Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrari contabile mijl. fix - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

inregistrari contabile mijl. fix


18 replies to this topic

#1 alinaade79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 21 September 2015 - 08:05 AM

- daca se amortizeaza in totalitate un mijloc fix(ex. masina) valoarea in contabilitate ramane 0?dar in gestiune?
- ce inregistrari contabile se fac cand amortizezi un mijloc fix in contabilitate/gestiune?
- cand se achizitioneaza de catre primarie un mijloc fix care trebuie inclus in contul 213, ce inregistrari contabile se fac?Multumesc anticipat



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2015 - 10:38 AM

- un mijl. fix amortizat complet are val.contabila neta zero; prin urmare, si in gestiune va figura la fel, el putand fi casat/ scos din uz.
- conturile folosite depind de natura mijl. fix.
de ex., amortiz. unui auto se face cu nota contabila : 6811 = 2813, iar dupa amortiz. completa mijl fix poate fi scos din gestiune cu nc 2813 = 2133
- la achizitia unui mijloc fix trebuie utilizat un contul analitic al furnizorului si contul specific mijl. fix
ca ex. general, intrarea unui auto in patrimoniul firmei (nu stiu daca si la primarii sunt aceleasi conturi, institutiile bugetare au plan de conturi special) prin achizitie de la fz. se inreg. prin nc :
% = 401analitic
2133
4426
iti dau acesta inreg. doar pt a face (tu) analogia.




#3 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 21 September 2015 - 12:10 PM

Otilia, asa este, cu mici precizari:
1. la activele fixe amortizate integral, cu valoare 0 (zero) si care nu au fost casate (s-a decis sa se foloseasca in continuare) se vor supune reevaluarii- cel putin o data la 3 ani- OMFP 3471/2008- pentru aprobarea Normelor metodologice privind reevaluarea si amortizarea activelor fixe corporale aflate în patrimoniul institutiilor publice.
2. la institutiile publice nu se inreg TVA-ul, ci doar factura, cu suma totala.
3. Aici cred e vb de o scapare...in loc de 401 analitic...404..analitic. Nu? :smile:



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2015 - 06:02 PM

da, da ! e ct. 404, scuze ...



#5 gabiignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 October 2015 - 02:18 PM

Buna ziua d-na OTILIA.Va rog frumos sa ma ajutati cu inregistrarea unei piese de schimb in valoare de 1040 lei fara TVA pe care o schimb la un aparat de fizioterapie gata amortizat dar functionabil.
e corect asa :
6024-401
401-5121

Aceasta postare a fost editata de gabiignat: 21 October 2015 - 02:18 PM




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2015 - 03:06 PM

presupun (logic) ca mijlocul fix nu a fost casat inca (fiindca altfel ar fi fost dezmembrat deja cf.Normelor Metodologice pt. aplicarea art. 23 din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale).
Prin casarea unui mijloc fix se intelege operatia de scoatere din functiune a activului respectiv, urmata de dezmembrarea acestuia si valorificarea partilor componente rezultate, prin vanzare sau prin folosirea in activitatea curenta a contribuabilului.

inreg. reparatia adusa mijl. fix amortizat integral dar folosit in continuare (adica inlocuirea piesei) prin NC 611 = 401.
dupa bunul meu simt economic, nu consider ca se include piesa resp. in val. mf ( ca la modernizari) si nu se reia amortizarea mf. din aceasta cauza, ci totul se trateaza ca o reparatie.



#7 gabiignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 October 2015 - 09:32 AM

Multumesc frumos.Am sa trec pe intretinere si reparatii 611=401
La societati comerciale un mijloc fix complet amortizat trebuie scos din reg. (daca este functional si nu l-am casat )sau il las acolo pana va fi casat?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2015 - 12:35 PM

il lasi acolo pana va fi casat. :smile:



#9 gabiignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 November 2015 - 12:51 PM

Buna ziua,D-na OTILIA am si eu o intrebare .In 2013 am facut receptia la o cladire noua,o pensiune.In luna noiembrie 2015 am hotarat sa punem la fiecare camera are conditionat .Cum inregistrez cele 10 aparate.Un aparat costa 1600 fara TVA,deci nu trece de 1800 lei .va rog si o monografie contabila.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2015 - 04:51 PM

in cazul tau (val. sub 1800 lei) le treci ca obiecte de inventar, pe toate 10.

monografia e f simpla:

- achizitie : 303 = 401 (nu mai e nevoie de NIR daca ai factura, de ceva vreme s-a schimbat legislatia priv. obligativitatea NIR)
- trecerea in consum (darea in fol.) : 603=303 (cu bon de consum, ca asa-i la ob. de inv.)

:smile:



#11 gabiignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 December 2015 - 09:11 AM

Multumesc frumos,este Ok ,imi era neclar nu stiam daca ar avea legatura cu valoarea cladirii. Multumesc inca o data.



#12 PAICU GETA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 January 2018 - 05:29 PM

Buna ziua,
Am un service auto si un magazin de comercializare piese . Cu unul din funizorii principali am incheiat un contract prin care ma oblig sa fac vanzari lunare de anumita valoare in schimb el imi utileaza service-ul cu un stand de franare. Care sunt inregistrarile contabile pentru acest stand( deoarece firma mi-l aduce pe baza de aviz la adevarata valoare 15.000lei dar in final de contract mi-l factureaza cu 0.01lei) . Va multumesc!



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2018 - 06:12 PM

Il inregistrezi prin ct 408 "facturi nesosite", cu val. de 15.000. Cand vine factura (care ar trebui sa aiba 2 randuri, unul cu mijl fix in val de 15.000 lei si sub el inca un rand cu discount 100%) compensezi ct. 404 cu 408 si inreg. discount prin ct. 767.

aviz :
21xx = 408 ........... 15.000

factura :
408 = 404 ............ 15.000
404 = 767 ............. 14.999,99



#14 PAICU GETA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 January 2018 - 12:34 PM

Va multumesc frumos!.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2018 - 01:02 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

Atentie : ct 767 este impozabil ! La fel si 609 ! Deci, oricum o sucesti, tot impozabila este suma de 14.999,99 lei. Vezi art. 53 din CF.



#16 doris2012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 16 October 2018 - 11:23 AM

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema :
Firma de productie vinde un utilaj acum cativa ani catre un client.
In acest an acest client decide ca nu mai are nevoie de utilaj si il revinde catre firma producatoare care este de acord sa-l cumpere.
Firma producatoare ,dupa mici reparatii , revinde acest utilaj catre alt client .Valoarea utilajului este de peste 20000 lei+tva.
Va rog sa-mi spuneti daca se poate , firma producatoare cum se inregistreaza cu acest utliaj cand il recumpara de la client si apoi il revinde ? Il inregistreaza ca pe un mijloc fix si apoi il descarca din gestiune la revanzare ?

Va multumesc anticipat .



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2018 - 02:57 PM

Da, cred ca poate fi inregistrat ca un mijloc fix, fara sa ii calculezi amortizare dupa achizitie fiindca nu l-ai folosit in activitatea firmei ci doar l-ai reparat. Vanzarea va fi tot ca la un mf, asa cum l-ati vandut si prima oara. Reparatiile se pot inreg. ca o modernizare, marind val. mf, mai ales ca nu sunt facute pt a folosi mf in firma, ci pt a-i creste gradul de performanta in vederea vanzarii.

:smile:



#18 doris2012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 18 October 2018 - 11:31 AM

Multumesc mult pentru raspuns .



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2018 - 12:12 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL