Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul spor de noapte - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Calcul spor de noapte

1 reply to this topic

#1 Maria Carmen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 April 2015 - 03:25 PM

Buna ziua,
De curand am deschis un SRL-D si am o problema cu firma de contabilitate cu care lucrez in legatura cu calculul sporurilor de noapte.
Angajatii lucreaza 12/24 - 12/48, iar pentru unii angajati salariul din luna februarie este mai mic decat salariul din luna martie, explicatia doamnei contabile este ca sporul de noapte (25%) se aplica in functie de cate zile lucratoare sunt in luna respectiva, avand in vedere ca in februarie au fost 20 de zile lucratoare, salariul de baza s-a impartit la 160 de ore la care s-a adaugat sporul de noapte, iar in luna martie fiind 22 de zile lucratore salariul de baza s-a impartit la 176 de ore, in acest fel valoarea sporului de noapte este mai mica, chiar daca au avut acelasi numar de ore de noapte.
Am gasit HG 191/2014 in care exista o medie anuala pentru calculul sporului de noapte, respectiv 168.667 ore/luna.
Problema este ca doamna contabila sustine ca asa se calculeaza, ea avand un program informatic de calcul al salariilor.
Totusi, cum as putea sa le explic eu angajatilor, ca in luna martie au muncit cu 2 zile mai mult dar salariul este mai mic?



#2 bosonel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 06 April 2015 - 03:57 PM

Pentru un numar mai mare de zile lucratoare (vezi martie - 22 zile/176 ore), scade salariul tarifar pe ora (martie 2015 975lei / 176ore = 5.5397 lei.ora fata de febr 2015 975lei / 160ore = 6.0937 lei/ora). In schimb, creste nr de ore de noapte (mai multe zile in luna - mai multe ture de noapte)

Calculu este urmatorul :
- sal.de incadrare / nr.ore lucratoare x 25% x nr. ore noapte luctare

Sporul de 25% nu se acorda la salariul tarifar de incadrare, ci doar la orele de noapte luctare efectiv.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL