Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA traducator - suspendare sau inchidere? retragere autorizatie traducator? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA traducator - suspendare sau inchidere? retragere autorizatie traducator?

pfa traducator autorizatie inchidere suspendare
5 replies to this topic

#1 Tzontonel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Vibrational Spectroscopy

Postat 10 August 2015 - 10:15 AM

Buna ziua,

Sunt PFA - traducator autorizat din anul 2013.

As dori putin ajutor in ceea ce priveste suspendarea sau inchiderea activitatii. Este adevarat ca la inchiderea activitatii se retrage si autorizatia de traducator? Singura solutie pentru a pastra autorizatia fiind cea de suspendare? Este stipulat in legislatie asa ceva (am cautat, insa in afara de forumuri si site-ri nu gasesc nicaieri).

De 1 an de zile nu mai desfasor nicio activitate de traducator, prin urmare doresc sa suspend sau sa inchid acest PFA. Bineinteles, urmaresc sa nu mi se retraga aceasta autorizatie.

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat.
Geology, the secret of women.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2015 - 11:06 AM

daca esti autorizat de catre Min. Justitiei, vezi aci : http://www.just.ro/S...36/Default.aspx

VI. PROCEDURA DE ÎNCETARE A CALITĂŢII DE TRADUCĂTOR ŞI INTERPRET

Conform art. 6 din Legea nr. 178/1997: „(1) Autorizarea ca interpret şi traducător, dobândită în condiţiile prezentei legi, încetează în următoarele cazuri:
a) la cerere;
b) dacă cel în cauză nu mai îndeplineşte una dintre condiţiile prevăzute la art. 3;
b1) pentru lipsa sau restrângerea capacităţii de exerciţiu;
c) în cazul în care a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească definitivă pentru săvârşirea cu intenţie a unei infracţiuni în legătură cu exerciţiul profesiei;
d) pentru incapacitate profesională, sesizată în scris de beneficiar;
e) pentru două refuzuri nejustificate, în termen de un an, de a presta serviciile solicitate;
f) prin deces.
(2) Existenţa cazurilor prevăzute la alin. (1) se verifică de Ministerul Justiţiei, se constată prin ordin al ministrului justiţiei şi se comunică persoanei în cauză, cu excepţia situaţiei prevăzute la lit. f)”.
Aşadar, în cererea transmisă Ministerului Justiţiei se va solicita încetarea calităţii de traducător şi interpret autorizat, consecinţa acestei cereri fiind emiterea ordinului ministrului justiţiei de încetare a autorizării ca interpret şi traducător. În consecinţă, Ministerul Justiţiei poate dispune, prin ordin, încetarea calităţii de traducător şi interpret autorizat în conformitate cu prevederile Legii nr. 178/1997 şi NU anularea, suspendarea sau „închiderea” acestei calităţi.


Procedura suspendării nu este prevăzută de Legea nr. 178/1997, singura posibilitate fiind încetarea calităţii de traducător şi interpret autorizat.

...................................

Potrivit art. 3 din lege: „Autorizarea ca interpret şi traducător, care poate efectua traduceri pentru organele prevăzute la art. 1, se dobândeşte, la cerere, de persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:

a) este cetăţean român, cetăţean al unui stat membru al Uniunii Europene, al Spaţiului Economic European sau al Confederaţiei Elveţiene;
b) *** Abrogată
c) posedă o diplomă de licenţă ori echivalentă din care rezultă specializarea în limba sau în limbile străine pentru care solicită autorizarea ori care atestă că a absolvit un institut de învăţământ superior în limba străină pentru care solicită autorizarea sau posedă o diplomă de bacalaureat ori echivalentă din care rezultă că a absolvit un liceu cu predare în limba străină sau în limba minorităţilor naţionale pentru care solicită autorizarea ori este atestat de către Ministerul Culturii şi Cultelor ca traducător pentru specialitatea ştiinţe juridice, din limba română în limba străină pentru care solicită autorizarea şi din limba străină în limba română;
d) *** Abrogată
e) este apt din punct de vedere medical;
f) nu are antecedente penale”.

Pentru a fi autorizată ca traducător şi interpret, persoana trebuie să îndeplinească toate condiţiile arătate mai sus, cumulativ.




#3 Tzontonel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Vibrational Spectroscopy

Postat 10 August 2015 - 03:27 PM

Stimata doamna Otilia Alupei,

Va multumesc pentru acest pasaj din legislatie si pentru raspunsul foarte prompt. Din cate stiu eu, in procedura de suspendare / inchidere PFA, nu presupune depunerea unui document la tribunal. In consecinta, se autosesizeaza cei de la ANAF pentru a-mi anula autorizatia de traducator?
Am recitit acel articol 6 din nr. 178/1997, si nu inteleg ori poate nu am experienta suficienta in interpretarea legilor.

Deci strict referitor la autorizatia de traducator, singura posibilitate este de incetarea a calitatii de traducător si interpret autorizat - nefiind stipulat suspendarea. Bine, insa; in contextul in care eu doresc sa-mi suspend / inchid activitatea de PFA (traducator), cei de la ANAF au dreptul legal sa-mi inceteze calitatea de traducator? Adica eu doar incetez activitatea de PFA. Poate peste 2 ani cad sub incidenta literei e) din art. 6 nr. 178/1997 fiind solicitat de un tribunal pentru a presta servicii de traducere.

Din experienta dumneavoastra ce parere aveti?

Aceasta postare a fost editata de Tzontonel: 10 August 2015 - 03:28 PM

Geology, the secret of women.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2015 - 10:51 AM

cei de la ANAF nu cred ca au dreptul si nici motive sa va inceteze calitatea de traducator atestata de MJ.
eu zic ca aceasta calitate poate inceta numai din dispoz. MJ, pt. motivele enuntate in textul de lege.

la pct. e) se mentioneaza refuzul nejustificat de a presta serv. de traducator pt MJ, ori suspendarea activ. este un motiv justificat, dupa parerea mea, dar va pune in imposibilitatea de a factura serviciile, insa ele pot fi prestate pe PFA-ul altcuiva la care sunteti angajat, de ex. ... deci tot pe baza autorizatiei pe care o aveti.



#5 Tzontonel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Vibrational Spectroscopy

Postat 11 August 2015 - 04:19 PM

Va multumesc mult pentru ajutor. Multa sanatate va doresc.
Geology, the secret of women.



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 August 2015 - 09:40 PM

concluzionand, ai trei posibilitati:
  • ramai ca si pana acum, depunand D200 o data pe an;
  • suspendarea activitatii la ONRC pe o perioada de 3 ani anuntand Adm. Financiara si MJ- nu se anuleaza autorizatia;
  • radierea PFA-ului la ONRC, depunerea Formularului 070 ptr. incetarea activitatii la Adm. Financiara si depunerea Certificatului primit la MJ ptr. radierea din Registrul traducatorilor autorizati- se anuleaza autorizatia;







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL