Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit pe venit pentru cetateni straini cu contract in strainatate care presteaza servici in Romania - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit pe venit pentru cetateni straini cu contract in strainatate care presteaza servici in Romania

impozit venit straini contract
  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 hipri

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 May 2015 - 11:28 AM

Buna ziua,

Sunt cetatean straini spaniol care lucreaza ca trainer autorizat in Romania. Am certificat de iregistrare cu cnp romanesc. Nu sunt PFA si nici n-am o firma. Sunt o persona fizica cu domiciliu in Romania. Am o nelamurire legata de declaratie pe impozit pe venit.

Din 2014 am un contract cu o firma din Suedia pentru a presta servici de training la o alta firma internationala localizata in Romania.

Contractul meu cu ei este un contract individual de munca pe durata determinata ( redactat in limba engleza si semant in Suedia) si agajatori platesc toate taxele in Suedia dar n-am niciun document acreditativ care deobedeasca acest lucru.

Primesc salar lunar in euro la contul meu deschis intr-un banc romanesc.

Am gasit un acord semnat intre Romania si Suedia pentru eviatare a dubla impunere(https://static.anaf....ntii/Suedia.htm) din care reise, daca am inteles bine, ca n- ar trebuie sa platesc impozit pe venit in Romania. Dar totusi nu stiu daca aceasta este valabila si este in cocordanta cu ultimul cod fiscal ( care nu mi este clar la acest capitol de impozit pe venit pt straini)

Intrebare mea este daca trebuie sa fac totusi Romania declaratia pe venituri obtinute in 2014 acum pana pe 25 mai. In caza afirmativ:

Ce suma trebuie sa platesc? Ce percent este taxat?
Ce formular imi trebuie? Mai trebuie vreun document in plus?
Cum dobedesc veniturile mele daca contractul este iregistrat in Suedia si toate taxele sunt platite acolo?

Multumesc anticipat de ajutor


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL