Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pro Rata TVA pentru subinchiriere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Pro Rata TVA pentru subinchiriere

2 replies to this topic

#1 irena amalia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 29 January 2016 - 06:36 PM

Buna ziua,
Va supun atentiei o problema. O firma X platitoare de TVA are inchiriat un spatiu in care isi desfasoara o activitate de comert (vinde rame si lentile pentru ochelari de vedere). Cu acordul prorietarului subichiriaza unei firme colaboratoare Y (prestatoare de servicii medicale oftalmologice) o bucata din spatiu, unde acesta isi desfasoara activitatea sa proprie. Societatea X factureaza chiria lui Y fara TVA. Deci o operatiune scutita fara drept de deducere. Cheltuielile firmei X nu sunt deloc comune cu cele ale sociatatii Y deci se cunoaste bine destinatia. Singurile cheltuieli comune sunt cele legate de utilitati care sunt facturatede soc. X catre Y cu TVA. Singura problema este aceea ca societea Y presteaza in spatiul ocupat de X niste consultati oftamologice care il ajuta pe X sa isi vanda produsele (ochelarii).
Intebarea mea este daca eu stiu exact destinatia cheltuielilor trebuie sa deduc TVA pentru achizitiile lui X pe baza de PRO RATA?
Multumesc



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 30 January 2016 - 07:26 PM

Pro rata este o optiune care teoretic s-ar folosi in ultima instanta, doar daca nu poti determina/imparti corect cheltuielile.

In practica este folosita excesiv (adica si de catre cei care stiu exact ce destinatie are fiecare cheltuiala) pentru ca le este mai greu sa le imparta pe activitati sau (in unele cazuri) le este lene.

In concluzie, daca ai toate datele la indemana, sfatul meu este sa nu te incurci cu pro-rata. De ce sa te complici cu estimari/recalculari ... etc?
Eu consider ca este mai simplu sa contezi o factura direct cu tva nedeductibil.




#3 irena amalia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 30 January 2016 - 08:40 PM

Multumesc pentru raspuns. Asa m-am gandit si eu, daca am cel mai mic dubiu referitor la destinatia unei intrari sa intregistrez TVA-ul aferent ca nedeductibil.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL