile bugetare sunt mai vechi de 6 luni.
va povestesc toate aceste amanunte fiindca, poate, va veti afla in aceeasi sit. delicata cu garantiile necesare pt. esalonarea datoriilor bugetare si astfel veti sti ce portite se pot folosi.

oameni buni, am cautat informatii pe net de-am zapacit (!! :sad: ), insa e clar ca cei care au trecut prin procesul esalonarii nu au dorit sa impartaseasca din experienta lor, cu o singura exceptie majora (mai multe docum. expuse, dar nu si pasii facuti efectiv / pbl. intampinate) si cateva exceptii mici (cate 1 model de docum.) - eu le-am adunat si vi le-am pus la un loc.
am asteptat ca si colegii de aici sa vina cu informatii, dar ... nimic-nimic ! sincer, mi-e cam greu sa cred ca, din cati intra pe forum zilnic, nimeni nu a facut o esalonare... dar, ma rog ... nu-i complet exclus...

eu voi continua sa va informez cu tot ce aflu, astfel incat sa va puteti face o mai buna idee despre ce presupune o asemenea actiune.

revin cand am noutati !



#9 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Posted 10 April 2015 - 09:20 AM

Toata stima pentru efortul facut in folosul celorlalti.

Nu exista alte experiente relatate pe net sau pe forum legate de reesalonari, intrucat situatiile nu sunt identice de la un caz la altul, dar si practica de la fisc depinde de functionarii de acolo, de cheful si intelegerea lor, le este mult mai usor sa pregateasca o executare silita, decat sa semneze de bun pentru un dosar de reesalonare. Din experienta mea, se poate sa nu iti accepte garantiile inainte de analiza dosarului, sau sa solicite neustificat refacerea unor formulare, dar daca impingi usa de la birou cu capul si mainile pe sacosele cu ce se cere pe acolo, lucrurile se misca rapid. La "urmarire creante bugetare" s-a mutat mai nou sediul material al spagii de la finante si, se pare, chiar la "analiza de risc fiscal" unde se "anal-izeaza" formularul 088.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 10 April 2015 - 09:35 AM

ms. mult pt mesaj, in sfarsit dialogheaza cineva cu mine aici ...

dupa parerea mea, nu conteaza ca sit. nu sunt identice, ba chiar ar fi f bine daca am afla despre cat mai multe cazuri diverse, astfel incat experienta adunata sa fie mai bogata.
oricum, e o mare dif. intre a primi info chiar daca ele nu se pliaza pe o sit. anume si a nu primi absolut nimic/ nada de nada/ zip/ zero/ canci/ ciuciu/ ioc/ nexam ... :sad:

in cazul de fata, treaba e si mai "albastra" fiindca am aflat acum cateva zile ca, in luna febr., fiscul a trimis la politia economica dosarul pt infractiunea de retinere la sursa, dar nevirarea sumelor catre buget.
vestea "minunata" ne-a adus-o la cunostinta chiar politistul care s-a prezentat la firma si a dorit sa vb cu administratorul, asa ca esalonarea a devenit vitala (ca sa zic asa) fiindca automat rezolva si dosarul asta.
altfel, sumele din dosar vor trebui achitate urgent (din pamant, din iarba verde - cum se spune), chiar nu-i de gluma !!



#11 Group

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 22 April 2015 - 06:45 PM

Caut de foarte mult timp un model pentru asa ceva.
Multumesc Otilia pentru efortul depus.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 24 April 2015 - 12:09 PM

Vezi postareaGroup, la 22 April 2015 - 06:45 PM, a spus:

Multumesc Otilia pentru efortul depus.
Cu drag ! :smile:
Macar unui singur user daca i-a fost de folos ce-am facut p-aici, atunci a meritat efortul !
Oricum, esalonarea asta e destul de rar uzitata, asa ca nu ma astept la un impact larg in randul cititorilor forumului, dar pt cine trece sau vrea sa treaca prin procesul de esalonare este chiar de ajutor acest topic; imi dau seama din proprie experienta - dupa cum v-am povestit, oameni buni ...
..............................................

a venit si adresa ANAF de care va vorbeam... v-am atasat-o respectand o minima confidentialitate a firmei (sa nu va suparati, dar nu e important numele firmei, ci ceea ce zice adresa resp.)

deci, iata ca e posibil sa nu aveti nevoie de garantii din afara firmei, ci va puteti folosi chiar de aparatura/ utilajele/ alte mijl. fixe ale societatii, in conditiile pe care vi le-am povestit.

Attached File  adresa ANAF.jpg   1.78MB   483 downloads



#13 racla

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 27 May 2015 - 03:02 PM

Felicitari pentru topic si pentru munca depusa, este de mare ajutor pentru toti aceia ce doresc modele si sa nu-si mai bata capul cu "povesti" catre ANAF. :biggrin:



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 28 May 2015 - 10:09 AM

Multumesc frumos pt. aprecieri !

:smile: Chiar ieri s-a semnat ctr. de esalonare, ne-au aprobat doar 36 de luni (cerusem 60), dar e ok si asa (decat deloc...); nu s-a putut mai mult datorita garantiilor oferite de catre firma. Atentie mare la termenele de plata fiindca sumele trebuie platite la timp si cu mare acuratete !! Se accepta intarzieri de maxim 30 zile calendaristice, insa se calc. accesorii pt fiecare zi, iar daca nu sunt platite si acestea f. corect si "la centima", atunci se poate pierde esalonarea chiar si pt 1 leu diferenta in minus la achitare !!

Deci repet : mare atentie cu asta fiindca apoi AF nu mai sta la discutii si chiar se pot executa garantiile - au fost cazuri concrete - alarma aceasta este reala si consistenta !
De asemenea, pe toata durata per. de esalonare NU trebuie sa se mai inreg. nici o restanta bugetara > 30 zile la plata datoriilor curente (lunare), respectandu-se cu strictete aceleasi conditii de mai sus priv. accesoriile. Adica, disciplina maxima !!

Ca "atmosfera" la AF1 (Bucuresti) oamenii implicati sunt deschisi la cap si doritori a gasi solutii care sa permita contribuabilului aflat in dificultate,dar de buna credinta, sa iasa la liman cu datoriile bugetare, ceea ce mi se pare o abordare f. corecta, in logica fireasca a lucrurilor. Discutiile se poarta cu onestitate si bunavointa - fapt ce parea o utopie pana acum ceva vreme si v-o spun in cunostinta de cauza fiindca, de-a lungul anilor, am avut experiente cel putin ciudate pe la diverse AF din Bucuresti, iar asta m-a facut sa fiu sceptica si de aceasta data, insa iata ca m-am inselat (ce bine...).

Trebuie sa precizez, ca sa nu se inteleaga gresit, ca eu m-am ocupat numai de informarea preliminara si de actele ce tineau de conta. De restul (evaluarea garantiilor, planul de restructurare, discutiile punctuale la AF, ...) s-a ocupat, in mod direct, directorul firmei - un tip istet, educat si cu o indrazneala de buna calitate. E adevarat ca am discutat pe tot parcursul derularii procedurii, dar ce-a fost mai greu a facut singur si de aceea zic ca merita felicitarile mele (pe care i le-am si oferit, cu sinceritate). Oricum, n-as fi putut sa-l ajut, cu mare lucru, la planul de restructurare si la garantiile efective ...

In concluzie, va spun ca SE POATE accesa acest tip de esalonare la plata, iar procedura nu este "un capat de tara" !! E ceva de alergat si se fac niste documente anume, pt. sume mai mari sunt obligatorii garantiile, insa treaba-i perfect realizabila si, f important, este solutia salvatoare prin care se inchide un dosar penal/ de executare silita deschis firmei de catre ANAF pt neplata datoriilor bugetare cu retinere la sursa !! De asemenea, se deblocheaza toate conturile bancare grevate de popriri ce vizeaza sumele esalonate.

Mult succes sa aveti ! :smile:



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 01 June 2015 - 11:53 AM

Dupa aprobarea esalonarii :

- sumele esalonate nu se mai regasesc in fisa sintetica pe platitor organizata la nivelul compartimentului de administrare a impozitelor, taxelor si contributiilor din cadrul AF compententa fiindca prin aprobarea esalonarii se modifica data scadentei obligatiilor de plata prevazute in fisa resp., stabilindu-se un nou termen cf. graficului anexa la decizia de esalonare.
- din momentul aprobarii esalonarii si a graficului de plati, suma respectiva este transferata din fisa sintetica pe platitor si gestionata in cadrul compartimentului de urmarire a inlesnirilor la plata (Biroului de colectare si executare silita) organizat la fiecare AFP teritoriala; acest compartiment intocmeste borderoul creantelor solicitate la inlesnire si verifica lunar conditiile de respectare a esalonarii.
- dupa incheierea per. de esalonare, sumele datorate si achitate cf. graficului sunt transferate in fisa de evidenta a creantelor stinse.

Atentie la modul de stingere a datoriilor, cf. CPF !


Art. 114, (3) În cazul stingerii prin plată a obligaţiilor fiscale, momentul plăţii este:

a) în cazul plăţilor în numerar, data înscrisă în documentul de plată eliberat de organele sau persoanele abilitate de organul fiscal;

b) în cazul plăţilor efectuate prin mandat poştal, data poştei, înscrisă pe mandatul poştal;

c) în cazul plăţilor efectuate prin decontare bancară, data la care băncile debitează contul plătitorului pe baza instrumentelor de decontare specifice, astfel cum această informaţie este transmisă prin mesajul electronic de plată de către instituţia bancară iniţiatoare, potrivit reglementărilor specifice în vigoare, cu excepţia situaţiei prevăzute la art. 121, data putând fi dovedită prin extrasul de cont al contribuabilului;

c^1) în cazul plăţilor efectuate prin intermediul cardurilor bancare, data la care a fost efectuată tranzacţia, astfel cum este confirmată prin procedura de autorizare a acesteia; procedura şi categoriile de impozite, taxe, contribuţii şi alte venituri ale bugetului general consolidat care pot fi plătite prin intermediul cardurilor bancare se aprobă prin ordin al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală;


Art. 115 Ordinea stingerii datoriilor

(1) Dacă un contribuabil datorează mai multe tipuri de impozite, taxe, contribuţii şi alte sume reprezentând creanţe fiscale prevăzute la art. 21 alin. (2) lit. a), iar suma plătită nu este suficientă pentru a stinge toate datoriile, atunci se sting datoriile corelative acelui tip de creanţă fiscală principală pe care o stabileşte contribuabilul sau care este distribuită, potrivit prevederilor art. 114, de către organul fiscal competent, după caz, stingerea efectuându-se, de drept, în următoarea ordine:

a) sumele datorate în contul ratei din luna curentă din graficul de plată a obligaţiei fiscale pentru care s-a aprobat o eşalonare la plată, precum şi dobânda sau majorarea de întârziere, după caz, datorată în luna curentă din grafic sau suma amânată la plată, împreună cu dobânda sau majorarea de întârziere, după caz, datorată pe perioada amânării, în cazul în care termenul stabilit pentru plata sumelor respective se împlineşte în luna curentă, precum şi obligaţiile fiscale curente de a căror plată depinde menţinerea valabilităţii înlesnirii acordate;

b) toate obligațiile fiscale principale, în ordinea vechimii, și apoi obligațiile fiscale accesorii, în ordinea vechimii. În cazul stingerii creanțelor fiscale prin dare în plată, se aplică prevederile art. 175 alin. (4^1)

c) sumele datorate în contul următoarelor rate din graficul de plată a obligaţiei fiscale pentru care s-a aprobat eşalonarea, până la concurenţa cu suma eşalonată la plată sau până la concurenţa cu suma achitată, după caz, precum şi suma amânată la plată împreună cu dobânda sau majorarea de întârziere datorată pe perioada amânării, după caz;

d) obligaţiile cu scadenţe viitoare, la solicitarea contribuabilului.





#16 b_m_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • Gender:Male

Posted 24 June 2015 - 05:04 PM

Multumesc mult Otilia. Este adevarat ca nu ai de unde obtine informatiile necesare pentru arice problema aparuta. Toate inscrierile tale mi-au fost de mare ajutor. Astazi am depus si eu dosar pentru esalonare la sectorul 2 si m-au intrebat deja de garantie. Urmeaza sa se prezinte in cursul zilei de maine pentru a pune sechestru pe un bun proprietatea societatii. Vom vedea ce va urma.
Avem nevoie de mai multi oameni ca tine.
Multumesc mult si felicitari! :biggrin: :biggrin:



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 25 June 2015 - 10:15 AM

Cu drag ! :biggrin:

Cand am plecat la drumul cu esalonarea nu stiam mai nimic despre procedura asta si iti marturisesc ca ma panicasem un pic fiindca, de-a lungul anilor, experienta mea si a altora ma facea sa cred ca ANAF ne va pune bete-n roate, ca vom avea parte de un drum lung si solicitant pana sa ni se acorde facilitatea - daca totusi o obtineam.
Mi-ar fi fost de mare ajutor sa fi gasit pe net toate aceste info concrete - credeti-ma ca le-am cautat insistent, dar n-am vazut decat legislatia aferenta (insa trunchiata / modificata repetat) si niste formulare tip, fara nici o "poveste" asociata. De aceea mi-am dat seama ca este neaparata nevoie ca cineva sa publice toate info la un loc, actualizate si cat mai in detaliu posibil, asa ca am profitat de faptul ca tocmai parcurgeam etapele si v-am scris aici ce am facut noi, pas cu pas, in speranta ca va fi un sprijin punctual pt. cei interesati.

Mult succes si multumesc pt aprecieri ! :biggrin:



#18 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Posted 25 June 2015 - 07:48 PM

Caz concret.

Reesalonare in valoare de cca. 90.000 euro, semnata acum 2 ani pe o perioada de 3 ani si pierduta pentru cateva sute de lei neplatiti la termen pentru impozitul pe profit anual 2014 : patronul a inteles, fara sa intrebe, ca beneficiaza de perioada de gratie de 30 de zile si la plata acestui impozit, dar impozitul pe profit anual nu este considerat datorie curenta si trebuia platit la termen. In plus, in septembrie 2014, a beneficiat de o restructurare a programului de plati, procedura permisa o data la 12 luni.

In situatia pierderii unei reesalonari fiscale chestiunea trebuie abordata prin prisma Legii nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, pentru a proteja garantia inscrisa la reesalonare (casa si terenuri). Firma debitoare catre fisc trebuie sa depuna de urgenta la judecatorie documentatia prevazuta pentru declararea insolventei, cu un plan de restituire a datoriilor catre fisc identic cu utimul semnat in cadrul procedurii reesalonarii. In acest fel se elimina orice opozitie admisibila din partea ANAF pentru ca debitorul apare ca fiind de buna credinta, isi manifesta intentia serioasa de a continua platile restante catre fisc conform intelegerii anterioare incalcate exclusiv dintr-o eroare de calcul al termenelor. Se castiga si din suspendarea platii de penalizari pe perioada insolventei.



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 25 June 2015 - 08:11 PM

astea-s informatii f. utile, multumim mult ! :biggrin:



#20 lias

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 31 July 2015 - 10:52 AM

Ma puteti ajuta cu o lamurire va rog? Am esalonare si in grafic imi apare: obligatie fiscala principala; dobanda pe perioada esalonarii; obligatii fiscale accesorii(dobanda si penalitate). Dobanda pe perioada esalonarii este deductibila fiscal sau nu?





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL