Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
comert cu ridicata si comert cu amanuntul la acelasi punct de lucru - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

comert cu ridicata si comert cu amanuntul la acelasi punct de lucru

5 replies to this topic

#1 ciux

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 February 2016 - 08:53 AM

Buna ziua,

As avea nevoie de ajutor in urmatoarea situatie:

Firma X are ca activitate principala "comertul cu ridicata nespecializat de produse alimentare, bauturi si tutun"-(4639) si una din activitatile secundare "comertul cu amanuntul in magazine nespecializate"-(4711). In prezent se desfasoara activitatea principala de comert cu ridicata si se doreste si desfasurarea activitatii de comert cu amanuntul. Stiu ca este interzisa vanzarea cu ridicata si vanzarea cu amanuntul in aceeasi structura de vanzare , respectiv pe aceeasi suprafata de vanzare. Locatia este reprezentata de o hala care cuprinde un spatiu de depozitare si mai multe incaperi separate(birouri). La un alt punct de lucru este depozitul propriu zis si separat o cladire de birouri. Intrebarile ar fi :
- in cadrul aceluiasi punct de lucru pot coexista comertul cu ridicata si comertul cu amanuntul daca sunt incaperi separate?
-este necesara infiintarea a doua puncte de lucru la aceeasi adresa pentru a putea exercita ambele activitati-este posibil acest lucru?
-care ar fi solutia legala pentru a putea desfasura atat comert cu ridicata cat si comert cu amanuntul la acelasi punct de lucru?

Multumesc mult!




#2 kamtech

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 26 February 2016 - 10:19 AM

Dacă activitatea se va desfăşura în încăperi diferite, adică suprafeţe de vânzare diferite totul este OK.




#3 ciux

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 February 2016 - 11:54 AM

Multumesc frumos!



#4 cristib

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Arad

Postat 26 February 2016 - 02:55 PM

Eu as zice ca nu trebuie separat....sau imi scapa mie ceva?


ORDIN Nr. 2055 din 30 octombrie 1998
privind aplicarea corespunzatoare a Hotararii Guvernului nr. 831/1997
Art. 3
(3) Toate unitatile care desfasoara comert angro vor emite facturi fiscale, indiferent daca cumparatorul este persoana juridica sau persoana fizica si indiferent de cantitatea de marfa cumparata.
(4) Persoanele prevazute la art. 1 din Legea nr. 82/1991, care desfasoara atat comert cu amanuntul, cat si comert angro, vor organiza gestiuni distincte pentru cele doua activitati, in spatii comerciale separate, cu personal aferent fiecarei gestiuni, si vor reflecta operatiunile efectuate in conturi analitice distincte.


Ordinul MFB nr. 1714/2005. (modifica 2055 /1998)
Art. 3. – (1) Abrogat.
(2) La vânzarea bunurilor de folosinta îndelungata unitatile din comertul cu amanuntul vor întocmi Factura fiscala cod 14-4-10/A.
(3) Toate unitatile care desfasoara comert angro vor emite facturi fiscale, indiferent daca cumparatorul este persoana juridica sau persoana fizica si indiferent de cantitatea de marfa cumparata.
(4) Abrogat.


Prin HG 105/2009 a fost abrogata HG 831/1997
Prevederea stabilita de OMFP 2055/1998, privind obligatia de a detine gestiuni diferite, chiar daca nu este direct abrogata, nu se mai aplica deoarece acest ordin a fost adoptat pentru punerea in aplicare a HG 831/1997 privind documentele utilizate in activitatea financiar contabila, , implicit si OMFP 2055/1998 nu este aplicabil



#5 ciux

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 February 2016 - 03:24 PM

Da, dar avem Ordonanta nr 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, unde la art. 73 pct.22 se sanctioneaza: "exercitarea de activități de comerț cu ridicata și comerț cu amănuntul în aceeași structură de vânzare, respectiv suprafață de vânzare, cu amendă de la 2.000 lei la 10.000 lei și cu interzicerea uneia dintre cele două activități"



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 February 2016 - 09:55 PM

Asa este, a ramas sanctiunea ... doar ca nu exista nici macar un singur articol de lege/HG care sa interzica vanzarea in acelasi spatiu.

Dupa logica mea, nu poti da o sanctiune pentru acte/fapte care nu sunt interzise/prevazute in nici o lege (aici un jurist/avocat poate veni cu precizari).

Nu stiu in ce tara se mai amendeaza oamenii pentru fapte care nu sunt interzise :angry2: .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL