Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pregatire profesionala in vederea deschiderii PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Pregatire profesionala in vederea deschiderii PFA

pregatire profesionala pfa
7 replies to this topic

#1 serbanB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 May 2015 - 10:51 AM

buna ziua,

Vreau sa-mi deschid un PFA sa pot dezvolta si comercializa aplicatii software desktop/web si mobile (android).

Am o nelamurire in legatura cu diplomele/certificatele pe care trebuie sa le am la deschiderea unui PFA pentru atestarea pregatirii sau experientei profesionale. Eu am doar diploma de bac si sunt student la Politehnica din Bucuresti, inca nu am terminat, deci nu am diploma de licenta. Alte diplome care certifica o experienta nu am, decat cateva diplome care atesta doar participarea la diferite cursuri de pregatire in informatica/programare/software. Intrebarea mea este cum pot sa-mi deschid un PFA in acest domeniu fara sa am o diploma...?

VA multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de serbanB: 08 May 2015 - 10:51 AM




#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 May 2015 - 10:32 AM

OUG44/2008:
Art.8:
(3) În cazul în care, potrivit unor prevederi legale speciale, pentru anumite activitati economice este necesara îndeplinirea unor conditii de pregatire profesionala si/sau de atestare a pregatirii profesionale, persoanele prevazute la art. 4 trebuie sa faca dovada îndeplinirii acestora.

Anexa 1:
1.4. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atesta pregatirea profesionala, daca aceasta este ceruta, potrivit unor prevederi legale speciale
1.5. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atesta experienta profesionala, daca este cazul


Domeniul it nu este reglementat prin legi speciale, deci n-ai nevoie de nimic.
Daca iti cer actele de studii, depui si diploma de bac, de ex. Nu conteaza ce scrie pe ea.
... sau te bati cu ei pana renunta sa-ti ceara acte care nu trebuie (te duci cu legea la ei!).

Eu m-as bate cu ei pana se hotarasc sa respecte legea (si bunul simt!).




#3 SnowFox

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 August 2017 - 10:41 AM

Buna ziua,

Daca vreau sa-mi deschid un magazin online de arta, este indicat sa devin PFA? Pe langa servicii, vreau sa vand atat originale, cat si printuri si nu stiu daca se poate incadra totul in PFA. Toate desenele vor fi realizate de mine, deci nu cred ca se pune problema drepturilor de autor.

Multumesc anticipat!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2017 - 12:13 PM

Activitatile economice pot fi desfasurate de catre PFA - in sistem real - in toate domeniile, meseriile, ocupatiile sau profesiile pe care legea nu le interzice in mod expres pentru libera initiativa, cf. ordin 337/2007 cu modificarile si completarile ulterioare.
Mai trebuie sa tii cont si ca PFA poate avea maxim 3 angajati si maxim 5 obiecte de activitate (Legea 182/2016).

.LISTA
CUPRINZÂND ACTIVITĂŢILE INTERZISE A FI DESFĂŞURATE DE UNELE CATEGORII DE AGENŢI ECONOMICI
(vezi atasament).
https://www.onrc.ro/
___________________________________________________________

De asemenea, exista si o lista a activitatilor desfasurate de catre PFA pe baza normei de venit.
Normele anuale de venit pe anul 2017, stabilite pentru activități independente, conform art. 69 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal
https://static.anaf...._venit_2017.htm

_____________________________________________________________

Daca daca activitatile dorite sunt permise, atunci recomandarea mea categorica este sa optezi pt PFA din cel putin 2 motive mari :
- contabilitatea e mult mai simpla,
- poti cheltui imediat, in scop personal, banii castigati (ceea ce la SRL nu este posibil)

Fisiere atasate





#5 anderline

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 February 2018 - 01:43 PM

Buna ziua,

Sunt inregistrat ca PFA - cu activitate principala design grafic.
Experienta justificata o am de ani de zile de cand lucrez intr-o firma ca designer grafic - materiale publicitare, branding (postere, flyere, etc.) dar si design pentru websiteuri.

Cand am deschis PFA-ul am ales codul 7410 - design specializat.

> Printre serviciile oferite de mine insa se afla si cel de design website-uri (doar partea grafica, asadar aspectul paginilor). Stiu ca exista si acel cod 6201 - insa din cate inteleg se refera la partea programare a paginilor, nu? Este obligatoriu sa il folosesc si pe acela?

Daca ar fi necesar sa-l includ, cum as putea justifica experienta:
- este suficienta o adeverinta de la angajator si in ce fel ar trebui sa arate?
- pot sa justific experienta pentru codul 6201 cu diploma de inginer (absolvent de Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei)? Deoarece o am depusa deja la dosar.

> Trebuie sa depun ditamai dosarul din nou la Registrul Comertului pentru a adauga un cod CAEN? Si ar fi taxele de platit mai mari daca folosec PFA cu mai multe coduri CAEN in sistem real? (din cate inteleg eu, nu).

Multumesc frumos!

Aceasta postare a fost editata de anderline: 05 February 2018 - 01:45 PM




#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 February 2018 - 08:31 PM

1. Referitor la actele de studii ai raspunsul mai sus (nu ai profesie reglementata de legi speciale, deci nu ai nevoie)
2.Referitor la caen, daca faci doar grafica atunci esti in 7410. Daca faci si proiectare de pagini (intri si in partea de structurare si/sau programare) ai nevoie si de 6201. Depinde ce vei scrie pe factura/contract.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2018 - 10:44 AM

Daca prestezi una si facturezi alta, exista riscul ca la un control sa se vada ca serviciile tale prestate sunt de alta natura/ pe alt cod CAEN decat cele facturate, iar sanctiunea desfasurarii unei activ. fara a avea obiectul respectiv de activitate este confiscarea veniturilor rezultate si amenda. Mie mi se pare un risc cu consecinte prea mari pt a fi asumat lejer, el poate sa apara mai ales in caz de litigii/ in urma unor reclamatii ... situatii ce pot interveni oricat de mult te-ai stradui sa nu apara fiindca natura umana iti poate oferi mari surprize neplacute, comportamente absurde ...

Ma rog, ce vreau sa spun este ca exista acest risc (chiar daca e mic) si va trebui sa te gandesti daca ti-l asumi sau nu, daca ai nervi tari sau vrei sa dormi linistita din punctul asta de vedere. E strict alegerea ta, insa daca as fi in locul tau as prefera var. prudenta, asiguratorie (pt linistea mea), adica cea in care in trec inca un cod CAEN necesar in lista (cu tot ce implica asta) si stau linistita, mai ales ca nu-ti trebuie vreo calificare speciala pt el (zice Gabi si eu o cred fiindca in 99,99% dintre cazuri stie ce vorbeste :smile: ).

Parerea mea...



#8 anderline

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 February 2018 - 12:35 PM

Multumesc pentru raspunsuri!
Asadar pentru CAEN 6201 nu am nevoie de vreo calificare speciala, nu? L-as putea adauga fara probleme la PFA, corect?
Cred ca ar fi necesar, pentru ca automat fac si impartirea continutului in pagina - in pagina asta cu produse punem asta, la contact punem asta - etc...
Face parte din procesul normal de design, nu vad cum l-as concepe altfel.

Aceasta postare a fost editata de anderline: 06 February 2018 - 12:38 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL