Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
incarcare gestiune SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

incarcare gestiune SRL

3 replies to this topic

#1 cobi007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 April 2015 - 08:42 PM

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat referitor la modalitatea de a tranfera produse de o persoana fizica la un srl cu obiect de activitate productie si comercializare papetarie. Mai exact, saptamana viitoare voi finaliza infiintarea unui srl unde voi fi asociat. Acum aproximativ 2 luni am achizitionat cu factura, pe persoana fizica, materie prima ce va fi folosita in viitoarea activitate economica. Care sunt modalitatile sa o transfer in gestiunea srl-ului? Multumesc.




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2015 - 02:08 PM

cel mai simplu e cu contract de vanzare-cumparare (PF catre SRL) + NIR la SRL. :smile:




#3 cobi007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 May 2015 - 02:36 PM

Multumesc pentru raspuns. Avand in vedere ca vand ca persoana fizica sunt nevoit sa mai platesc alte taxe? E ok sa vand la pretul cumparare cu tva sau fara tva?multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2015 - 05:17 PM

persoanele fizice nu sunt platitoare de tva, nu emit facturi. chit.... dar pot incheia contracte de v/c.
fiind o tranzactie unica (nu vinzi, de obicei, adica nu desfasori activ. comerciale cu o oarecare frecventa) eu cred ca nu mai ai alte taxe de achitat si nici nu ai obligatia de a declara aceasta operatiune in vederea impozitarii ca pers. fizica.

a 2-a metoda ar fi ca ai putea inreg. materia prima direct pe SRL, la data infiintarii sa zicem, urmand a explica, la un control ca ai avut o oferta f buna pt. achizitie si de aceea te-ai grabit sa o cumperi inainte de a fi gata actele pt. SRL - inteleg ca asa au si stat lucrurile.
avand in vedere ca vanzatorul esti chiar tu, eu cred ca ar putea merge si in felul asta, astfel incat sa nu mai faci ctr. de v/c ... precizez ca metoda 2 NU este atat de riguroasa ca prima.

alte pareri, va rog ??






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL