Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
persoana juridica poate emite facturi catre persoane fizice? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


persoana juridica poate emite facturi catre persoane fizice?

pj factura pf
8 replies to this topic

#1 December

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 January 2016 - 03:30 PM

Buna Ziua,
Am o nelamurie, va rog frumos, sa ma ajutati, un SRL-D care are ca obiect de activitate Alte lucrari de finisare (4339)poate emite factura cu chitanta catre o persoana física (pentru amenajarea unui apartament) fara a mai avea nevoie de casa de marcat? Am consultat OUG 28/1999 actualizata in 2015 si acolo am gasit la exceptii ca Nu e nevoie de casa de marcat, dar vreau sa fiu sigura, astfel ca, va rog frumos, sa imi confirmati. Va multumesc anticipat!



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 January 2016 - 11:28 PM

Da, pentru serviciile pe care le-ati prestat emiteti factura cu chitanta.




#3 Eugen Neacsu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 March 2016 - 01:57 AM

Buna ziua!
Daca societatea presteaza servicii de verificare si revizie tehnica a centralelor termice la domiciliul clientului persoana fizica sau construieste un cos de fum din inox la sediul firmei pe care apoi il monteaza la domiciliul clientului persoana fizica, aceste activitatii avand un caracter regulat - poate societatea incasa in numerar pe baza de factura insitita de situatie de plata (deviz) cu materiale si manopera si chitanta contravaloarea lucrarilor efectuate fara sa incalce OUG 28/1999??
Multumesc!



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 March 2016 - 10:56 PM

La parte cu cosul de fum, care este un produs finit, vandut clientului ... nu prea te poti incadra la exceptii.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2016 - 03:50 PM

cele 2 exceptii pretabile ar fi astea :
i) serviciile de instalaţii, reparaţii şi întreţinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
l) efectuarea lucrărilor de construcţii, reparaţii, amenajări şi întreţinere de locuinţe;

dupa mine, te poti incadra mai bine la lit. l), iar cosul de fum sa fie considerat parte a amenajarii/ constructiei.
logica mea zice ca e ok asa, mai ales ca tu nu vinzi hornul separat, ca o marfa de sine statatoare, ci il montezi in corpul locuintei.
cand spun asta fac analogie cu electricianul care imi schimba o priza si vine cu una de la el (de la firma), adica nu am cumparat-o eu - ceea ce nu inseamna ca priza in sine e marfa, iar montajul se considera separat, ci intra totul la prestarea de serviciu "inlocuire priza" cu material si manopera.

ca sa nu fie discutii, inregistrati cosul de fum ca material in contabilitatea voastra (nu ca marfa), oricum cred ca tot voi il montati (nu il vindeti separat).
in acest mod, eu zic ca merge deviz cu materiale si manopera, factura si chit. pt pers. fizica beneficiara.



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 March 2016 - 04:13 PM

Daca nu considera cosul de fum un produs finit (nu stiu cum se inregistreaza in contabilitate) ... si trece la materiale consumabile toate componentele cosului de fum si in deviz desfasurat, cum ai spus tu Otilia ... atunci este perfect.

Dar sa nu-i treaca in deviz/factura "cos de fum", ca n-are intrare pe el ca sa-l considere material/piesa... si poate avea probleme la un control.



#7 Eugen Neacsu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 March 2016 - 11:24 PM

Multumesc pentru raspuns!
Materialele pentru confectionarea cosului sunt inregistrate ca meterii prime. Cosul nu se factureaza ca marfa, ci se factureaza ca o lucrare pe baza de situatie de plata sau deviz cu toate materiale care s-au consumat si manopera aferenta. Pentru incasarea contravalorii se intocmeste chitanta.



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 March 2016 - 11:52 AM

Deci poti face linistit factura cu chitanta.

O singura observatie: eu as prinde materialele necesare pt. cosul de fum pe materiale consumabile, in 3028, nu pe materii prime, ca suna putin a productie :wink: .



#9 Eugen Neacsu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 March 2016 - 11:16 AM

Multumesc mult pentru sfaturi!
Am sa tin cont de ele.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL