Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit cladiri regim mixt - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit cladiri regim mixt

impozit cladiri
1 reply to this topic

#1 mariamarinescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:contabilitate, resurse umane, bijuterii handmade

Postat 04 February 2016 - 09:29 AM

Buna ziua,
Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.
Eu si cu sotul avem o firma pe care nu am mai desfasurat activitate din 2007, dar nici nu am inchis-o sau suspendat-o in ideea in care vom face vreodata ceva pe ea ( depun pe 0 declaratiile de ani de zile). Apartamentul pe care este sediul social este al soacrei mele. Acum cu aparitia noului impozit pe cladiri persoane fizice, ce trebuie eu sa fac, pentru ca soacra mea sa nu plateasca impozitul in regim mixt? La primarie, o doamna grabita de la ghiseu, mi-a spus sa dea proprietarul o declaratie pe proprie raspundere, in lege am citit ceva de o evaluare ! Stie cineva ce trebuie facut mai exact, sau unde anume trebuie sa ma interesez ca sa rezolv si eu problema acestui impozit?
Multumesc pentru orice ajutor.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 February 2016 - 10:25 AM

Evaluarea intra in discutie daca este cu regim mixt (adica se desfasoara activitate economica acolo) si se impoziteaza ca atare.

Ti-a spus corect doamna de la primarie, mai multe informatii tot de acolo poti obtine, pentru ca fiecare primarie si-a stabilit alte proceduri.
In principiu trebuie data declaratie pe propria raspundere (a proprietarului).







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL