Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitii intracomunitare firma neplatitoare TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Achizitii intracomunitare firma neplatitoare TVA

tva
2 replies to this topic

#1 ovidiualexa74

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 March 2015 - 09:35 AM

Buna ziua! Intentionez deschiderea unui SRL-D in saptamanile urmatoare insa am o nelamurire legata de plata TVA-ului. Activitatea se va desfasura prin intermediul unui site de comert online. Am vorbit cu un furnizor din Olanda iar acesta mi-a transmis ca pretul pentru unul produs este 179E iar transportul 25E pentru fiecare. Intrebarea mea este, trebuie sa platesc TVA la furnizor daca sunt inscris ca neplatitor de TVA in Romania si nu depasesc plafonul de 10000E? A doua intrebare ar fi, cum imi calculez pretul final avand in vedere ca adaosul meu comercial ar fi de 300 de lei/unitate. Astept un raspuns multumesc!



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 04 March 2015 - 05:41 PM

Firma nu va aparea in registrul VIES pana la inscrierea in Reg. Operatorilor Intracom. din RO si, ca urmare, factura din Olanda va fi emisa cu preturi/transport + TVA 19%.
Calculul economic este obligatoriu sa stii sa il faci singur ca manager pentru cazuri asa de simple. Aplica un curs mediu BNR la costurile de intrare+TVA, adauga adaosul comercial estimat si ajungi la pretul final de vanzare al produselor.
Mult succes !




#3 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 05 March 2015 - 08:52 PM

Poti efectua achizitii intracomunitare alegand sa platesti TVA-ul in statul membru de unde cumperi numai pana la un plafon de 34.000 lei/an(exclusiv TVA platit in celalalt stat membru). Inainte de tranzactia prin care depasesti acest plafon trebuie sa te inregistrezi in scopuri de TVA cel putin pentru achizitii intracomunitare, apoi in registrul operatorilor intracomunitari si sa platesti in RO TVA prin depunerea unui decont special.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL