Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Acces stagiu expert - 2016

examen acces ceccar subiecte examen intrebari si raspunsuri
207 replies to this topic

#1 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 posts
  • Gender:Female

Posted 19 January 2016 - 10:47 AM

Buna,

Intentionez sa dau examenul de acces la stagiu anul acesta (2016). Inteleg ca se poate invata din ghidul de la CECCAR editia 2015 pentru ca in principiu subiectele sunt aceleasi. Cel putin pana cand apare ghidul pe 2016 avem ce face. Am facut rost de materiale cu raspunsuri pentru celelalte materii care nu se afla in ghid: Audit, Evaluare, Doctrina si Expertiza (inca nu am verificat daca sunt corecte dar persoanele care au invatat dupa ele au luat examenul).

As vrea sa stiu daca mai sunt si alte persoane care vor da examenul anul acesta.

Spor la invatat si multa bafta.



#2 georgiana1204

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 23 January 2016 - 08:50 PM

Buna ziua!
Si eu intentionez sa dau examenul anul acesta, am rasfoit programa si este destul de stufoasa, inca nu am facut rost de ghid. Ai scris ca ai facut rost de materiale cu raspunsuri pentru celelalte materii care nu se afla in ghid: Audit, Evaluare, Doctrina si Expertiza, Incarca-le te rog aici ca sa le studiem si noi.

Multumesc mult si spor la invatat!

Edited by georgiana1204, 23 January 2016 - 08:51 PM.




#3 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 posts
  • Gender:Female

Posted 25 January 2016 - 10:52 AM

Buna,

Am atasat materialele cu intrebarile si raspunsurile din 2015. Sper sa fie ok.

Attached Files





#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 25 January 2016 - 12:46 PM

multumim frumos, Florenta ! :wub:



#5 jurlie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 25 January 2016 - 04:04 PM

buna,
Multumim pentru materialele atasate, gasim ceva si la Drept?



#6 AdelinaS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Posted 27 January 2016 - 09:04 AM

Atasez un fisier cu intrebari la disciplinele de examen (descarcat in 2015, sincer nu mai stiu de pe ce site). La Conta intrebarile sunt din 3055/2009, fiscalitatea din vechiul Cod Fiscal.

Attached Files





#7 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 posts
  • Gender:Female

Posted 27 January 2016 - 08:38 PM

Vezi postareajurlie, la 25 January 2016 - 04:04 PM, a spus:

buna,
Multumim pentru materialele atasate, gasim ceva si la Drept?

Pentru Drept se afla in Ghid



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 28 January 2016 - 02:35 PM

multumim mult, Adelina ! :wub:



#9 delcea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 29 January 2016 - 04:37 PM

Buna,si eu vreau sa sustin examenul anul acesta.Am intentionat in 2015 si imi pare rau ca nu am facut-o,am pierdut timp si acum sunt si atatea modificari.Dar,sa ne incurajam reciproc.Sper sa colaboram mai bine,noi cei care vom sustine anul acesta,spre deosebire de cei din 2015 care au fost f.zgarciti in conversatii.Multa bafta tuturor!Si,postati tot ce se poate,cat mai multe informatii sunt binevenite.



#10 JIANU MADALIN

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 02 February 2016 - 09:46 AM

si eu as vrea anul acesta---daca ma poate ajuta cineva cu subiectele din 2015 va rog



#11 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 posts
  • Gender:Female

Posted 03 February 2016 - 12:19 PM

Buna,
Am inteles ca subiectele sunt din ghid. Vezi comentariile din 2015. Sunt cateva postari cu numarul intrebarilor. Poate te ajuta.



#12 Ariadna B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 posts

Posted 05 February 2016 - 10:01 AM

Buna,
Stie cineva in ce date se va da examen anul acesta?
Multumesc!

Edited by Ariadna B, 05 February 2016 - 10:04 AM.




#13 georgiana1204

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 07 February 2016 - 11:28 AM

Vezi postareaFlorent@, la 25 January 2016 - 10:52 AM, a spus:

Buna,

Am atasat materialele cu intrebarile si raspunsurile din 2015. Sper sa fie ok.
multumesc frumos!



#14 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 posts
  • Gender:Female

Posted 07 February 2016 - 01:19 PM

Vezi postareaAriadna B, la 05 February 2016 - 10:01 AM, a spus:

Buna,
Stie cineva in ce date se va da examen anul acesta?
Multumesc!

pe site la ceccar filiala mures apare urmatorul anunt:
"ACCESUL LA PROFESIE -02 si 09 octombrie 2016. În ziua de 02 octombrie 2016, o probă scrisă cu subiecte din disciplinele Contabilitate, Fiscalitate şi Drept.În ziua de 09octombrie 2016, o probă scrisă cu subiecte din disciplinele Audit, Evaluare economică şi financiară a întreprinderilor, Expertiză contabilă şi Doctrina şi deontologia profesiei contabile."



#15 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 posts
  • Gender:Female

Posted 09 February 2016 - 10:32 PM

Buna,
Cum stati cu studiul? S-a apucat cineva de invatat/rezolvat intrebari conta?
Eu m-am impotmolit la problema 289. Am sarit peste prima parte (vreo 280 de probleme) si am inceput timid cu metodele de consolidare.
Nu pricep de ce la rezolvare 289 pct a. Determinarea fondului comercial (pg.564), Rezerzervele Y sunt 10.000 lei, iar in textul problemei acestea sunt 60.000 lei. Poate cineva sa ma lumineze si pe mine, va rog... Multumesc,



#16 Ariadna B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 posts

Posted 10 February 2016 - 01:12 PM

Buna,

Nu am auzit sa se fi dat subiecte din consolidare in ultimii ani:) Sper sa am timp sa ma uit peste problemele respective si poate reusesc sa te ajut.
Spor la invatat!

Edited by Ariadna B, 10 February 2016 - 01:13 PM.




#17 Ariadna B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 posts

Posted 11 February 2016 - 02:06 PM

Buna,
In cazul problemei 289, exista o neconcordanta intre text si rezolare. Rezervele lui Y ar trebui sa fie 10.000 si in text.
O zi frumoasa!



#18 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 posts
  • Gender:Female

Posted 15 February 2016 - 09:10 AM

Buna,
Asta banuiam si eu. Multumesc frumos,
Numai bine,



#19 1987

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 18 February 2016 - 03:37 PM

Buna,
Si eu intentionez sa dau examenul pentru stagiu anul acesta....din ceea ce mi-au spus cei de la CECCAR Slatina undeva in luna martie va aparea si ghidul pentru 2016
As avea totusi o intrebare....eu stiam ca examenul va fi cu intrebari grila, dar din ceea ce am vazut eu sunt doar intrebari deschise;...ma poate ajuta cineva cu un raspuns concludent in acest sens...am auzit pareri diferite si nu mai inteleg nimic

multumesc



#20 Ariadna B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 posts

Posted 19 February 2016 - 12:38 PM

Buna,
Se dau doar intrebari deschise. Nu se dau teste grila. Oare Ghidul pentru 2016 chiar va aparea in martie? In anii trecuti a aparut in august/septembrie.
Spor!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL