Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CALCUL PENALITATI ASOCIATIE DE PROPRIETARI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CALCUL PENALITATI ASOCIATIE DE PROPRIETARI

4 replies to this topic

#1 IRANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 January 2016 - 09:33 AM

Buna ziua,
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un model in excel de calcul corect al penalitatilor in cadrul unei asociatii de proprietari,...sau poate imi recomandatai un soft bun care sa imi usureze munca!
Va multumesc frumos,



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2016 - 01:29 PM

ai incercat si un google ?

uite aici ceva : http://excel-special....php?topic=16.0

si asta poate te ajuta : http://www.conta.ro/...obanzimajorari/

sau asta (ultimul paragraf/ fisier) : http://blocb5.webs.c...siutilitare.htm




#3 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 26 October 2016 - 02:19 PM

Va rog sa-mi spuneti care este procedura corecta/legala de afisare a penalitatilor si ce data de calcul trebuie sa aiba acestea.

Pana in prezent personal calculam penalitatile restantierilor numai la data platii restantei si o incasam pe loc daca doreau sau o inscriam pe listele de plata la restante penalitati in caz contrar. ( Aceiai procedura am observat-o si la furnizorii de utilitati in sensul ca in urma platii intarziate acestia calculeaza penalitati si le inscriu in factura curenta )

Cateva variante:

1. La data platii
2. La data afisarii listelor de plata
3. La ultima zi din luna precedenta

Ultimele doua variante -personal nu-mi plac deloc pt. ca lucrez in plus si nu reflecta decat partial datoria restantierului la penalitati urmand ca dupa plata sa-i fie calculate restul de penalitati de la data calcul pana la data platii.

In formularul LISTA DE PLATĂ A COTELOR DE CONTRIBUȚIE
LA CHELTUIELILE ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI (cod 14-6-28) la coloana 11 Penalizari_%/zi Ce se trece??

1. se trec penalizarile aplicate de catre asociatie ??? (ciudat loc ar fi pentru niste sume care nu sunt cheltuieli ci venituri ale asociatiei)
sau
2. se trec penalizarile aplicate asociatiei de catre furnizori pentru platile intarziate? (asa mi s-ar parea normal ca astea chiar sunt cheltuilei)

Va multumes anticipat pt. sfaturi.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2016 - 06:45 PM

in formularul "LISTĂ DE PLATĂ A COTELOR DE CONTRIBUŢIE LA CHELTUIELILE ASOCIAŢIEI" sunt cuprinse 2 tabele :
- unul cu sumele repartizate ce trebuie achitate de catre proprietari (lista de plata) cu sumele de plata aferente fiecarui apart., lista unde sunt incluse penalizarile aplicate de catre asociatie si nu are nicio importanta ca penaliz. sunt venituri ale asociatiei,
- celalalt cu baza de calcul a contributiei la cotele de intretinere (cheltuieli care s-au repartizat)

Daca asociatia doreste sa afiseze separat penalizarile aplicate de furnizorii de utilitati, o poate face la rubricile aferente acestora sau pe o coloana separata de ele. Modelul de tabel se poate adapta, legea permite.

Calc. penalizarilor - var. 2 (la data afisarii listelor)



#5 CosminaM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 August 2019 - 09:36 PM

Buna seara,

De o saptamana incerc sa inteleg penalitatile la asociatia de proprietari. am intrebat in stanga si in dreapta si am auzit diferite pareri. M-am gandit sa mai imi incerc norocul inca o data.

Pentru un apartament nu s-a platit intretinerea din anul 2017 si am urmatoarele date ale problemei: Nr ctr Periaoada Data afisare Data scadenta Suma datorata cu titlu de intretinere 1 Februarie 2017 16/Mar/2017 15/Apr/2017 295.46 2 Martie 2017 16/Apr/2017 15/May/2017 393.24 3 Aprilie 2017 16/May/2017 15/Jun/2017 325.75 4 Mai 2017 16/Jun/2017 15/Jul/2017 277.40


Conform legii Art 77 din Legea 196/2018
Art. 77. - Jurisprudență relevantă (3), Referințe în jurisprudență (149), Reviste (1), Hotărâri judecătorești

(1) Asociația de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalități pentru orice sumă cu titlu de restanță, afișată pe lista de plată. Penalitățile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere și se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată, fără ca suma penalităților să poată depăși suma la care s-au aplicat.

Eu inteleg ca in luna aprilie incep sa aplica penalitati astfel:

In luna aprilie aplic penalitati pentru 295.46( intretinere februarie) iar in luna mai pentru 295.46+393.24 ( intretinere februarie si martie).

Am auzit o variant in care in luna aprilie aplic penalitati pentru suma 295.46+393.249 februarie si martie) intrucat doar pentru prima luna se aplica cele 30 de zile de la termenul scadent, pentru restul se aplica de la termenul scadent.

Oare cum este ok? cum inteleg eu legea sau cum o inteleg altii?

Multumesc din suflet,
Cosmina Mircica






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL