Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Compensare cu un nerezident - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Compensare cu un nerezident


  • You cannot reply to this topic
No replies to this topic

#1 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 posts

Posted 05 July 2015 - 08:54 PM

Buna ziua,

Va prezint situatia mea, poate va dati cu parerea. Eu ca PFA doresc sa achizitionez sursele unei aplicatii software de la un furnizor. In schimbul sumei care ar urma sa o platesc, voi presta servicii IT.
Dupa multe telefoane la ANAF/Vama am inteles urmatoarele:
- fac impreuna cu clientul un contract de vanzare cumparare in engleza. Eventual si in romana
- clientul imi elibereaza o factura si imi da aplicatia
- eu prestez serviciile respective si eliberez o factura
- fac un document de compensare in care specific care factura de la el se compenseaza cu care factura de la mine
- depun la BNR anexa nr 6 in luna in care se face compensarea
- de la vama am fost informat ca nu am nici o treaba cu ei si mai mult, comisionarul vamal a trebui vreo 2 zile sa intrebe intr-o parte si alta ca nu s-au mai confruntat cu problema asta :)
- nefiind vorba de redeventa, nu se retine impozit la sursa
- fiind achizitie de software va fi amortizat in 3 ani.

Stiu ca e o problema mai delicata, insa va rog sa ma corectati daca mi-a scapat ceva.
Multumesc.


  • You cannot reply to this topic




Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL