Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
productie handmade - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

productie handmade

6 replies to this topic

#1 PAPUSICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 October 2015 - 04:55 PM

as vrea sa comercializez produse handmade facute de mine pe un site din america. vanzarea va fi exclusiv catre persoane fizice si incasarea prin paypal.
avetii idee cum contabilizez toata chestia asta? am nevoie de ceva avize speciale?
transportul se va face prin posta romana ca si corespondenta fara taxe vamale.
trebuie sa depun ceva declaratii speciale?
multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2015 - 10:35 AM

exista un topic special pt veniturile din paypal, aici : http://www.conta.ro/...enituri-paypal/




#3 PAPUSICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 October 2015 - 06:08 PM

stiu am citit doar ca eu vroiam sa am o firma in spate. nu vreau sa fac asta pe persoana fizica....



#4 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 24 October 2015 - 03:13 PM

Vezi postareaPAPUSICA, la 23 October 2015 - 06:08 PM, a spus:

stiu am citit doar ca eu vroiam sa am o firma in spate. nu vreau sa fac asta pe persoana fizica....

De ce nu ?

Infiintarea unei firme vi se pare ca va asigura un spate mai puternic ? De ce credeti asta ? :cool:

Neplacut este ca se solicita sfaturi competente oferindu-se informatii sumare si incomplete. Rezultatul sau finalitatea acestui gen de demers este aproape nul, se provoaca numai niste exercitii de expunere a unor referinte la prevederile legale in vigoare la momentul respectiv.

1. Conteaza cel mai mult cifrele, sumele implicate;
2. Importanta este natura tranzactiei, prezentarea exacta a felului in care se deruleaza operatiunile comerciale;
3. Trebuie cunoscute toate partile participante in tranzactii, ce calitate juridica are fiecare, care sunt beneficiarii reali, intermediarii, furnizorii reali, creditorii reali sau nominali;
4. Durata tranzactiilor, ritmicitatea livrarilor / prestatiilor prevazute a se realiza;
5. Restrictiile sau obligatiile de tip monopolist impuse de catre un partener net dominant in tranzactii (gen Google, Apple, Ebay, Amazon).



#5 PAPUSICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 November 2015 - 10:29 PM

Vezi postareamutual, la 24 October 2015 - 03:13 PM, a spus:

Vezi postareaPAPUSICA, la 23 October 2015 - 06:08 PM, a spus:

stiu am citit doar ca eu vroiam sa am o firma in spate. nu vreau sa fac asta pe persoana fizica....

De ce nu ? pentru ca o parte din sume se vor duce pe transport de ex. clientul va plati taxa de transport. acesta nu este un venit. de ce sa platesc impozit la el?

Infiintarea unei firme vi se pare ca va asigura un spate mai puternic ? De ce credeti asta ? :cool:

Neplacut este ca se solicita sfaturi competente oferindu-se informatii sumare si incomplete. Rezultatul sau finalitatea acestui gen de demers este aproape nul, se provoaca numai niste exercitii de expunere a unor referinte la prevederile legale in vigoare la momentul respectiv.

1. Conteaza cel mai mult cifrele, sumele implicat sumele vor varia. nu stiu de la inceput la ce valoare se vor ridica
2. Importanta este natura tranzactiei, prezentarea exacta a felului in care se deruleaza operatiunile comerciale; clientul cda-se executa produsul pe cda-se livreaza
3. Trebuie cunoscute toate partile participante in tranzactii, ce calitate juridica are fiecare, care sunt beneficiarii reali, intermediarii, furnizorii reali, creditorii reali sau nominali; fara intermediari. beneficiarul final persoana fizica-probabil majoritatea din state
4. Durata tranzactiilor, ritmicitatea livrarilor / prestatiilor prevazute a se realiza; clienti unici cel mai probabil
5. Restrictiile sau obligatiile de tip monopolist impuse de catre un partener net dominant in tranzactii (gen Google, Apple, Ebay, Amazon). vanzarea pe etsy - care incaseaza comision in procente din valoarea tranzactiei mai putin transportul




#6 Manuela_C

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 December 2015 - 08:15 PM

@PAPUSICA , ai gasit o solutie intre timp? :)



#7 PAPUSICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 January 2016 - 09:06 AM

Vezi postareaManuela_C, la 01 December 2015 - 08:15 PM, a spus:

@PAPUSICA , ai gasit o solutie intre timp? :)

nu inca. tu?






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL