Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cod CAEN pentru venituri AdMob in aplicatii mobile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cod CAEN pentru venituri AdMob in aplicatii mobile

1 reply to this topic

#1 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 14 May 2015 - 03:21 PM

Am un PFA in regim real, neplatitor de TVA, la care am urmatoarele coduri CAEN:

In afara sediunui:
-6202: Activitati de consultanta in tehnologia informatiei
-6203: Activitati de management (gestiune si exploatare) a mijloacelor de calcul

La sediu:
-4652: Comert cu ridicata de componente si echipamente electronice si de telecomunicatii
-4741: Comert cu amanuntul al calculatoarelor, unitatilor periferice si software-lui in magazine specializate
-6201: Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client) CAEN PRINCIPAL
- 6311: Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe
- 5821: Activitati de editare a jocurilor de calculator
- 5829: Activitati de editare a altor produse software

Problema e cu reclamele afisate prin intermediul serviciului AdMob care e defapt AdSense pentru platforma mobila. In cadrul aplicatiilor mele pentru telefoane mobile, folosind uneltele oferite de Google eu afisez niste reclame (fie pe tot ecranul fie bannere). E drept, nu eu sunt cel care le creaza insa eu sunt cel care pune la dispozitie spatiul unde sa afiseze Google aceste reclame. Stiu ca 5829 e Software publishing care imi permite sa public aplicatiile in Google Play dar nu cred ca are nici o legatura cu partea de reclame.

Privind toate aceste lucruri, eu cred ca ar trebui sa am in vedere si urmatoarele:
Grupa 731 in care am:
-7311 Activitati ale agentiilor de publicitate
-7312 Servicii de reprezentare media

Desi 7311 nu cred ca am nevoie de el, ar fi bun de adaugat sa fie pe viitor, insa 7312 cred ca e exact ce am nevoie pentru a fi in regula cu partea de reclame:

Citeaza

7312 Servicii de reprezentare media Aceasta clasa include: -servicii de reprezentare media, adica vanzarea sau revanzarea timpului si spatiului pentru diverse mijloace media care solicita publicitate Aceasta clasa exclude: -vanzarea timpului sau spatiului de publicitate direct de catre proprietarii timpului sau spatiului (editori), vezi clasa de activitate corespunzatoare -activitati de relatii publice, vezi 7021


Deci, ce parere ai, trebuie sa am aceste 2 coduri sa fiu in regula? Nu prea inteleg eu care e legatura intre o aplicatie si o agentie de publicitate... dar am zis sa va intreb si pe voi poate ma lamuriti mai bine.
De asemenea, aceste 2 coduri, necesita ceva studii in domeniu?

Multumesc.



#2 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 16 May 2015 - 10:03 PM

Pe masura ce ma gandesc mai bine, cred ca as putea categorisi veniturile ca venind din Software Publishing 5829.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL