Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Schimbare administrator firma - anulare inregistrare in scopuri de TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Schimbare administrator firma - anulare inregistrare in scopuri de TVA

tva schimbare administrator
1 reply to this topic

#1 Mihai-Sorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 28 February 2016 - 09:37 AM

Buna ziua,

O firma platitoare de TVA, cu unic asociat cetatean strain si administrator strain, dar cu rezidenta in Romania, este in situatia in care vrea sa schimbe administratorul, cu o alta persoana, dar cetatean roman. Din cate cunosc, aceasta schimbare operata in statutul firmei la Reg. Com., va ajunge sa fie cunoscuta si de ANAF, prin completarea decl. 088.
Intrebarea mea este: dupa ce se opereaza si se declara aceasta modificare de administrator, cum afecteaza firma si activitatea sa din dpdv fiscal? Se modifica ceva, se anuleaza temporar codul de TVA pana la o noua evaluare? Ce solutii sugerati?

Multumesc,

Mihai Sorin



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,152 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 28 February 2016 - 10:32 AM

Cum o sa afecteze firma veti vedea dupa ce depuneti 088, ce vor decide cei de la ANAF in privinta codului de tva ...poate, sa nu vi-l anuleze ...din pacate, solutii nu prea sunt sau nu stiu eu sa fie ...

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL