Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
poprii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

poprii

1 reply to this topic

#1 joana63

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 July 2015 - 05:14 PM

buna ziua.
salariu net include si diferenta diurna nedeductibila pantru calculul de 50% in cazul popririlor ?
ex: sal net 1200 + 200 diferenta diurna, 650 poprire. este corect ?
ma poate ajuta cineva ?
multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2015 - 09:13 AM

cf. art. 728 alin. (1) din Codul de procedura civila, pot fi urmarite salariile si alte venituri periodice, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia.

dupa parerea mea, diurna resp. nu este un venit periodic, asa cum pot fi tichetele de masa, sporurile mentionate in CIM... si de aceea eu cred ca aceasta nu intra in baza de impozitare.
pt. o mai buna lamurire a acestui aspect poti lua legatura cu executorul judecatoresc care a emis poprirea si care iti poate explica mai bine termenii respectivi, astfel incat sa nu existe nici o interpretare gresita.
eventual, poti solicita aceste lamuriri chiar in scris.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL