Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA-Taxe 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA-Taxe 2016

5 replies to this topic

#1 mt2015

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 December 2015 - 05:34 PM

Salut,

Mi s-a oferit posibilitatea sa ma angajez prin PFA. Salariul pe care mi l-a propus firma este de 2.000 RON pe luna.
Vreau sa stiu, tinand cont de prevederile din noul cod fiscal, cat o sa trebuiasca sa platesc la stat taxe ? Adica cu cati bani o sa raman din 2.000 dupa ce platesc toate taxele. Totodata, PFA va fi inregistrat la adresa parintilor mei, unde locuiesc si eu, exista riscul sa creasca impozitul de 30ori asa cum am vazut pe alte site-uri ?? Tin sa precizez ca activitatea nu se va desfasura in locuinta ci la sediul firmei respective.

Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de mt20156: 09 December 2015 - 05:35 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2015 - 05:01 PM

trebuie sa ne spui daca mai esti si salariat in alta parte (nu conteaza cu cate ore/zi/luna) si daca te vei inregistra ca PFA in sistem real sau la norma de venit (difera atat nr. contributiilor cat si baza lor de calcul)

e destul de mult de spus, dar o sa incerc sa o fac mai pe scurt.
in cazul in care esti si salariat(a) + optezi pt norma de venit (forma mai simpla dpv contabil), atunci lucrurile stau asa :

1. in primul tau an de activitate 2016 :
- vei avea de platit anticipat (trimestrial) impozitul de 16% la norma ANUALA de venit cf. codului CAEN pt care ai optat. Normele anuale se stabilesc de catre ANAF, prin Directiile sale locale si pot diferi de la localitate la localitate/judet/sector Bucuresti.
de unde stii cat ai de plata ? pai, dupa inreg. ca PFA la reg. comertului, administratia financiara de care apartii cu PFA iti va emite decizia de impunere (formularul 260) cf. normei de venit afer. codului CAEN ales.
- NU vei avea plati anticipate pt pensii fiindca esti nou infiintat si chiar daca te infiintezi in 2015, tot n-o sa ai fiindca veniturile tale sunt sub pragul minim admis ca baza de calcul (adica 10.140 lei pt 2015)
- NU vei avea plati pt contrbutia de sanatate fiindca PFA care este si salariat nu datoreaza aceasta ctb. strict pt 2016.
........................................................................

in 2017 vei depune declaratia de venit global si acolo vei raporta veniturile obtinute in mod real (nu cele stabilite de norma), iar daca venitul tau este mai mare decat norma (si asa va fi fiindca norma e in general cam in valoarea unui sal. minim pe economie x 12 luni, adica vreo 12.000 lei actualmente, sal minim fiind si dupa 01.01.2016 tot 1.050 lei lunar), atunci impozitul pe venit se va regulariza si vei primi o alta decizie de impunere doar pt diferenta de impozit pana la 16% pt venit real.
tot in 2017, ANAF iti va emite si decizie de impunere privind contributia pt pensii in cota de 10,5% din total venituri anuale, adica (2.000 lei x 12 luni) x 10,5% CAS) = 2.520 lei.
in anul 2017 (pt 2016), PFA care este si salariat NU datoreaza ctb. de sanatate.

recapituland, pt veniturile obtinute in 2016 cei avea de plata
- impozit venit (2.000 lei x 12 luni ) x 16% = 3840 lei
- contrbutia pt pensii : 24.000 x 10,5% = 2.520 lei
TOTAL ANUAL : 6.360 lei.
lunar, desi vei incasa toti cei 2.000 lei (vei factura serviciul prestat firmei, ca de aia te faci PFA si nu te angajeaza ca salariat), poti considera ca ai un net de 2.000 - (6.360/12)= 2.000 - 530 - 1.470 lei fiindca cei 530 lei trebuie sa ii pui deoparte pt impozite si contributiile aferente.

NU uita ca tu vei alerga pt. toate declaratiile si actele, raspunzi "cu capul" pt tot ce faci in leg. cu PFA !! poti avea si controale ANAF! gansete-te bine daca merita !
daca te-ar angaja, firma ar cheltui pt un salariu de 1.470 lei, un total de 2.539 lei, deci ei economisesc 539 lei lunar transferandu-ti tie toata tevatura cu PFA + ca nu-si mai bat capul cu pbl. legate de salarizare. in schimb, tu esti asig pt pensii doar in proportie de 40% fiindca platesti contributia de doar 10,5% in loc de 26,3%.
poti opta pt plata integrala in cota de 26,3% dar asta iti va miscsora si mai mult "netul" ca sa zic asa, deci el nu va mai fi nici macar 1.470 lei.
de asemenea, cei 1.470 lei se vor diminua daca NU esti salariat si atunci vei plati contributie de sanatate in cota de 5,5% din cei 2.000 lei brut = 110 lei, deci "netul" tau va fi de 1.360 lei lunar

ok, asta-i in linii ceva mai generale, in fct de datele concrete de inreg. a PFA se pot reface calculele.
parerea mea este sa NU te bucuri pt oferta asta cu PFA decat daca chiar nu ai nici o alta alternativa de munca. retine si faptul ca o sa ramai cu acest PFA pe cap chiar daca in anii urmatori nu vei mai avea activ. pe el si firma respectiva nu va avea absolut nici o obligatie sa te ajute macar cu declaratiile, adica iti iei belea pe cap - de aceea zic ca nu merita decat daca esti muritor de foame la acest moment.
aaaa, daca chiar erai pe picioarele tale cu vreo activitate, puteai sa-ti faci programul cum vrei tu, sa ai mai multi clienti, atunci era altceva ... dar ca sa prestezi ca salariat (cu toate obligatiile sale) si sa fii platit ca PFA eu zic ca nu merita.

bafta ! :smile:




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2015 - 05:09 PM

in ceea ce priv. impozitul pe locuinta, inca nu au aparut normele de aplicare a codului fiscal (unde se preved aceste procente), dar speculatiile sunt ca se va considera spatiu cu destinatie economica numai daca activ. se desfasoara efectiv acolo si/sau daca iti vei bafa pe PFA o cota a chelt. de intretinere ale locuintei (poti face asta in suma proportionala cu suprafata ocupata de PFA).
deci daca nici nu desf. activ. acolo (si declari asta de la infiintare) + nu bagi pe pFA chelt. de intretinere din cele aferente locuintei, atunci se pare ca impozitul va fi cel pt spatiu rezidential.



#4 mt2015

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 December 2015 - 07:16 PM

Va multumesc pentru raspunsuri. Cel mai probabil o sa fiu pe norma de venit, nu sunt angajat si in alta parte.
Am vazut ca anul acesta norma de venit pt domeniul meu (IT) este aproximativ 12.000 RON. E posibil ca anul viitor sa asist la o crestere incredibil de mare a acestei norme ???



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2015 - 11:36 AM

n-as crede ...
daca nu esti si salariat, o sa platesti ambele contributii (pensii si sanatate) + impozit venit.



#6 pasaroi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 December 2015 - 06:59 PM

Otilia,
te rog frumos, cand ai timp sa te uiti pe calculele din fisierul atasat sa vezi cat sunt de adevarate.
Am vrut sa ma transform in SRL din PFA iar cineva, ma convins sa raman asa.

Este vorba de o persoana PF pe CAEN 6622 - Broker in asigurari, care in prezent, fiind si angajat cu CIM in alta parte. Pentru veniturile din comisioanele din asigurari se retine la sursa impozit si sanatate.
Impozitul fiind retinut integral 16%, (la cererea mea) nu mai era necesar (pana acum) sa mai depun vre-o declaratie.
Contributia la pensie (indice 5) oare asa sa fie ?

Eu parca totusi as ramane asa PF, ca pana acuma.

Multumesc frumos

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de pasaroi: 15 December 2015 - 07:00 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL